پردازش تصویر با Matlab

پردازش تصویر با Matlab

ساماس: در این مطلب، مراحل مختلف درگیر در پردازش تصویر، شامل وارد کردن تصویر از طریق اسکنر نوری یا دوربین دیجیتال، تجزیه و تحلیل و کار روی تصویر (فشرده سازی داده ها، افزایش تصویر و فیلترینگ)، و تولید تصویر خروجی مورد نظر است.


در این مقاله، در رابطه با مبانی و همچنین مباحث پیشرفته پردازش تصویر با استفاده از نرم افزار MATLAB، صحبت شده است. این مقالات توابع اساسی و پیشرفته جعبه ابزار پردازش تصویر MATLAB (IPT) و اثرات آنها بر روی تصاویر مختلف را پوشش می دهند. قسمت اول این مقالات، مقدمه ای کوتاه در رابطه با تصاویر دیجیتال و MATLAB و به دنبال آن، عملیات پردازش تصویر اساسی در MATLAB، از جمله خواندن تصویر، نمایش تصاویر و ذخیره سازی دوباره آنها در دیسک را، بیان می کند.

 

پردازش تصویر

 

پردازش تصویر، تکنیک تبدیل یک تصویر، به فرمت دیجیتال و انجام عملیات بر روی آن، برای دریافت یک تصویر پیشرفته، و یا استخراج برخی از اطلاعات مفید از آن است. تغییراتی که در تصاویر صورت می گیرد، معمولاً به صورت خودکار و با تکیه بر الگوریتم های با دقت طراحی شده، انجام می شود.

پردازش تصویر یک زمینه چند رشته ای است، که ازکمک شاخه های مختلف علم از جمله ریاضیات، فیزیک، نور شناختی و مهندسی برق، استفاده می کند. پردازش تصویر همچنین با حوزه های دیگری مانند تشخیص الگو، یادگیری ماشین، هوش مصنوعی و تحقیقات بینایی انسان نیز، همپوشانی دارد. در این مطلب، مراحل مختلف درگیر در پردازش تصویر، شامل وارد کردن تصویر از طریق اسکنر نوری یا دوربین دیجیتال، تجزیه و تحلیل و کار روی تصویر (فشرده سازی داده ها، افزایش تصویر و فیلترینگ)، و تولید تصویر خروجی مورد نظر است.

منبع:

https://hamiworks.com/blog/image-processing-using-matlab

 

1401/03/15
20:21:07
5.0 / 5
1114
تگهای خبر: رپورتاژ , طراحی , هوش
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان ساماس
ساماس - یوگا