مدیر دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، مطرح كرد

نقشه مشکلات تغذیه کشور تبیین می شود

نقشه مشکلات تغذیه کشور تبیین می شود

به گزارش ساماس، اصفهان مدیر دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت اظهار داشت: تبیین نقشه مشکلات تغذیه کشور شامل کاهش میزان قند موجود در نوشیدنی ها، ادغام برنامه مراقبت غذا و پایش ملی تغذیه در دستور کار است.احمد اسماعیل زاده ظهر سه شنبه، ۳بهمن در مسافرت به اصفهان در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: دفتر بهبود وضعیت تغذیه جامعه برای تمام گروههای سنی همچون کودکان، نوزادان، نوجوانان، میان سالان، سالمندان، زنان حامله و شیرده برنامه دارند.

وی از اجرای رایگان برنامه مکمل یاری در تمام مراکز بهداشتی آگاهی داد و اضافه کرد: برنامه تغذیه تکمیلی با شیر مادر و پایش رشد از سالهای قبل در حال اجراست.

مدیر دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت افزود: در گروه سنی کودکان بالای ۲ سال، آموزش های تغذیه، غربالگری از نظر سو تغذیه، چاقی و اضافه وزن و انجام مشاوره توسط کارشناسان تغذیه به انجام می رسد.

وی اظهار داشت: در کودکان و نوجوانان در مدارس اجرای برنامه مکمل یاری، غربالگری و آموزش تغذیه و برنامه بوفه مدارس یا پایگاه تغذیه سالم به اجرا گذاشته شد.

اسماعیل زاده اشاره کرد: برای میان سالان سالم عمده تمرکز ما بر روی آموزش تغذیه هست و میان سالی که عامل خطر دارند همچون چاقی و دیابت، پرفشاری خون توسط کارشناسان تغذیه آموزش های رایگان خواهند دید.

وی از اجرای برنامه حمایتی برای کودکان زیر پنج سال که مبتلا به سو تغذیه هستند آگاهی داد و اشاره کرد: همین طور برای زنان حامله و شیرده که وزن گیری خوبی ندارند و سالمندان برنامه مکمل یاری به اجرا گذاشته می شود.

اسماعیل زاده با اعلان اینکه از اجرای کامل تعدادی از برنامه ها آگاهی داد و اظهار داشت: تعدادی از برنامه ها نیز همچون برنامه بوفه غذایی مدارس به سبب عدم نظارت دقیق و نبود نیروی انسانی کافی به خوبی اجرا نمی شود.

وی کاهش مقدار نمک در نان را از ۱۰ سال قبل و اجرای نان کامل و سبوس دار را که استان اصفهان از استانهای پیشرو است و اجرای طرح غنی سازی آرد با اسیدفولیک و آهن را از برنامه های دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت خواند و اضافه کرد: برنامه غنی سازی آرد با ویتامین D بصورت پایلوت در یکی از استانهای کشور اجرا می گردد.

وی اظهار داشت: تبیین نقشه مشکلات تغذیه کشور و کاهش میزان قند موجود در نوشیدنی ها (شیرکاکائو، آبمیوه های صنعتی و نوشابه) با تعامل سازمان غذا و دارو و ادغام برنامه مراقبت غذا و تغذیه در سطح شبکه های بهداشتی و نیز تدوین پایش ملی وضعیت تغذیه کشور از برنامه های در دستور کار است.

منبع:

1402/11/04
12:07:00
5.0 / 5
307
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , چاقی , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
ساماس - یوگا