خطرات تزریق بوتاکس تقلبی

خطرات تزریق بوتاکس تقلبی

به گزارش ساماس، هشدارهای کارشناسان در رابطه با تزریق بوتاکس تقلبی که افراد آموزش ندیده انجام می دهند رو به افزایش است و اداره بهداشت شهر «نیویورک» به تازگی اعلام کرد سه نفر به علت تزریق بوتاکس تقلبی به صورت، گردن و قسمت فوقانی پشت یا زیر بغل، کارشان به بیمارستان کشیده است.


به گزارش ساماس به نقل از ایسنا، این سه نفر چند روز یا چند هفته بعد از تزریق با طیفی از علایم شامل دوبینی، افتادگی پلک، دشواری در بلع، مشکل در تنفس و بالا بردن بازوها مواجه گشتند که در نهایت یکی از آنها به بخش مراقبت های ویژه منتقل شد و دو نفر دیگر در بخش بستری شدند.
ماده فعال در بوتاکس یک نوع خاص از سم «نوروتوکسین» به نام «بوتولینوم» (Botulinum toxin) است. این سم از باکتری «کلستریدیوم بوتولینوم» تهیه و برای فلج کردن موقت عضلات استفاده می شود. با تزریق بوتاکس، اثر مخرب این سم بر اعصاب عضلانی موجب می شود عضلاتی که خطوط و چین و چروک ها را ایجاد می کنند، شل شوند و چروک ها کاهش یابند.
برخی افراد برای مقاصد زیبایی به سراغ تزریق بوتاکس می روند و برخی هم به دلیلهای پزشکی مانند درمان میگرن یا زیاد عرق کردن از این روش استفاده می نمایند. همین طور برای درمان برخی بیماریهای مغز و اعصاب مانند لرزش غیرارادی در بعضی اندام ها مثل لرزش دست نیز تزریق بوتاکس تجویز می شود.
به گزارش ایندیپندنت، مرکز کنترل و پیش گیری از بیماریهای آمریکا بتازگی گزارش داده که حداقل ۲۲ نفر در ۱۱ ایالت این کشور بعد از تزریق نوعی بوتاکس تقلبی با عوارضی همچون مشکل در تکلم، تنفس و تاری دید مواجه گشته اند. هرچند تا حالا هیچ مرگی گزارش نشده است.
بنابر این گزارش، عموم مبتلایان زنان بین ۲۹ تا ۵۹ ساله با میانگین سنی ۴۱ سال بوده اند که تزریق بوتاکس را در «مراکز غیربهداشتی» مانند خانه ها یا مراکز فاقد مجوز انجام داده اند. افراد بطور معمول به سبب ارزان بودن تزریق بوتاکس به این محل ها مراجعه می کنند.
در بعضی از آنها عوارض مانند تاری دید و افتادگی پلک ها، نزدیک محل تزریق ظاهر شد اما در بعضی دیگر، عوارض گسترده تر بود و به خستگی و ضعف عمومی منجر گردید. یبوست، بی اختیاری ادرار، خشکی دهان و مشکل در بلند کردن سر نیز از علایم نگران کننده این تزریق اعلام شده اند.
کارشناسان سفارش می کنند که برای تزریق بوتاکس چه با هدف جوان سازی و چه با اهداف درمانی، باید با متخصص مشورت کرد و تزریق باید در مراکز دارای تاییده وزارت بهداشت و زیر نظر پزشک متخصص صورت گیرد.
منبع:

1403/03/16
13:34:56
5.0 / 5
202
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
ساماس - یوگا