رییس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اعلام كرد

۱۲۸ کشور درگیر تب دانگی

۱۲۸ کشور درگیر تب دانگی

به گزارش ساماس، رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت از ابتلای 400 میلیون نفر در سال به تب دانگی آگاهی داد و اظهار داشت: هم اکنون 128 کشور درگیر این بیماری شده اند که نسبت به سال 1960 با درگیری 10 کشور، آمار شایان توجهی است.


به گزارش ساماس به نقل از ایسنا، دکتر شهنام عرشی در کنگره یک روزه تب دنگی با اشاره به این که تب دنگی بیماری ویروسی است که توسط پشه منتقل می شود، اظهار داشت: این بیماری از سال ۲۰۱۹ به عنوان ۱۰ تهدید اصلی بشر از طرف سازمان بهداشت جهانی مطرح شده و شایع ترین بیماری است که بوسیله ناقلین محلی منتقل می شود.
وی ادامه داد: حدود ۲۰ درصد از بیماران علامت دار خواهند بود. بدین سبب موضوع مهم، بی علامت بودن حدود ۸۰ درصد بیماران مبتلا به این بیماری است و حجم بیشتر انتقال توسط افراد بدون علامت صورت می گیرد. ۴۰ تا ۵۰ درصد از جمعیت کره زمین در برخورد با این نوع پشه هستند و این رقم سال به سال به سبب تغییرات آب و هوایی، افزایش میانگین دما و آمار سفرها بیشتر می شود.
عرشی اشاره کرد: سال قبل میلادی، بیشترین موارد گزارش شده این بیماری در دنیا به ثبت رسید و اپیدمی فراگیر در آمریکای جنوبی نیز بسیار وسعت زیادی داشت. در کشورهای اروپایی هم پشه ناقل اصلی بیماری aedes albopictus وجود دارد. طبق گزارش ها آسیای جنوب شرقی، منشاء اصلی این پشه و بیماری بوده است.
رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت با اعلان اینکه حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد موارد بیماری در آسیای جنوب شرقی بوده است، اظهار داشت: در سالهای قبل در اندونزی، بنگلادش، هندوستان و تایلند این بیماری بسیار دیده شده است؛ البته کشورهایی مثل سنگاپور تجربه بیشتری برای مقابله با این بیماری دارند.
وی افزود: طبق مقایسه نقشه سال ۲۰۱۱ با نقشه سال قبل شاهد گسترش بیشتر این بیماری در کشورهایی همچون آمریکای جنوبی، چین و استرالیا هستیم و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس نسبت به ثبت این بیماری اقدام نکرده اند که این مساله نگران کننده است. البته اعلام ما به سازمان بهداشت جهانی از عواقب آینده این اپیدمی و جهت گیری کشورهای حاشیه خلیج فارس نسبت به کشور جلوگیری خواهدنمود.
عرشی درباب عامل اصلی این بیماری عنوان کرد: Aedes aegypti پشه مهاجم تری از نوع دیگر است که در ایران نیز بیشتر وجود دارد. به سبب فیزیولوژی این پشه سفارش ما به مردم این است که بمحض حضور در مناطق آلوده دو ساعت اول بامداد و دو ساعت مانده به غروب با لباس پوشیده تردد داشته باشند.
بنابر اعلام وزارت بهداشت و بگفته عرشی، دو روز پیش از ایجاد علامت بالینی و دو روز پس از شروع تب احتمال انتقال وجود دارد. انتقال بیماری از پشه به انسان و انسان به پشه نیز صورت می گیرد و انتقال انسان به انسان بوسیله انتقال خون یا سرنگ آلوده، مادر به جنین و پیوند اعضا خواهد بود. همین طور طول عمر این پشه ها یک تا چهار هفته است، پشه های بالغ هر یک تا دوساعت یک خونخواری و بطور متوسط در طول عمر خود ۴۰ تا ۵۰ خونخواری انجام می دهد.
منبع:

1403/04/18
12:42:03
5.0 / 5
178
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان ساماس
ساماس - یوگا