ورزش ایران در مسیر المپیك

تكواندو به دنبال جبران ریو در توكیو

تكواندو به دنبال جبران ریو در توكیو

به گزارش ساماس تیم ملی تکواندوی ایران با آرمین هادی پور و میرهاشم حسینی به دنبال افتخارآفرینی در توکیو و جبران ناکامی تکواندو در المپیک برزیل است.


به گزارش ساماس به نقل از ایسنا، تکواندوی ایران و جهان در سالی که گذشت همچون دیگر رشته های ورزشی شدیدا تحت تأثیر شیوع کرونا قرار گرفت و خیلی از فعالیتهای تیم ملی و رویدادهای بین المللی به تعطیلی کشیده شد.
بعد از ماه ها تعطیلی الزامی اردوی تیم های ملی تکواندو، سرانجام با صدور مجوز از جانب ستاد ملی مقابله با کرونا در ورزش، اردوی تیم های ملی با رعایت پروتکلهای بهداشتی از سر گرفته شد و تیم ملی در غیاب آرمین هادی پور و میرهاشم حسینی تنها چهره های المپیکی ایران با ۵ تکواندوکار ۱۷ اسفند در تورنمنت بلغارستان به میدان رفت که حاصل آن ۲ مدال طلای لطفی و بخشی و حذف سجاد مردانی، سروش احمدی و مهران برخورداری بود.
برگزاری لیگ تکواندو در شرایط انتشار کرونا و با رعایت پروتکلهای بهداشتی از دیگر اقدامات خوب فدراسیون تکواندو در سال ۹۹ بود، رقابت هایی که سبب شد تکواندوکاران پس از مدت ها به روی شیاپ چانگ بروند و خویش را محک بزنند.
هادی پور بدلیل مصدومیت و میرهاشم حسینی هم به علت سرماخوردگی نتوانستند در این رقابت ها به میدان بروند.
* مصدومیت شدید هادی پور بدترین خبر برای تکواندو در سال ۹۹
در روزهایی که ملی پوشان تکواندو به ناچار به صورت شخصی تمرینات خویش را پیگیری می کردند، آرمین هادی پور یکی از ۲ چهره المپیکی ایران در حالیکه در ساحل مشغول تمرین بود گرفتار مصدومیت شد، هادی پور بلافاصله راهی تهران شد تا توسط پزشکان فدراسیون پزشکی ورزشی تحت معاینه قرار گیرد. فدراسیون پزشکی ورزشی هم بعد از گرفتن MRI با تشکیل کمیسیون پزشکی در تاریخ سوم مهر ماه ۹۹ رسما با انتشار یک خبر اعلام نمود وی نیازی به انجام عمل جراحی ندارد و مشکل وی با فیزیوتراپی حل می شود. بعد از گذشت مدتی از این اتفاق، هادی پور برای حضور در لیگ در اختیار تیمش قرار گرفت اما در حین گرم کردن قبل از حضور در میدان به صورت کامل گرفتار پارگی رباط صلیبی شد تا بدترین اتفاق ممکن برای وی در فاصله ۷ ماه مانده به المپیک رخ دهد. بعد از این اتفاق پزشکان اعلام نمودند وی باید تحت عمل جراحی قرار گیرد که این مورد با عنایت به نرسیدن وی به المپیک با مخالفت فدراسیون تکواندو، هادی پور و کادر فنی تیم ملی مواجه گردید تا وی به همین شکل و با احتیاط زیاد خویش را مهیای حضور در المپیک کند، مشکلی که می شد با درایت بیشتر فدراسیون پزشکی ورزشی در همان ابتدا حل شود تا کار به اینجا نکشد.
* تکواندو سومین ورزش پرافتخار ایران در ادوار المپیک
رشته ورزشی تکواندو بعد از دو مرتبه حضور نمایشی در المپیک های ۱۹۸۸ سئول و ۱۹۹۲ بارسلون، سرانجام از المپیک ۲۰۰۰ سیدنی رسما مجوز حضور در این رویداد بزرگ را بدست آورد.
در ۵ دوره برگزاری این رقابت ها تا به امروز تکواندوی ایران موفق به کسب ۲ طلا، یک نقره و ۳ برنز شده است تا بعد از کشتی و وزنه برداری موفق ترین رشته ورزشی ایران در ادوار المپیک لقب بگیرد.
هادی ساعی با کسب دو مدال طلا در سالهای ۲۰۰۴ و ۲۰۰۸ و یک مدال برنز در المپیک ۲۰۰۰ سیدنی پرافتخارترین چهره المپیکی ایران است.
نقره محمدباقری معتمد در المپیک ۲۰۱۲ لندن، برنز یوسف کرمی در ۲۰۰۴ آتن و تنها مدال زنان ایران در ادوار المپیک توسط کیمیا علیزاده در المپیک ۲۰۱۶ ریو، دیگر عناوین تکواندوی ایران در رقابت های المپیک است.
تکواندوی ایران همینطور با کسب ۲ عنوان قهرمانی جهان، ۶ نایب قهرمانی و ۲ سومی خویش را بعنوان یکی از قدرت های برتر جهان مطرح کرده است.
* نمایش ناامید کننده تکواندوی مردان در المپیک ۲۰۱۶
فرزان عاشورزاده، مهدی خدابخشی و سجاد مردانی در بخش مردان به همراه کیمیا علیزاده ۴ نماینده تکواندوی ایران در المپیک ۲۰۱۶ ریو بودند که حاصل آن مدال برنز کیمیا علیزاده و تاریخ سازی وی با کسب نخستین مدال ورزش زنان ایران در ادوار المپیک بود.
اما تکواندوی ایران با ۳ چهره شاخص خود در بخش مردان با نمایشی ضعیف و ناامید کننده هیچ مدالی نگرفت تا برای اولین بار دست خالی به ایران بازگردد.
تیم ملی تکواندوی ایران بعنوان یکی از قدرت های برتر جهان با تک مدال برنز کیمیا علیزاده در رده نهم جدول مدالی قرار گرفت تا بدترین نتیجه برای تکواندوی ایران رقم بخورد. جالب اینکه کشور اردن با کسب یک طلا در رده ششم و بالاتر از ایران قرار گرفت.
کره جنوبی با کسب دو طلا و سه برنز عنوان قهرمانی این رقابت ها را به دست آورد. چین با دو طلا دوم شد، بریتانیا با یک طلا، یک نقره و یک برنز سوم شد و تیم آذربایجان با هدایت رضا مهماندوست با یک طلا و دو برنز در رده چهارم قرار گرفت.
* بررسی وضعیت تکواندو برای حضور در المپیک توکیو
آرمین هادی پور در وزن ۵۸- و میرهاشم حسینی در وزن ۶۸- کیلوگرم دو چهره جوان و با آتیه تکواندوی ایران ۱۵ آذر ۹۸ با شایستگی در رقابت های گرندپری مسکو بعنوان ایستگاه پایانی کسب سهمیه از راه رنکینگ موفق به کسب دو سهمیه المپیک برای تکواندوی ایران شدند.
سجاد مردانی هم در وزن ۸۰+ کیلوگرم علیرغم شایستگی در نهایت نتوانست بعد از حضور در رقابت های گرندپری سهمیه المپیک را از راه رنکینگ بدست بیاورد و بعد از آن هم در گرنداسلم چین ناکام بود تا مسافر توکیو نشود.
ایران در وزن ۸۰- کیلوگرم از آنجائیکه عملا چهره شاخصی نداشت تا از راه سیستم رنکینگ موفق به کسب سهمیه المپیک شود، از همان ابتدا تمرکز خویش را بر روی ۳ وزن دیگر المپیکی قرار داد.

