شهرزاد مظفر :

نتوانستم به ایران بیایم

نتوانستم به ایران بیایم

به گزارش ساماس سرمربی تیم ملی فوتسال بانوان کویت با تاکید بر اینکه باید با امید به آینده نگاه نماییم اظهار داشت: بشر بحران های مهلک تری را پشت سر گذاشته است و از این بحران نیز به سلامت عبور خواهیم کرد.شهرزاد مظفر در گفتگو با خبرنگار مهر درباره سالی که گذشت اظهار داشت: سال ۹۹ سال خوبی نبود، متاسفانه از ابتدا تا انتهای سال مردم درگیر ویروس و بیماری کرونا بودند. ویروس کرونا مسائل، مشکلات و تبعات زیادی به دنبال داشت که سال قبل را در کنار سایر مشکلات خیلی مشکل و سنگین کرد. کرونا به آنها دام زد تا زندگی مردم سخت تر از قبل تجربه شود. هرچند که در کویت بودم اما اینجا نیز از این قاعده مستثنی نبود و مسائل و مشکلات منجر به بیماری وجود داشت. در نتیجه سال ۹۹ سال خوبی نبود و خوش نگذشت.

* به ثبات رفتاری رسیده ایم
سرمربی تیم ملی فوتسال بانوان کویت افزود: در یک سال قبل بسیار بالا و پایین شدیم این اواخر با خود فکر می کردم چقدر اوایل امیدوار بودیم که ظرف دو یا سه ماه بیماری تمام می شود. الان که به گذشته فکر می کنم خنده ام می گیرد که چطور ممکنست باور کرده باشیم مقرر است ویروس بطور کل از بین برود! ویروس همیشه هست از بین نمی رود، نمی دانم چه امید واهی بود که به مردم داده شد که در آن مقطع باور کردیم که بیماری تا اردیبهشت ۹۹ تمام می شود. بسیار بالا و پایین شدیم گاهی امیدوار و گاهی نا امید بودیم، مقاطعی مراقبت های افراطی انجام می دادیم و گاهی نیز همه چیز را رها می کردیم. هم اکنون نیز به نقطه ای رسیده ایم که ثباتی در رفتارهای مان شکل گرفته است و دیگر افراط و تفریط نداریم.
* آگاهی مان از ویروس افزایش یافته است
وی افزود: در مرحله ای قرار داریم که می دانیم چطور از خود و دیگران با رعایت پروتکلهای بهداشتی مراقبت نماییم، می دانیم چه طور با تمام این مراقبت ها نیز ممکنست ۱۰۰ درصد در امان نباشیم. من نیز مانند سایر مردم اهتمام می کنم در مکان های عمومی از ماسک استفاده کنم، در مکان های شلوغ و پر رفت و آمد مانند رستوران ها و دورهمی ها شرکت نمی کنم و در عین حال پروتکلهای بهداشتی را رعایت می کنم.
* تیم ملی فوتسال بانوان کویت از کرونا لطمه دید
مظفر درباره تحت تاثیر قرار گرفتن ورزش توسط ویروس کرونا نیز اظهار داشت: ورزش از ویروس کرونا بسیار لطمه دید. در چند ماه ابتدایی سال یعنی حدود ۴ ماه تمرینات تیم ملی کویت را به صورت آنلاین انجام دادیم و در حقیقت بازیکنان تمرینات بدنسازی را در خانه انجام می دادند. شرایط سختی بود اما بازیکنان عادت کردند، کوشیدیم تا بدن هایشان نخوابد و آماده باشند. بعد از آن نیز رقابت های لیگ شروع شد، در حقیقت نقطه تاریک، تیم ملی بود که از ویروس کرونا بسیار لطمه دید.

