پشت پرده مصدومیت های شیخ دیاباته

پشت پرده مصدومیت های شیخ دیاباته

به گزارش ساماس خبر کوتاه بود و تکراری؛ شیخ دیاباته مهاجم اهل مالی گلزن مطرح استقلال یک مرتبه دیگر مصدوم گردید و دیدار بعدی این تیم را از دست داد. البته شیخ تنها بازیکن مصدوم و تنها خسارت استقلال بعد از دیدار مقابل الدحیل نبود و محمد نادری و فرشید اسماعیلی هم در دیدار صبح یکشنبه مقابل الدحیل مصدوم شده و جای خویش را به سایر نفرات دادند.به گزارش ساماس به نقل از ایسنا، روزنامه «فرهیختگان» در ادامه نوشت: نکته قابل توجه اینکه پیش از اعلام وضعیت شیخ دیاباته برای دیدار بعدی استقلال یعنی بازی مقابل الاهلی عربستان بامداد روز گذشته برخی رسانه ها نسبت به این مورد گمانه زنی و اعلام نمودند مصدومیت دیاباته جدی نیست و این بازیکن با یک ریکاوری مناسب و برخی اقدامات درمانی می تواند صبح چهارشنبه استقلال را در دیدار مقابل الاهلی عربستان همراهی کند. با این وجود برخی اخبار رسمی عصر روز گذشته این مورد را تکذیب کرده و این طور خبر دادند که وضعیت شیخ برای بازی با الاهلی به شکلی است که این بازیکن نمی تواند تیمش را در بازی صبح چهارشنبه همراهی کند ولی برای حضور مقابل الشرطه عراق باید تحت درمان کادر پزشکی و منتظر نظر نهایی آنها باشد. البته به همراه شیخ همینطور محمد نادری هم وضعیتی نامشخص دارد و پس از عکسبرداری وضعیت وی مشخص می شود اما به نظر می آید این بازیکن هم نمی تواند آبی پوشان را در دیدار آینده همراهی کند. این درحالی است که فرشید اسماعیلی دیگر بازیکن مصدوم استقلال مشکل جدی ندارد و این بازیکن برای بازی با نماینده عربستان آماده خواهد شد.

با این حال نکته ای که قابل توجه بوده و این روزها هواداران استقلال را حسابی کلافه کرده است به مصدومیت های پرشمار و طولانی مدت شیخ دیاباته مربوط می شود تا جایی که هر بار مصدومیت شیخ او را هفته ها و چه بسا ماه ها از ترکیب استقلال دور کرده و این ماجرا مطمئنا هربار به ضرر آبی پوشان تمام خواهد شد. دیاباته به جز بار اول که در دیدار مقابل نفت مسجدسلیمان در این شهر از ناحیه شکم و دنده مصدوم و چند هفته ای خانه نشین شد، پس از آن در بیشتر مواقع از ناحیه همسترینگ و عضلات ران پا مصدوم شده و همین مبحث به دفعات او را هفته ها از میادین دور کرده است و حالا هم که مصدومیت جدید که میزان آن مشخص نمی باشد، چه بسا یک مرتبه دیگر روند تکراری غیبت طولانی مدت دیاباته را از میادین رقم بزند هرچند نمی توان توانمندی های این بازیکن را کتمان کرد چونکه هر زمان که شیخ در ترکیب استقلال به میدان رفت برای تیمش مثمرثمر بوده تا جایی که فصل گذشته عنوان آقای گلی رقابت های لیگ برتر را به خود اختصاص داد. با این وجود این سوال به وجود می آید که چرا این مهاجم سیه چرده و درشت قامت و قدبلند تا این اندازه مصدوم شده و دلیل این مصدومیت ها چیست.

مربی سابق استقلال این راز را افشا می کند

امیدعلی دفتری مربی نیم فصل اول استقلال و دستیار محمود فکری از این ماجرا یعنی مصدومیت های مختلف و طولانی مدت شیخ دیاباته روایت جالبی دارد. او که در مدت زمان حضور خود در استقلال رابطه گرم و صمیمانه ای را با این مهاجم بلندقد و سیه چرده برقرار کرده بود در این خصوص بارها با دیاباته صحبت کرده و حالا ماجرا را به این صورت شرح می دهد: «شیخ از خانواده کاملا ورزشی که اغلب آنها بسکتبالیست هستند به رشته ورزشی فوتبال رو آورد و فوتبالیست شد. نکته جالب اینکه بیشتر اقوام و خانواده دیاباته هم به قول خودش دست وپای بلندی دارند و به همین علت ورزش بسکتبال را برای خود برگزیده اند. با این وجود اینکه چرا شیخ مدام مصدوم می شود به این مورد برمی گردد که از آنجایی که دیاباته دست وپای بلندی دارد مطمئنا حرکت کردن با این اندام در زمین فوتبال برای چنین بازیکنانی سخت شده و بنابراین است که اقوام او به سمت رشته ورزشی بسکتبال میل پیدا کردند تا جایی که یکی از برادرانش یک بسکتبالیست حرفه ای به حساب می آید. با این وجود شیخ که اتفاقا حالا یک فوتبالیست موفق و حرفه ای به حساب می آید رشته ورزشی خانوادگی خویش را انتخاب نکرده و برای مسیر ورزشی زندگی خود به سمت فوتبال آمده است.»

