آشتیانی:

دوره های بین المللی بدنسازی در ایران اصولی نیست

دوره های بین المللی بدنسازی در ایران اصولی نیست

ساماس: سرپرست سابق فدراسیون بدنسازی از برگزاری دوره ها و مسابقات بین المللی غیر اصولی و به دور از استاندارهای لازم رشته های بدنسازی در ایران انتقاد نمود و اظهار داشت: رئیس فدراسیون جهانی با حضور در ایران و رسمیت دادن به این دوره ها، خودش و فدراسیون جهانی را کوچک کرد.محمدرضا کاظمی آشتیانی، سرپرست سابق فدراسیون بدنسازی در گفت و گو با ایسنا، درباره برگزاری رقابت های بین المللی بدنسازی در ایران و مباحث مربوط به مبارزه با دوپینگ در رشته های بدنسازی و پرورش اندام، اظهار نمود: فدراسیون جهانی بدنسازی عضو آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) نیست. مباحث مربوط به دوپینگ اصول مشخص علمی دارد و هر مسابقه ای که تحت عنوان بین المللی برگزار می شود، نماینده ای از وادا در آنجا حضور دارد که تمام اختیارات کنترل دوپینگ را بر عهده خواهد داشت. در حقیقت این فرد فرمانده اصلی است و حتی رئیس فدراسیون جهانی نیز نمی تواند به او دستوری بدهد یا در کارش دخالت کند. بنده نیز سال ها در رشته دو و میدانی این سمت را در مسابقات مختلف بر عهده داشتم.

نایب رئیس سابق کنفدراسیون بدنسازی و پرورش اندام آسیا، اضافه کرد: یکسری از نمونه ها بصورت تصادفی و یکسری نیز بصورت تارگت و مشخص انجام می شود. در این میان برخی از ورزشکاران جزو تاپ فهرست هستند و چه در مسابقه شرکت نمایند یا نه، ممکنست مورد آزمایش دوپینگ قرار گیرند.

وی با اعلان اینکه در زمان سرپرستی وی در سال ۹۱ فدراسیون بدنسازی به IFBB بازگشت، اظهار داشت: همان زمان رافائل سانتونخا رئیس فدراسیون جهانی بدنسازی به من اعلام نمود از نظر کنترل دوپینگ به آنچه می خواستیم نتوانستیم برسیم و از من کمک خواست تا زمینه عضویت فدراسیون جهانی در وادا را مهیا کنم.

کاظمی آشتیانی اشاره کرد: من همان زمان به او اعلام کردم فدراسیون جهانی با این شرایط نمی تواند به عضویت وادا دربیاید. تا زمانی که کمیته بین المللی المپیک و کمیته المپیک کشورها، رشته بدنسازی را به رسمیت نشناسند، وادا نیز آنرا به رسمیت نمی شناسد. در حقیقت معرفی از طرف آنها خواهد بود.

سرپرست سابق فدراسیون های دو و میدانی و بدنسازی، با اعلان اینکه دوپینگ در رشته ای مثل پرورش اندام انکارشدنی نیست، اظهار داشت: مگر می شود بدن کات شده و با آن شکل و شمایل بدون دوپینگ باشد؟ به صد ورزشکار پرورش اندام اگر بگویید نام داروهای ممنوعه را بگویید مطمئن باشید نمی توانند. مثلا در زمان کات شدن بدن از داروهای ادرارآور استفاده می نمایند و به اشتباه تصورشان این است که این داروها دوپینگ نیست. هر اقدامی که فیزیولوژی بدن را تحت تاثیر قرار دهد دوپینگ شمرده می شود. اگر فدراسیون بدنسازی مدعی گرفتن تست در مسابقات است باید مدارک آنرا نیز منتشر کند تا همه در جریان صحت این صحبت ها قرار بگیرند.

عضو سابق کنترل دوپینگ کنفدراسیون دو ومیدانی آسیا، اشاره کرد: اگر دوپینگ را از رشته پرورش اندام بگیرند چیزی از آن باقی نمی ماند. در بدنسازی اما موصوع متفاوت می باشد چونکه بادی بیلدینگ نیست و قابلیت اجرا دارد. فیتنس هم بدنسازی نیست چونکه چیزی از قابلیت های قلبی و عروقی در آن نمی بینیم. این رشته فیگور گرفتن و زیبایی بدن و مدلینگ است. می شود مدلینگ باشی اما دوپینگ نکنی، هر چند کار خیلی سختی است.

وی با اشاره به برگزاری غیراصولی دوره های بین المللی فیتنس در ایران، اشاره کرد: از فدراسیون جهانی بدنسازی هر چه بگویید برمی آید. حتی می توانند مدرک ۲ روزه بدهند و هر کاری که بخواهید بخاطر مباحث مالی و یا مسائل دیگر انجام دهند. این که رئیس فدراسیون جهانی بدنسازی به ایران می آید و مدارک بین المللی می دهد، خودش را کوچک می کند و فدراسیون جهانی بدنیازی را زیر سوال می برد که به همین راحتی و بدون پیموده شدن مراحل استاندارد قبول می کند مدرک بین المللی بدهد. مسابقه ای که هیچ کدام از شاخصه های بین المللی را ندارد. می گویند بین المللی. چرا این کارها را فیفا یا فدراسیون های جهانی دیگر نمی کنند؟ مثلا فکر کنید رئیس فیفا به ایران بیاید و به هر کسی که دلش خواست مدرک بین المللی بدهد، شک نکنید پدرش را در می آورند! یا رئیس فدراسیون جهانی دو ومیدانی به ایران بیاید و در مسابقات باشگاهی ایران حکم بین المللی بدهد، بیچاره اش می کنند.

سرپرست سابق فدراسیون بدنسازی، اشاره کرد: وقتی رئیس فدراسیون جهانی بدنسازی در چنین مسابقات یا دوره هایی حاضر می شود به آن رسمیت می دهد و با این کار فدراسیون جهانی را کوچک می کند. او با این کار نشان داد که چقدر فدراسیون جهانی کوچک شده که او ۲ روز می آید، مسابقات بین المللی می گذارد، مدرک بین المللی می دهد و می رود.

نایب رئیس سابق کنفدراسیون بدنسازی آسیا، با اشاره به فاکتورهای برگزاری دوره های بین المللی، اظهار داشت: افرادی که می خواهند در این دوره ها شرکت نمایند باید شرایط قانونی برای جهانی شدن را داشته باشند و به شاخص هایی از نظر علمی رسیده باشند تا بتوانند در این دوره ها شرکت نمایند.

کاظمی آشتیانی در آخر اظهار داشت: نکته بعد این است که دوره بین المللی باید برنامه ریزی های لازم را از مدت ها پیش داشته باشد نه این که فی البداهه تصمیم بگیرند و دوره بین المللی بگذارند. مثلا در فوتبال از ۲ یا ۳ سال قبل برنامه ریزی می کنند و همه می دانند استانداردهای لازم برای حضور در این دوره ها چیست، چه امتحانی گرفته می شود و همه چیز روشن و برمبنای استاندارهای تعریف شده است. این که فدراسیون بدنسازی دوره ای به این شکل برگزار کند و همه چیز آن فی البداهه باشد دیگر نیازی به توضیح ندارد و اظهر من الشمس است. معین نیست مسئولان ورزش چه می کنند و چرا هیچ نظارتی بر وضعیت و اقدامات فدراسیون بدنسازی ندارند.

منبع:

1400/03/14
15:32:49
5.0 / 5
1264
تگهای خبر: دارو , شركت , فوتبال , قلب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
ساماس - یوگا