* جان آدم ها مهم تر بود
سرمربی تیم ملی کویت اضافه کرد: تیم ملی تمرینات فیزیکی خودرا تقریباً تعطیل کرده بود و هیچ تمرین سالنی نداشت. در حقیقت فقط حدود ۳ ماه تمرینات آنلاین بدنسازی را انجام دادیم. نه فقط فوتسال بلکه بیشتر رشته های ورزشی سال خوبی را نداشتند و بیشتر تورنمنت ها و مسابقات کنسل شد. کویت نیز میزبان جام ملت های آسیا بود اما به سبب بیماری کرونا مسابقات کنسل شد حتی بازی های بزرگ المپیک نیز به تعویق افتاد در حقیقت خیلی از برنامه ها به هم ریخت و برنامه ریزی ها به خوبی پیش نرفت. اما چاره ای نیست چونکه جان آدم ها مهمتر بود.

* بزرگ ترین لطمه روحی کرونا، روحی بود
وی اشاره کرد: به شرایط عادت کرده ایم، چاره ای نداریم انسان مجبور است گاهی خودرا با شرایط وقف دهد. ویروس معاشرت ها، تنهایی ها و روابط اجتماعی را محدود کرد. بزرگ ترین معضل بیماری کرونا این بود که انسان ها از یکدیگر دور شدند و روابط و معاشرت های انسانی کم شد. این بزرگترین ضربه کرونا به روح و روان انسان ها بود، حتی خانواده ها از یکدیگر دور شدند، پدران و مادران نمی توانستند به آسانی فرزندان خودرا در آغوش بگیرند این بزرگترین لطمه روحی کرونا بود اما به هر حال انسان ها خودرا با شرایط تطبیق می دهند. خوشبختانه تا به امروز کرونا نگرفته ام و شاید هم گرفته باشم و از آن ناآگاه بوده ام اما هیچ تست کرونائی ام مثبت نشد. امیدوارم تا زمان واکسن نیز به بیماری مبتلا نشوم.
* انسان ها در محدودیت ها راهکارهایی طراحی می کنند
سرمربی تیم ملی فوتسال بانوان کویت گفت: از آنجایی که در سال ۹۹ رویداد ورزشی نداشته ایم طبیعتاً خاطره شیرینی هم به وجود نیامد. شاید تنها خاطره ای که بعدها در ذهن باقی بماند تمرینات ازراه دور و آنلاین باشد. شیوه جدیدی بود و مدت زمان زیادی طول کشید تا بازیکنان و حتی مربیان به این مساله عادت کنند اما نکته جالبی داشت و آن اینکه انسان ها چقدر در محدودیت ها می توانند راهکارهایی به دست آورند. شاید هیچ در مخیله من نمی گنجد که تمرینات ورزشی را ازراه دور به بازیکنان آموزش دهیم اما این اتفاق رخ داد در حقیقت در خیلی از نقاط دنیا شیوه تمرینات ورزشی اینگونه بود.
وی افزود: ارتباطات کاری تغییر نمود و خیلی از جلسات به صورت وبینار برگزار می شد اما در ورزش تجربه ای جدید است که بخواهیم تمرینات بدنی را به صورت آنلاین انجام دهیم اینکه در محدودیت ها بتوانیم راه هایی را انجام دهیم که قبلاً ممکن نبوده است نکته جالبی می باشد که انسان در هر شرایطی چاره ای پیدا می کند. قسمت ناراحت کننده ورزش ۹۹ نیز لغو بیشتر رویدادهای ورزشی بود.
* مرگ عزیزان تلخ ترین اتفاق سال بود
مظفر درباره تلخ ترین خاطره زندگی در سال ۹۹ نیز اظهار داشت: انسان های بسیاری در سال ۹۹ را در ایران و جهان از دست دادیم. این تلخ ترین اتفاق زندگی بود هر روز که از خواب بیدار می شدیم اخباری از مرگ و میر برخی از هم وطنان خودرا می شنیدیم و این خبر تلخی بود که هر روز در سال ۹۹ آنرا لمس کردیم. برایم تلخ ترین اتفاق همین حجم از مرگ و میر در دنیا بود که بسیار سنگین است اینکه هر روز چند هزار خانواده داغدارِ عزیزان خود شدند، هر روز این اتفاق تکرار می شد و روحیه همه را خراب می کرد.

