بردن داربی برای استقلال مهم تر است یا پرسپولیس؟

بردن داربی برای استقلال مهم تر است یا پرسپولیس؟

به گزارش ساماس در داربی طبق قاعده ای محافظه کارانه، ابتدا اصل بر نباختن و سپس کوشش برای رسیدن به برتری است ولی به نظر می آید در بازی روز شنبه، استقلال در مقایسه با پرسپولیس نیاز بیشتری به برنده شدن دارد. اما چرا؟به گزارش ساماس به نقل از ایسنا، روزنامه شرق نوشت: «هفته هشتم رقابت های لیگ برتر در شرایطی از شنبه آغاز می شود که در حساس ترین بازی هفته و البته نیم فصل، استقلال و پرسپولیس به مصاف هم می روند تا نودوهفتمین داربی پایتخت را برگزار کنند. این دو تیم در شرایطی رودرروی همدیگر قرار می گیرند که هر دو در بالای جدول رده بندی قرار دارند و البته شانس نزدیک شدن به بالای جدول را هم دارند. باآنکه در داربی طبق قاعده ای محافظه کارانه، ابتدا اصل بر نباختن و سپس کوشش برای رسیدن به برتری است ولی به نظر می آید در بازی روز شنبه، استقلال در مقایسه با پرسپولیس نیاز بیشتری به برنده شدن دارد.

این که چرا بردن در داربی برای استقلال مهم تر از پرسپولیس است، ریشه در اتفاق های این فصل و البته چند فصل گذشته دارد. نخستین دلیل، عبور از رقیب دیرینه است. استقلال در شرایطی لیگ برتر را استارت زد که با سه برد متوالی، به بالای جدول رسید. با این وجود پس از هفته سوم، گویی فرهاد مجیدی و تیمش فرمول بردن را گم کرده و مدام به تساوی رضایت داده اند. نتیجه شد آن که این تیم چهار هفته متوالی هشت امتیاز از دست داد تا نه تنها بالای جدول را از دست بدهد بلکه با دو برد اخیر پرسپولیس، رقیب قرمزپوش در جدول رده بندی از استقلال سبقت بگیرد. حاصل آن شده که پرسپولیس فعلاً با ۱۴ امتیاز در رده دوم جدول است و استقلال با ۱۳ امتیاز در رده پنجم. طبیعتا استقلال اگر می خواهد جایگاهش در جدول رده بندی را پس بگیرد، چاره ای غیر از برتری مقابل پرسپولیس ندارد؛ ضمن اینکه چهار مساوی متوالی، وضعیت فرهاد مجیدی و تیمش را تا حدودی پیچیده کرده و آنها تمایلی به ازدست دادن امتیاز مجدد ندارند. البته خطر بزرگ تر برای این تیم، شکست احتمالی در داربی است؛ چون اگر چنین شود، پرسپولیس پس از هشت هفته فاصله اش با رقیب را چهار امتیاز می کند و استقلال را با بازی های حدودا دشوار پیش رو تنها باقی می گذارد. پس استقلال برای رهایی از فشار بیشتر، پاره کردن نوار ناکامی در کسب برد و البته عبور از پرسپولیس در جدول رده بندی، نیاز بیشتری به برنده شدن در داربی پیش رو دارد.

این تمام ماجرا نیست، چون این تیم در فصول گذشته همواره نیم فصل اول نامساعدی داشته و تازه از نیم فصل دوم، آغاز به جمع آوری امتیازات کرده است. فرهاد مجیدی به خوبی می داند اگر مقرر است اسیر این نقیصه تکراری نشود، نباید امتیازی آن هم به رقیب اصلی اش در راه رسیدن به بالای جدول بدهد. بدون درنظرگرفتن این مورد، آمار استقلال برابر پرسپولیس در بازی های لیگ هم بگونه ای است که این تیم را برای برنده شدن تحت فشار می گذارد. استقلال از اسفند ۱۳۹۶ به این طرف، موفق به شکست دادن پرسپولیس در رقابت های لیگ برتر نشده که خودش طلسمی طولانی مدت و تا حدودی نگران کننده برای هواداران این باشگاه است. البته در جریان وقت های قانونی در بازی های حذفی هم استقلال باز موفق به شکست دادن پرسپولیس نشده که باردیگر این آمار، فشار روحی بر بازیکنان استقلال را زیاد می کند. حالا برای آخر دادن به این کابوس طولانی مدت هم که شده، تیم فرهاد مجیدی باید تلاش بیشتری برای بردن داربی پیش رو کند.

نکته اصلی اما در ارتباط با هدف استقلال است. از این فصل، داستان تفاضل گل برچیده شده و برای رده بندی در جدول لیگ برتر بازی های رودررو لحاظ می شود. استقلال سال جاری بگونه ای تیمش را چیده که به ناکامی طولانی مدتش در رسیدن بعنوان قهرمانی آخر دهد. این تیم پنج فصل اخیر را شاهد این بوده که رقیب سنتی اش یعنی پرسپولیس، جام قهرمانی را بالای سر برده است، پس برای ممانعت از این مورد هم که شده، بالاخره باید در بازی رودررو برنده جدال با پرسپولیس باشد تا اگر در روز آخر، کار به اما و اگر کشیده شد، این تیم دست بالا را داشته باشد. استقلال بر خلاف پرسپولیس که رکورددار قهرمانی در لیگ برتر شده، از سال ۱۳۹۲ تابحال موفق به کسب جام لیگ برتر نشده است. این تیم یکی، دو بار تا پای قهرمانی پیش رفته، ولی هر بار چند گام کم آورده است. ازاین رو با احتساب همین هدف استقلال که قهرمانی در لیگ برتر است و البته با درنظرگرفتن این نکته که پرسپولیس مدافع عنوان قهرمانی است و راه بردن لیگ برتر را آموخته، بردن داربی پیش رو برای استقلال به مراتب مهم تر از پرسپولیس است. پرسپولیسی ها دست آخر می توانند با یک تساوی هم در لیگ برتر بالاتر از استقلال قرار بگیرند و به ادامه مسیر در این لیگ امید بیشتری داشته باشند. البته این به آن معنا نیست که پرسپولیس تلاشی برای برنده شدن در بازی پیش رو نخواهد کرد، چون دقیقا شاگردان گل محمدی با آگاهی از وضعیت تیم استقلال می دانند که برنده شدن در داربی چقدر آنها را به هدفشان که قهرمانی متوالی ششم در لیگ برتر است، نزدیک خواهد نمود.»
1400/09/11
14:23:25
5.0 / 5
1109
تگهای خبر: حافظه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
ساماس - یوگا