علی دفتری که ساکن آمریکاست و چند روزی می شود که باردیگر به ینگه دنیا بازگشته درمورد اینکه چرا مصدومیت های دیاباته نسبت به سایر فوتبالیست ها زمان زیادی طول می کشد تا برطرف شده و معمولا این بازیکن به خاطر مصدومیت های پی در پی باید مدت های مدیدی از فعالیت دوری کند تا باردیگر ریکاوری شده و به میادین برگردد، اظهار داشت: «این مبحث چند دلیل دارد اول اینکه شاید سن و سال شیخ بالا رفته و مطمئنا یک ریکاوری خوب و برطرف شدن صدمه دیدگی به سن ارتباط مستقیم دارد، ثانیا من معتقدم او به اندازه کافی از خصوصیات بدنی و فیزیکی خود اطلاع کامل دارد و این طور نیست که بخواهد بی گدار به آب زده و تحت هر شرایطی با مصدومیت در میدان بازی کند یا اگر مصدومیتش برطرف نشده باردیگر به میادین برگردد تا آسیبش تشدید شود. در هر صورت او یک بازیکن حرفه ای و باتجربه به حساب می آید که در لیگ های معتبر اروپا و تیم های مطرح بازی کرده است. با این وجود به نظر من از آنجایی که یک ریکاوری خوب و برطرف شدن سریع مصدومیت و بازگشت به میدان به عوامل زیادی ازجمله تکنولوژی های روز در رابطه با این امر بستگی دارد و از آنجایی که در فوتبال ایران هنوز این تکنولوژی و امکانات به روز نشده است این مورد هم نمی تواند خیلی غیرمرتبط به مصدومیت های پی در پی و غیبت های طولانی مدت شیخ دیاباته از میادین باشد.»

شیخ را بیشتر از بقیه می زنند

محسن گروسی، مهاجم سالهای دور باشگاه استقلال درمورد جوانب فنی و تاکتیکی شیخ دیاباته اظهار داشت: «اگرچه شیخ دیاباته از لحاظ خصوصیات اخلاقی انسان بسیار خوبی به شمار رفته و خیلی زود با همبازیانش در تیم خو گرفت اما از لحاظ فنی در شروع کار با استقلال یک مقدار ناهماهنگ و ناآماده بود. البته این مورد طبیعی بود. او تا بخواهد با شرایط فوتبال ایران آشنا شده و بتواند خودش را با فوتبال ما همراه کند این مورد یک مقدار زمان می برد. با این وجود او از بازی مقابل تراکتور در فصل گذشته درخشش خود برای استقلال را شروع کرده و پس از اینکه در بازی تبریز هتریک کرد و آن شرایط را به وجود آورد از آن روز به بعد در اغلب مواقع شیخ دیاباته برای استقلال یک بازیکن موثر محسوب شده و فقط یک مقدار صدمه دیدگی هایی که نمی دانم دلیلش چه بود او را از بازی ها دور نگه داشت. با این وجود هر موقع که به ترکیب رسید یک بازیکن مثمرثمر به شمار رفته ضمن اینکه من معتقدم شیخ در این زمان حضور در استقلال برخلاف قدوقواره بلندش با پا خیلی بهتر کار می کند تا سر. وی در سرزدن ها با این که خیلی قد بلندی دارد اما مثل سرزن های قهار تبحر ندارد و بیشتر از پاها و بدنش به صورت حرفه ای استفاده می نماید که این مورد یکی از محسنات بسیار بزرگ برای این بازیکن و حتی استقلال است که در رقابت های لیگ و هم لیگ قهرمانان آسیا هم به خوبی به چشم آمده و به درد این تیم خورده است.»

