مهر در گزارشی بررسی كرد؛

پات در فدراسیون شطرنج

پات در فدراسیون شطرنج

ساماس: شطرنج در حالی در آستانه اعزام به بازی های آسیایی قرار دارد که نداشتن رییس و نایب رییس و حضور دبیرِ بازنشسته، اوضاع مدیریت این رشته را بسیار بغرنج و درهم کرده است.به گزارش ساماس به نقل از مهر، وقتی انتخابات ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ فدراسیون شطرنج انجام شد اهالی این رشته امیدوار بودند که نتیجه انتخابات مسیری نو و هدفمند رو پیش روی شان قرار دهد حال آنکه امروز شطرنج در وخیم ترین شرایط ممکن آن هم بدون مسئول ثابت و بلااشکال به سر می برد.
ادامه حضور شادی پریدر به عنوان نایب رییس در فدراسیون می توانست مانع از گرفتار شدن شطرنج به اوضاع و احوال امروز باشد بااینکه او خود طی ماه های اخیر منشأ خیلی از حواشی پیرامون فدراسیون بود و چه بسا از این حیث تصمیم به قطع همکاری با پریدر گرفته شد که با تثبیت حضورش و ادامه احتمالی روند هفته های و ماه های اخیر، ممکن بود شطرنج از چاله به چاه بیفتد.
در هر صورت با عدم تمدید قرارداد نایب رییس فدراسیون شطرنج، صندلی فدراسیون در این پست خالی شد در حالی قبل از آن صندلی ریاست هم به همین وضعیت گرفتار شده بود. حسن تأمینی که بر خلاف تصورات و انتظارات، حضورش در شطرنج نه فقط منشأ خیر نشد بلکه زمینه ساز بسیاری نابسامانی هم شد، بعد از یک مرحله استعفای ثوری، بالاخره با بیان رسمی استعفا، رفت و اینطور فدراسیون را در فاصله دو سال مانده به زمان قانونی انتخابات، به دست سرپرست سپرد.
شهرام عظیمی هم در حالی در یکی از تصمیمات نخستین روزهای سرپرستی اش مبادرت به کنار گذاشتن نایب رییس خود کرد که شرایط دبیر او به سبب بازنشستگی و دو شغله بودن نمی تواند خیلی پایدار باشد.
مجتبی دانشفر سرپرست دبیری فدراسیون شطرنج است که اسفندماه سال قبل با حکم رییس وقت وارد این فدراسیون شد حال آنکه او همین اردیبهشت ماه گذشته در انتخابات هیأت شطرنج استان تهران پیروز شد و شروع ریاست در این هیأت، وی را وارد فرآیند غیرقانونی دوشغله ها کرد، بدتر این که دانشفر بازنشسته است و از این حیث مجاز به ادامه همکاری نیست.
البته اعتبار حکم سرپرستی دانشفر تا مرداد است و دو شغله بودن و بازنشستگی دلیل محکمی است به جهت اینکه وی حداقل آن زمان از فدراسیون برود بااینکه فعالیش در این بازه زمانی غیرقابل استناد است.
مجموع این شرایط، اوضاع شطرنج ایران را آن هم در آستانه حضور در بازی های آسیایی بغرنج و درهم کرده است؛ اوضاعی که سر منشأ آن به چند ماه پیش و عیان شدن اختلافات داخلی در فدراسیون باز می گردد و بنظر می رسد کماکان ادامه هم داشته باشد چونکه سرپرست فدراسیون تصمیمی برای آن ندارد.
شهرام عظیمی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت که ماموریت اصلی اش مهیا کردن شرایط برای تشکیل هرچه سریعتر مجمع است و بنا بر این در کنار رسیدگی به امور جاری، بیشترین تمرکزش را معطوف به همین مسئله می کند.
سرپرست فدراسیون شطرنج همین طور در پاسخ به این پرسش که «با توجه به قطع همکاری با نایب رییس و شرایط سرپرست دبیر، تصمیمی برای انتخاب گزینه برای این دو پست ندارید؟»، اظهار داشت: ترجیح این است که تصمیم گیری و اختیار این انتخابات به رییس آتی سپرده شود.
با این اوصاف بهتر است شرایط تشکیل سریع مجمع انتخاباتی فدراسیون شطرنج مهیا شود تا با مشخص شدن رئیس، این فدراسیون از این وضعیت نجات پیدا کند.منبع:

1402/04/03
10:42:16
5.0 / 5
379
تگهای خبر: بازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان ساماس
ساماس - یوگا