مسیر پرچالش قایقرانی برای گرفتن 2سهمیه المپیك

مسیر پرچالش قایقرانی برای گرفتن 2سهمیه المپیك

فدراسیون قایقرانی ۹ نفر را به مسابقات انتخابی المپیک روئینگ و آب های آرام اعزام کرد و حاصل تلاش این نفرات، دو سهمیه المپیک بود.به گزارش ساماس به نقل از ایسنا، قایقرانی ایران سه روز سرنوشت ساز را پشت سر گذاشت چون که رقابت انتخابی المپیک آب های آرام، روئینگ و اسلالوم هم زمان برگزار شد که قایقرانی ایران فعلاً صاحب دو سهمیه شده است و تنها یک شانس دیگر دارد تا بتواند تعداد سهمیه های خویش را به عدد سه برساند.

* آغاز تلاش آب های آرام از قهرمانی جهان ۲۰۱۹
نخستین تلاش آب های آرام برای گرفتن سهمیه المپیک در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۹ بود که سهمیه کایاک چهار نفره توزیع شد. در آن مسابقات ایران با ترکیب احمدرضا طالبیان، امید احمدی، پیمان قویدل و علی آقا میرزایی در گروه خود هشتم شد و از رسیدن به نیمه نهایی باز ماند و سهمیه را از دست داد.

* گلچین قایقرانان برای اعزام به تایلند و کسب یک سهمیه
مرحله بعدی تلاش ملی پوشان آب های آرام در مسابقات انتخابی المپیک تایلند بود که البته فدراسیون تصمیم گرفت تنها نفراتی که رکوردهایشان به گرفتن سهمیه نزدیک بود را اعزام کند چون تنها قایق اول می توانست سهمیه المپیک را بگیرد. ازاین رو بعد از برگزاری مسابقه انتخابی، پنج نفر به مسابقات تایلند اعزام شدند که اسامی آنها و ماده هایی که شرکت کردند، به شرح زیر است:

هدیه کاظمی (کایاک یک نفره ۵۰۰ و ۲۰۰ متر)، آتنا روئفی و پریسا محمد زاده (کانودونفره )، آتنا رئوفی (کانو یک نفره)، عادل مجللی (کانو یک نفره ۱۰۰۰ متر) و علی آقا میرزایی (کایاک یک نفره ۱۰۰۰ متر).

اعزام ملی پوشان به تایلند هم بدون ماجرا نبود. ابتدا که تایلند ویزاها را خیلی دیر صادر کرد و سه مرتبه تاریخ پرواز ملی پوشان تغییر نمود. سپس ملی پوشان به علت قرنطینه امکان تمرین زیاد نداشتند و در مدت ۱۰ روز بیشتر از سه، چهار جلسه نتوانستند تمرین داشته باشند. شرکتی هم که از آن قایق اجاره کرده بودند قایق مد نظر علی آقا میرزایی را نیاورده بود و او مجبور شد با قایق سایز کوچکتر مسابقه بدهد.

با وجود اینکه نمایندگان ایران موفق شدند به فینال برسند اما از میان آنها تنها علی آقا میرزایی با اول شدن، توانست سهمیه کایاک یک نفره ۱۰۰۰ متر را بگیرد.

* اعزام چهار نفر به انتخابی المپیک روئینگ و کسب یک سهمیهورزشکاران زیادی داعیه حضور در مسابقات انتخابی المپیک روئینگ را نداشتند ازاین رو روئینگ یک نفره مردان و زنان و روئینگ دونفره زنان با عنایت به رکوردهایشان کاندیدای شرکت در انتخابی المپیک شدند.

بهمن نصیری و نازنین ملایی بدون رقیب داخلی در روئینگ یک نفره اعزام شدند و در دو نفره هم از بین زینب نوروزی، کیمیا زارعی و شکیبا وقوفی در نهایت تیم نوروزی و زارعی عازم انتخابی المپیک ژاپن شد.