* کار سخت بانوان برای کسب ۲ سهمیه در گزینشی آسیا
تیم ملی بانوان ایران بعد از ناکامی در کسب سهمیه المپیک از راه سیستم رنکینگ، در حال آماده سازی برای حضور قدرتمند در رقابت های گزینشی المپیک در قاره آسیاست تا شانس خویش را برای کسب دو سهمیه آزمایش کند. شاگردان مهرو کمرانی بعد از وقفه طولانی مدت در برگزای این رویداد و تعطیلی رویدادهای بین المللی بطور قطع کار دشواری برای کسب سهمیه المپیک خواهند داشت.

*هادی پور با رباط پاره به دنبال درخشش در توکیو
هر چند پارگی رباط آرمین هادی پور یکی از امیدهای کسب مدال ایران در المپیک توکیو سبب برخی نگرانی ها شده است اما هادی پور با تاکید بر انگیزه و نیروی جوانی تمرینات خویش را بخوبی و البته با احتیاط زیاد پشت سر می گذارد. علیرغم این مصدومیت جدی بطور قطع وی کار دشواری در المپیک توکیو و در حضور بزرگان تکواندوی جهان خواهد داشت اما هادی پور بمب انگیزه است و کادر فنی تیم ملی امید زیادی به افتخارآفرینی او هر چند با رباط پاره دارد.
* میرهاشم در جستجوی طلا
میرهاشم حسینی هم پیش از این بارها شایستگی های خویش را با شکست عنوان داران جهان نشان داده تا یکی از امیدهای اصلی رفتن بر روی سکوی المپیک باشد. حسینی پیش از این با شکست قاطع عنوان دارانی همچون شوای ژائو دارنده مدال های طلای جهان و المپیک از چین شایستگی خویش را برای ایستادن بر سکوی المپیک نشان داده و اینبار با انگیزه ای وصف ناشدنی به چیزی جز طلای المپیک فکر نمی کند.
تکواندوی ایران بارها برای ورزش ایران در المپیک افتخارآفرینی کرده و اینبار هم در کنار کشتی و کاراته می تواند مأموریت خویش را در مدال آوری برای ورزش ایران بخوبی به سرانجام برساند و ناکامی در المپیک برزیل را جبران کند.
منبع:

1400/01/06
13:26:24
5.0 / 5
1374
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , پزشكی , جراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان ساماس
ساماس - یوگا