معاون پرستاری وزارت بهداشت:

اعتماد مردم به حوزه سلامت افتخار و سرمایه بزرگ اجتماعی است

اعتماد مردم به حوزه سلامت افتخار و سرمایه بزرگ اجتماعی است

به گزارش ساماس، معاون پرستاری وزارت بهداشت، اعتماد مردم به حوزه سلامت را افتخار و سرمایه بزرگ اجتماعی دانست و اظهار داشت: بدنه دانشی و تربیت نیروی انسانی، قوی و محکم در جهت ارتقای کیفیت زندگی مردم به این سرمایه می افزاید.


به گزارش ساماس به نقل از ایسنا، دکتر عباس عبادی در این آیین تکریم و معارفه سرپرست دانشگاه علوم پزشکی زنجان عنوان کرد: امروز دشمن و بدخواهان عزت نفس و اعتماد قشر جوان را نشانه گرفته اند؛ ازاین رو امید و امیدآفرینی از مسئولیت های همگانی است.
وی یکی از تکالیف سرپرست دانشگاه علوم پزشکی زنجان را کشف استعدادهای توانمند و استفاده از ظرفیتهای علمی، دانشی و مهارتی آنها برای ارائه ی خدمت با کیفیت به مردم قلمداد کرد و اظهار داشت: همه ما بر مبنای مالیاتی که مردم ریال به ریال از سالهای گذشته پرداخت کردند، تحصیل و رشد کرده ایم و باید از فرصت های در اختیارمان و مسئولیت هایی که به ما محول می شود، در جهت خدمت و ادای دین به مردم، استفاده نماییم.
معاون پرستاری وزارت بهداشت ضمن اشاره به اجرای پویش ملی سلامت که در مرحله اول با غربالگری بیماری دیابت و پرفشاری خون آغاز شد، خاطرنشان کرد: خوشبختانه تا روز گذشته شاهد رکورد ۶۳ درصدی مشارکت جمعیت هدف یعنی افراد بالای ۱۸ سال بودیم که این خود یک سرمایه اجتماعی است.
عبادی اضافه کرد: در فضایی که دشمن تلاش می کند غبارِ غم و ناامیدی ایجاد نماید، اعتماد مردم به حوزه سلامت یک افتخار و سرمایه بزرگ اجتماعی است و البته این پویش، زنگ خطری را برای ما بعنوان مجریان سلامت به صدا درآورد که سال ها پیش باید به فکر بودیم؛ چونکه در این پویش تا کنون ۷۵۰ هزار نفر مبتلا به پرفشاری خون و ۴۳۰ هزار نفر مبتلا به دیابت شناسایی شده اند.
وی با اشاره به اینکه بخش عمده هزینه های حوزه سلامت به حوزه درمان اختصاص می یابد، افزود: عمده این هزینه ها می توانست با اصلاح سبک زندگی، آموزش مردم و ارتقای سواد سلامت در چند دهه گذشته صرفه جویی شود. درست است که گسترش تخت های بیمارستانی یک شاخص توسعه است، اما از طرفی نشانگر اینست که در حوزه پیشگیری و بهداشت می توانستیم ارزان تر کار نماییم. توجه به امورات روزمره مردم در حوزه سلامت مهم می باشد و باید به شبکه بهداشت و نیروهای حد واسط دقت کنیم.
وی خاطرنشان کرد: دانشگاه های علوم پزشکی غیر از جنبه آموزشی - پژوهشی که مشترک با دانشگاه های وابسته به وزارت علوم است، بخش خدمات هم دارند که دارای بیشترین نمود اجتماعی است و شاید بیشترین انرژی که از هر رئیس دانشگاه، وزیر و معاونانش گرفته می شود، در ارتباط با این حوزه است.
وی با اشاره به اینکه اگر بدنه دانشی و تربیت نیروی انسانی قوی و محکم نباشد، هر سرمایه گذاری دیگری در حوزه درمان، پاسخ دراز مدتی نخواهد داشت، اظهار داشت: درمان شاید بتواند پاسخ اولیه و تسکین وار داشته باشد ولی باید اولویت اول، حوزه پیشگیری باشد. چه بسا حوزه آموزش و پژوهش که پشتوانه های علمی و تولید نیروی انسانی هستند هم اهمیت شان کمتر از دو حوزه بهداشت و درمان نباشد.
عبادی از زحمات و تلاشهای دکتر بختیاری، رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی زنجان تقدیر و برای دکتر دین محمدی - سرپرست این دانشگاه آرزوی توفیق کرد.
منبع:

1402/10/22
14:23:33
5.0 / 5
204
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان ساماس
ساماس - یوگا