وی درباره علل مصدومیت های مختلف و طولانی مدت شیخ دیاباته در مدت زمان حضورش در استقلال اظهار داشت: «معمولا بازیکنانی که یک مقدار متمرکز بازی می کنند بیشتر در معرض خطر صدمه دیدگی قرار می گیرند تا سایر بازیکنانی که در پست های دیگر به میدان رفته و تکاپوی بیشتری دارند چونکه چنین بازیکنانی فعالیت شان هنگام توپ گیری کمتر از سایرین است و بخصوص شیخ که در زمان توپ گیری ساکن است و کمتر در حرکت یا سرعت به او توپ می رسد بنابراین چون شیخ بیشتر توپ را حفظ می نماید این مسائل سبب می شود مصدومیت هایی به سراغ او بیاید چون همان گونه که می بینیم مثل اغلب دقایق دیدار مقابل الشرطه هدف ضربات بازیکنان حریف ساق های پای این بازیکن بوده است. با این وجود جدا از این صحبت ها نمی دانم شرایط بدنی شیخ دیاباته به چه شکل است چونکه در ابتدای حضور در استقلال نا آمادگی جسمی سبب شده بود تا بیشتر صدمه ببیند و یک مدت از مسابقات دور بماند اما هم اکنون که بدنش آماده است فکر می کنم به این علت بیشتر مصدوم می شود که بیشتر در معرض ضربات بازیکنان حریف قرار می گیرد. من معتقدم این جور مسائل سبب صدمه دیدگی شیخ شده در غیر این صورت اگر آماده باشد هیچ بازیکنی نمی تواند به این مهاجم استقلال صدمه برساند مگر اینکه با هدف صدمه زدن به او مستقیم به پایش ضربه بزنند تا به هر شکل این بازیکن را از پا بیندازند. با این وجود این بازیکن هر زمان که از دوران نقاهت برگشته به ترکیب آمده و آماده بوده و باز هم برای تیم استقلال مثمرثمر بوده است.»

مهاجم اسبق استقلال درباره اینکه با تمام شدن قرارداد دیاباته این بازیکن می تواند همچنان در خدمت این باشگاه باشد و باید با او تمدید کرد یا وی نظر دیگری دارد، اظهار داشت: «وقتی که تیام رفت همه وامصیبتا سر داده و نگران شدند هرچند تیام هم یک بازیکن حرفه ای و توانمند بود اما شیخ زمانی که به استقلال آمد تا حدودی جای تیام را پرکرد. به نظر من اگر می خواهند شیخ را حفظ کنند که معتقدم او هم مثل میلیچ یک بازیکن مثمرثمر در ترکیب استقلال است، با این کار در صورتیکه همچنان از جذب بازیکن خارجی محروم باشیم، کار بزرگی انجام شده چونکه شیخ می تواند به استقلال کمک نماید. معتقدم در این چند سال قبل هیچ کمکی از هیچ جایی به استقلال نشده است و همیشه به دنبال این بودند که به این باشگاه ضربه بزنند. با این وجود اگر می خواهند شیخ را حفظ نموده و قرارداد او را تمدید کنند باید همین هم اکنون اقدام نمایند و همین امروز در عربستان با او قراردادش را تمدید کنند نباید اجازه بدهند زمان بگذرد تا سایر تیم ها به فکر مذاکره با این بازیکن بیفتند اگر هم که برای فصل آینده حضور بازیکن خارجی آزاد شد اگر شیخ را نخواستند به نظر من باید کسی بیاید که یک سر و گردن از او بالاتر باشد.»

گروسی درباره آپشن های حرفه ای در قرارداد شیخ دیاباته هم تصریح کرد: «این موارد در فوتبال یک چیز طبیعی است و در فوتبال روز دنیا بسیاری از بازیکنان به این شکل قرارداد می بندند اما چون کشور ما به شکلی است که شرایط برای فوتبالیست های خارجی خیلی ایده آل نیست این مسائل هم پیش می آید و خیلی برجسته می شود. در این خصوص من معتقدم این طور قراردادها و بازیکنان را باید خوب مدیریت کرد و اگر آنها شرایطی برای باشگاه می گذارند باشگاه هم باید شرایطی بگذارد تا متضرر نشود. اینها همه بستگی دارد به مدیریت باشگاه که چطور با این دسته از بازیکنان قرارداد منعقد کنند. بالاخره دو طرف خواسته هایی دارند و باید این خواسته ها در کنار هم یک قرارداد خوب را منجر شده تا طرفین هم به توافق خوبی برسند.»
1400/02/06
22:31:34
5.0 / 5
1677
تگهای خبر: پزشك , پزشكی , تكنولوژی , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان ساماس
ساماس - یوگا