سریع ترین مرد ایران در جامائیکا چه می کند؟

سریع ترین مرد ایران در جامائیکا چه می کند؟

ساماس: مدتی است حسن تفتیان در اردوی جامائیکا به سر می برد و رکوردهایی هم ثبت کرده اما با دیگر دونده های سرعتی آسیا فاصله بسیاری دارد.



به گزارش ساماس به نقل از ایسنا، حسن تفتیان سریع ترین مرد ایران آذر ماه ۱۴۰۱ به کشور جامائیکا اعزام شد تا اردوی تمرینی خودرا در این کشور شروع کند و برای بازی های آسیایی هانگژو آماده شود.

تفتیان حتی در مسابقات داخل سالن قهرمانی آسیا هم شرکت نکرد تا روند تمرینی خودرا ادامه بدهد. هاشم صیامی رییس فدراسیون دوومیدانی در این مورد به ایسنا اظهار داشت: "تفتیان از من خواست در قهرمانی داخل سالن آسیا شرکت نکند تا بیشتر تمرکزش را بر ورودی المپیک پاریس و بازی های آسیایی بگذارد. با آنکه می دانستیم در مسابقات قزاقستان شانس مدال دارد اما با درخواستش موافقت کردیم و یک مدال قطعی را از دست دادیم. "

تفتیان برمبنای نتایجی که در فدراسیون جهانی ثبت شده از زمان اعزام به جامائیکا تا الان در چهار مسابقه شرکت کرده است.

او ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ در دوی ۶۰ متر نخستین رکورد خودرا در سال ۲۰۲۳ ثبت کرده که حدنصاب ۶.۹۸ ثانیه بود و دومین مسابقه را هم با رکورد ۶.۶۸ ثانیه به انتها رساند.

تفتیان در ۵ فروردین و ۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ هم در مسابقه فضای باز شرکت کرده که در نخستین رقابت رکورد ۱۰.۶۸ ثانیه و در مسابقه دوم هم رکورد ۱۰.۶۵ ثانیه را به ثبت رسانده است که با رکورد شخصی اش (۱۰.۰۳ ثانیه) فاصله بسیاری دارد.

نکته قابل توجه در مورد آخرین رکوردی که حسن تفتیان ثبت کرده فاصله زیاد آن با رکوردهایی است که دیگر دونده های ۱۰۰ متر آسیا در مسابقات فضای باز از خود بجای گذاشته اند؛ طبق تاپ فهرست فدراسیون جهانی، بهترین رکورد دونده های ۱۰۰ متر آسیا در سال ۲۰۲۳ تا اینجا متعلق به ژنی ژی از چین است که در نخستین مسابقه فضای باز خود رکورد ۱۰.۰۵ ثانیه را ثبت کرده است. نفرات دوم و سوم تاپ فهرست آسیا هم به ترتیب ورزشکارانی از چین و چین تایپه هستند که حدنصاب های ۱۰.۱۷ ثانیه و ۱۰.۲۱ ثانیه را به ثبت رسانده اند.





تفتیان با رکورد ۱۰.۶۵ ثانیه ای که دوم اردیبهشت ثبت کرده بصورت مشترک با پنج ورزشکار دیگر در جایگاه نودویکم تاپ فهرست آسیا قرار دارد. جایگاهی که بسیاری از مدال دور است و انتظار میرفت این ورزشکار پس از ماه ها تمرین در جامائیکا عملکرد بهتری داشته باشد.







با این شرایط و باتوجه به رکوردهایی که در دوی ۱۰۰ متر آسیا ثبت شده کار تفتیان برای حضور در بازی های آسیایی و همین طور کسب ورودی المپیک خیلی مشکل است. این ورزشکار اگر با رکورد ۱۰.۰۳ ثانیه سهمیه حضور در المپیک توکیو را کسب نمود، برای المپیک پاریس باید عدد ۱۰.۰۰ ثانیه را ثبت کند. در صورتیکه هنوز نتوانسته بصورت رسمی ۱۰.۰۳ ثانیه را هم تکرار کند.





منبع:

1402/02/06
12:24:13
5.0 / 5
424
تگهای خبر: بازی , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
ساماس - یوگا