در محل كمیته ملی المپیك؛

تفاهم نامه همکاری ورزشی میان ایران و مجارستان به امضا رسید

تفاهم نامه همکاری ورزشی میان ایران و مجارستان به امضا رسید

ساماس: تفاهمنامه همکاری ورزشی دو کشور ایران و مجارستان ظهر امروز توسط روسای کمیته ملی المپیک دو کشور در محل کمیته به امضا رسید.به گزارش ساماس به نقل از روابط عمومی کمیته ملی المپیک ؛ در این جلسه دکتر صالحی امیری رئیس، کیکاوس سعیدی دبیرکل کمیته ملی المپیک، پیمان فخری رییس مرکز نظارت بر تیمهای ملی و فرید فتاحیان مدیر امور بین الملل و «کریستیان کولکسار» رییس و «بالینت ویکاسی» دبیرکل کمیته ملی المپیک مجارستان و سفیر مجارستان در ایران حضور داشتند.
در ابتدای این نشست صالحی امیری ضمن خوش امد گویی به هیات مجاری با بیان مقدمه ای در باب تاریخ و تمدن چندین هزار ساله ایران عنوان کرد: اساسا این حجم از تاریخ و تمدن و اصالت یک سفر مجزا می طلبد که از شهرهای دارای تاریخ و تمدن بازدیدی داشته باشید.
وی سپس ضمن اشاره به مثبت بودن ذهنیت اجتماعی مردم ایران به کشور مجارستان، این جامعه را اصیل، نجیب و دارای تمدن توصیف کرد و اضافه کرد: ما علاقمندیم روابط ورزشی با کشور مجارستان را در 3 حوزه اساسی تقویت نماییم، نخستین و با اهمیت ترین نکته بحث آموزش است، مجارستان یکی از پایگاه های هدف IOC است و ظرفیت های آموزشی خوبی در این حوزه دارد. ما آمادگی داریم که چه بوسیله بورسیه های IOC و چه به طور بورسیه های شخصی با شما در بحث آموزش همکاری داشته باشیم.
رئیس کمیته ملی المپیک در ادامه بحث آموزش عنوان کرد: همانگونه که اطلاع دارید ما در بعضی رشته ها چون کشتی، وزنه برداری و تکواندو، رنک اول تا سوم جهان را داریم و در بعضی دیگر مثل شمشیربازی رنک های خوبی داریم و بدین منظور تمایل داریم یک تبادل بین رشته ای در زمینه آموزش داشته باشیم.
صالحی امیری ضمن اشاره به موقعیت آب و هوایی ایران اضافه کرد: ما در ایران 4 فصل را داریم در حالیکه در جنوب کشور آب و هوای تابستانی است در غرب زمستان و در پایتخت هوای معتدل پاییزی را داریم. این امتیاز اساسا به دو کشور در زمینه همکاریهای دوجانبه برگزاری اردوها و... کمک خواهد نمود.
وی همین طور ضمن اشاره به نتایج بازیهای المپیک اضافه کرد: ما در المپیک موفق به کسب 7 مدال شدیم.
رئیس کمیته ملی المپیک افزود: هدف ما از این نشست تنها امضا کردن برگه ها نیست. ما آمادگی داریم در تمامی زمینه ها از همین فردا همکاری ها را شروع نماییم، علاوه بر تمامی موارد آموزشی، اردوهای مشترک و... مادرزمینه تجهیزات ورزشی هم آمادگی داریم باشماهمکاری نماییم.
در ادامه دکتر سعیدی دبیرکل کمیته ملی المپیک ضمن ابراز خوشی از حضور هیات مجارستانی در تهران اضافه کرد: در دوره ریاست دکترصالحی امیری، توسعه فعالیت ها بصورت متوازن و چندوجهی بوده است و در همین راستا اقدامات مهمی همچون موزه ورزش ایران و تاریخ شفاهی همه دراین دوره انجام شده است، منابع مالی ما تقویت شد و خیلی از فضاهای ورزشی ما بازسازی شد. همین طور برنامه ۲۰ ساله برای توسعه ورزش کشورتدوین کرده ایم.

در ادامه پیمان فخری مدیر مرکز نظارت بر تیم های ملی ضمن ابراز خرسندی از حضور مهمانان مجاری اظهار داشت: شخصا به ورزش مجارستان اعتقاد دارم و خوشحالم که بسیارجدی هستند برای اجرائی شدن این تفاهم نامه ماازهمین فرداآماده اجراهستیم تا بتوانیم شاهد اتفاقات خوبی در زمینه های ورزش دو کشور باشیم.
در ادامه کریستیان کولکسار رییس کمیته ملی المپیک مجارستان ضمن ابراز خرسندی از حضور در کشوری با این قدمت و اصالت اضافه کرد: خوشحالیم از این که ما را پذیرفتید. آگاهیم از این که شما وزیر فرهنگ ایران بودید و سپاسگزار از این که اطلاعات خوبی درباب فرهنگ و تمدن ایران زمین در اختیار ما قرار دادید، ایرانی ها ریشه های اریایی دارند و از همین جهت اشتراکات بسیاری با شما داریم.
وی در ادامه از تلاش کاروان ایران در بازی های المپیک توکیو تمجید کرد و اظهار داشت: در شمشیربازی شاهد بودیم که مدال این رقابت ها حق شما بود که متاسفانه در سابر این مشکلات وجود دارد.
رئیس کمیته ملی المپیک مجارستان سپس از ذهنیت مثبت کمیته ملی المپیک قدردانی کرد و اضافه کرد: ما در اجرای این تفاهمنامه بسیار جدی هستیم و با پشتکار عملی شدن آنرا دنبال می نماییم. علاوه بر آن با تمامی مواردی که توسط دکتر صالحی امیری عنوان شد موافقیم.
کریستیان کولکسار رییس کمیته ملی مجارستان افزود: دربحث آموزشی، دانشگاه تربیت بدنی توسط IOC به رسمیت شناخته شده و آقای بهدادسلیمی هم آنجا بورسیه شده بود، ما می توانیم در زمینه بورسیه دانشجویان در این دانشگاه با شما همکاری داشته باشیم.
برای ما برگزاری کمپ های تیم ملی اهمیت بسیاری دارد، با عنایت به شرایط آب وهوایی ایران خواهان برگزاری اردو و کمپ های تیم ملی در این کشور هستیم. علاوه بر آن مراکز المپیکی بسیاری در مجارستان داریم که در رشته های مورد نظر شما می توانیم همکاری نماییم.
در بخش بعدی این نشست سفیر مجارستان نیز ضمن تشکر از مدیران کمیته ملی المپیک ایران برای انجام و امضای تفاهمنامه مشترک عنوان کرد: در اینجا تنها امضای تفاهم نامه مهم نیست فراتراز آن ارتباط کشورهاست که ازطریق ورزش فراهم می شود.
وی ابراز خوشی کرد که در این جلسه موضوعات مهم و منسجمی مورد بررسی قرار گرفت.
در خاتمه از طرف دو رییس کمیته ملی المپیک تفاهم نامه همکاری ورزشی در جهت گسترش مناسبات ورزشی دو کشور به امضا رسید.
رئیس کمیته ملی المپیک و دبیر و هیات همراه این کشور بامداد امروز بازدیدی از آکادمی ملی المپیک و موزه ملی ورزش، المپیک و پارالمپیک داشتند.

1400/08/18
21:20:18
5.0 / 5
899
تگهای خبر: آموزش , تجهیزات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