یك مقام قضایی:

غرامت ویلموتس باید از حساب وزیر ورزش و مهدی تاج پرداخت گردد نه بیت المال

غرامت ویلموتس باید از حساب وزیر ورزش و مهدی تاج پرداخت گردد نه بیت المال

یك مقام قضایی با اشاره به محكومیت ایران به پرداخت غرامت 6.2 میلیون یورویی ایران به مارك ویلموتس، اظهار داشت: مسئولیت این ماجرا بطور خاص متوجه جناب آقای مهدی تاج، رئیس سابق فدراسیون فوتبال و آقای مسعود سلطانی فر وزیر ورزش، به شكل مشترك است و این خسارت باید از حساب این دو پرداخت گردد نه از بودجه بیت المال.عباس موسوی دادیار دادسرای دیوان عالی کشور و معاون کمیته استیناف فدراسیون فوتبال در گفت و گو با ایسنا، در رابطه با محکومیت ایران به پرداخت غرامت ۶.۲ میلیون یورویی به مارک ویلموتس سرمربی سابق تیم ملی فوتبال، اظهار داشت: محکومیت ایران به پرداخت این جریمه سنگین یکی از تلخ ترین اتفاقاتی بوده که در سال های اخیر و شاید کل تاریخ فوتبال رخ داده است و تبعات بسیار نامیمونی به دنبال دارد. غرامت هنگفتی که می تواند عمده مشکلات مالی و زیرساختی فوتبال ما را پوشش دهد.

وی در رابطه با علل بروز چنین پدیده ای در فوتبال ایران اظهار نمود: به نظر شخص من -بی آنکه موضع کمیته متبوع بنده باشد- علت اصلی این پدیده، فقدان مدیریت درست در فدراسیون فوتبال، دخالت وزارت ورزش در امور فدراسیون، فقدان ساختار حقوقی لازم در فدراسیون و عدم مشارکت و مداخله صاحب نظران خقوقی خصوصاً در حوزه حقوق قراردادها و مناسبات بین المللی می باشد.

موسوی درباره مسئولیت وقوع چنین رخدادی اظهار داشت: اعتقاد من این است که مسئولیت این ماجرا بطور خاص متوجه جناب آقای مهدی تاج، رئیس سابق فدراسیون فوتبال و آقای مسعود سلطانی فر وزیر ورزش، به شکل مشترک است و این خسارت باید از حساب این دو عزیز پرداخت گردد نه از بودجه بیت المال. البته آقای تاج تلاش داشت تا رابطه قراردادی با کارلوس کی روش حفظ شود اما بنا به شرایطی که همه آگاهان امر می دانند قرارداد با این مربی ارجمند قطع گردید و سایه شوم ویلموتس بر فوتبال ملی مستولی شد.

وی افزود: از باب قواعد و اصول حقوقی، وقتی مسئولی مرتکب رفتاری می شود که از محل آن رفتار زیان و خسارتی وارد می شود طبعا مسئول مربوطه باید عهده دار پرداخت خسارت و پذیرای نتایج تلخی باشد که از محل تقصیر وی حادث شده است. به نظر من وزیر ورزش در این اتفاق هرچند مباشر نبوده اما سبب اقوی از مباشر بوده است و در این اتفاق و سایر اتفاقات نامیمون دیگر خود باید عهده دار نتایج برجای مانده باشد. جالب است که در دو باشگاه پرطرفدار همزمان و در یک فصل سه سرمربی مدعی دریافت دستمزد هستند. در پرسپولیس یحیی گل محمدی سرمربی است اما برانکو و کالدرون هم مدعی دریافت دستمزد هستند یعنی در یک نیم فصل یک تیم سه فقره دستمزد هنگفت باید به سه سرمربی تاًدیه کند. این ها حاصل و تحفه عملکرد مدیرانی است که وزیر ورزش تعرفه کرده است.

موسوی با اشاره به اصطلاح «ید امانی» ( اگر فردی مالی را به امانت در اختیار داشته باشد، درصورت تلف شدن مال، نسبت به جبران خسارت آن مسئولیت ندارد مگر این که در حفظ و نگهداری آن کوتاهی کرده و یا نسبت به آن تعدی وتصرف نابجا کرده باشد) اظهار داشت: «ید» وزیر ورزش، رئیس فدراسیون فوتبال یا هر مسئول دیگری ید امانی است و در مورد امین نیز می گوییم: لیس علی الامین الا الیمین. اما در جائیکه «مدیر امین»، «تقصیر» مرتکب شده و خسارت فراوان از این محل به مجموعه متبوع تحمیل نمود خود باید عهده دار جبران زیان باشد.

وی با بیان این که انعقاد چنین قراردادی با این خاصیت ها و شرایط سخت برای یک طرف قرارداد و در اختیار گذاشتن همه مزایا برای وی مقابل مصداق بارز تقصیر است، اظهار نمود: اگر بخواهیم ریشه یابی نماییم، پس از آن که کارلوس کی روش مصاحبه های مکرری مقابل ساختار ورزش ما کرد و شخص وزیر ورزش را مخاطب قرار داد عزم برای کناره گیری ایشان جزم شد و قرارداد مورد بحث با ویلموتس منعقد گردید. قراردادی که حاصل آن دو برد برابر تیم های گم نام کامبوج و هنگ کنگ و دو باخت برابر تیم های متوسط عراق و بحرین برای ما و حدود ۵/۸ میلیون یورو معادل حدود ۲۵۰ میلیارد تومان برای ویلموتس بود.

موسوی در آخر اظهار داشت: رسانه ها و فعالین ورزشی باید نسبت به این مساله حساسیت نشان داده و در باب مسئولیت مدنی مدیران ورزشی و جلوگیری از تباهی سرمایه های مملکت ایفای نقش نمایند. امید آنکه زمام امور ورزش در اختیار دانایان این رشته قرار گرفته و در شرایط ناگوار اقتصادی و در کنار ناکارآمدی دستگاه ورزش شاهد اینگونه خسارات نباشیم.
1399/05/29
22:37:49
5.0 / 5
2130
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان ساماس
ساماس - یوگا