* تولید واکسن خبر امیدوار کننده ای بود
او درباره خاطره شیرین زندگی اش در سال ۹۹ نیز اظهار داشت: نمی توان گفت خاطره شیرین در سال ۹۹ رخ داده باشد و باتوجه به حجم زیادی از مرگ و میرها استفاده از کلمه شیرین کمی دشوار است اما خبر امیدوار کننده سال ۹۹ این بود که در اواخر سال کشف ویروس کرونا به مردم امید داد و همه را امیدوار کرد تا به زودی از شر این ویروس راحت شویم. امیدوارم دیگر هیچ سالی با این حجم از اخبار تلخ و ناراحت کننده درباره مرگ و میر را تجربه نکنیم.

* برگزاری لیگ ایران نکته مثبتی بود
مظفر درباره لیگ برتر ایران نیز اظهار داشت: لیگ فوتسال بانوان ایران را دورادور دنبال می کردم. همین که رقابت ها انجام شد جای شکر دارد از نظر فنی صحبت نمی کنم اما همین قدر که با فرمت جدید و در دو گروه رقابت ها را برگزار کردند نکته مثبتی بود.

* امیدوارم واکسیناسیون در اسرع وقت انجام شود
مظفر اظهار داشت: آرزویم در سال جدید این است که ویروس کرونا ریشه کن شود، مردم ایران و جهان به زندگی عادی خود بازگردند، واکسیناسیون در اسرع وقت صورت گیرد تا مردم از نظر روحی به آرامش دست یابند و مرگ و میرها بابت ویروس کرونا به صفر برسد.

* تعطیلات را به دور از وطن و با دلتنگی پشت سر خواهم گذاشت
شهرزاد مظفر درباره برنامه اش برای تعطیلات نوروز اظهار داشت: متاسفانه برنامه ای برای تعطیلات امسال ندارم، کویت مرزهای خودرا بسته است و هیچکس به غیر از خود کویتی ها اجازه ورود به کویت را ندارند در نتیجه اگر از کشور خارج شوم معین نیست دیگر چه زمانی بتوانم وارد کویت شوم، بنا بر این تعطیلات را به دور از وطن و با دلتنگی پشت سر خواهم گذاشت. باید شرایط را پذیرفت، هیچ برنامه خاصی برای تعطیلات ندارم چونکه نمی توانم در ایران باشم.
* بشر بحران های بدتری را در طول تاریخ پشت سر گذاشته است
مظفر در آخر اظهار داشت: مردم این را بدانند که بشر در ضمن تاریخ نشان داده است از تمام بحران ها عبور کرده است. بحران ها در طول تاریخ زندگی انسان ها وجود داشته و شاید حتی بدتر و مهلک تر از این را انسان تجربه کرده باشد اما بالاخره از پس آن برآمده و به بقای خود ادامه داده است. شاید الان شرایط ما نسبت به صد هزاران سال قبل از نظر امکانات، تکنولوژی و علم پزشکی بسیار بهتر باشد در نتیجه این طور به خودمان امیدواری بدهیم که بالاخره راهی پیدا خواهد شد که گذر از بحران را خواهیم داشت. خدا را شکر با وجود واکسن می توانیم امیدوار باشیم.

* با امید به آینده نگاه کنیم
سرمربی تیم ملی فوتسال بانوان کویت در آخر اظهار داشت: هرچند مردم دنیا هزینه زیادی با مرگ و میر دادند اما به هر حال باید امیدوار بمانیم و به آینده نگاه نماییم که در آینده به زندگی عادی و نرمال خود باز خواهیم گشت. این را نیز در نظر داشته باشیم که زندگی انسان همیشه پر از پستی و بلندی بوده و فقط ما در این قرن با آن مواجه نشده ایم. قرعه به نام ما افتاد و با رفتار و مراقبتهای خود می توانیم از این بحران به سلامت عبور نماییم. این بحران را با موفقیت پشت سر خواهیم گذاشت. سال نو را به همه مردم ایران تبریک می گویم و امیدوارم کنار خانواده خود سالم و شاد لحظات را سپری کنند تا سال بهتری در پیش داشته باشیم.

1400/01/09
13:39:13
5.0 / 5
1421
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