در روئینگ هم هر سه قایق ایران به فینال صعود کردند و رقابت اصلی آنها در این مرحله برای رسیدن به سهمیه انجام شد. در شرایطی این امید وجود داشت حداقل دو قایق ایران طلا بگیرند تا روئینگ دو سهمیه در المپیک داشته باشد اما در نهایت نصیری و ملایی دوم و قایق دونفره هم سوم شد و کلا یک سهمیه به ایران تعلق گرفت.

قوانین جدید سد راه روئینگ سواران شد
طبق قوانین جدید فدراسیون جهانی، پنج قایق اول انفرادی و سه قایق اول دونفره در مسابقات انتخابی المپیک قاره آسیا مجوز المپیک می گیرند که هر سه قایق ایران این مجوز را داشتند اما نکته این است که به هر کشور تنها یک سهمیه آن هم به قایقی که رنکینگ بالاتر دارد، اهدا می شود مگر اینکه دو قایق در دو جنس متفاوت مدال طلا گرفته باشند.

سه قایق ایران طلا نگرفتند و چون ملایی و نصیری دوم شدند و جایگاه یکسانی دارند، حالا انتخاب برعهده فدراسیون گذاشته شده است تا قایق المپیکی را انتخاب نماید.

فدراسیون مقرر است در جلسه ای بر مبنای رکوردی که این دو نفر ثبت کرده اند، تصمیم بگیرد که یک سهمیه به کدام قایق تعلق گیرد.

*ملی پوش اسلالوم انتخابی المپیک را از دست داد
رکسانا رازقیان دیگر ملی پوشی بود که به دنبال گرفتن سهمیه المپیک در مسابقات اسلالوم قاره آسیا بود. رازقیان در فرانسه تمرین می کرد و عنوان می شد که شانس خوبی برای گرفتن سهمیه دارد اما تایلند میزبان مسابقات، ویزای رازقیان تا لحظه ای که او فرصت داشت را صادر نکرد و این ملی پوش مسابقات کسب سهمیه را از دست داد و در نهایت سهمیه قاره آسیا به قزاقستان رسید.

البته فدراسیون اعلام نموده که مقرر است نسبت به این اتفاق به کمیته بین المللی المپیک شکایت کند.

*بادبانی بدون سهمیه مانداحمد احمدی ملی پوش بادبانی ایران در اسپانیا تمرین کرد تا برای مسابقات سهمیه المپیک آماده شود. وی در مسابقات انتخابی المپیک قاره آسیا که به میزبانی عمان برگزار شد، در مجموع ۱۰ دور در رده بیستم قرار گرفت و از رسیدن به سهمیه المپیک بازماند.

در این مسابقات دو سهمیه المپیک توزیع شد که نمایندگان کشورهای سنگاپور و هند که به ترتیب اول و دوم شدند، این دو سهمیه را کسب کردند.


* نبی رضایی آخرین امید قایقرانی
محمد نبی رضایی ملی پوش کانو کانادایی است که از امید های کسب سهمیه المپیک به حساب می آید. در حالیکه همه فکر می کردند رضایی مقرر است در انتخابی المپیک قاره آسیا شرکت نماید اما وی در تست انتخابی تیم ملی به عادل مجللی باخت و حضور در این مسابقات را از دست داد. ازاین رو مجللی به تایلند رفت و نبی رضایی هم مقرر است در مسابقات کاپ جهانی روسیه شرکت نماید.

این مسابقات ۳۰ اردیبهشت برگزار می گردد و یک سهمیه هم در آنجا توزیع خواهد شد. رضایی کار سختی در این مسابقات پیش رو دارد اما اگر بتواند این یک سهمیه را بگیرد، اتفاق خیلی خوبی برای قایقرانی ایران رقم خواهد زد.

منبع:

1400/02/18
10:16:52
5.0 / 5
1235
تگهای خبر: شركت , هدیه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
ساماس - یوگا