نشان كاروان ورزش ایران در المپیك ۲۰۲۰توكیو رونمایی گردید

نشان كاروان ورزش ایران در المپیك ۲۰۲۰توكیو رونمایی گردید

ساماس: نشان کاروان ورزشی جمهوری اسلامی ایران در المپیک 2020توکیو با الهام از موتیف مشعل که از نقش های جام ارجان استخراج و با رنگ های پرچم تلفیق شده، طراحی گردیده است.به گزارش ساماس به نقل از روابط عمومی کمیته ملی المپیک، فعالیت فرهنگی و اجتماعی در عرصه المپیک امروز یکی از اولویت های مهم کشورهای عضو بزرگترین خانواده اجتماعی دنیا است؛ ریاست کمیته بین المللی المپیک در افتتاحیه المپیک ۲۰۱۶ ریو دوژانیرو کسب مقام و عنوان در رویداد ورزشی المپیک را فرصتی خوب برای اتفاقی بمراتب مهم تر یعنی رخ نمایی در فستیوال بزرگ فرهنگی و اجتماعی المپیک خطاب کرد و شاید بنا بر این است که بیش از ۳۰ کشور دنیا در فاصله یک سال تا شروع بازی های المپیک برای کارهای فرهنگی خود برنامه ریزی می کنند و مدیران و متولیان ورزش و کمیته ملی المپیک کشورمان نیز با آگاهی از همین حساسیت، فعالیت فرهنگی در این رخداد بزرگ را از مدتی قبل شروع کردند.
بر این اساس کمیته فرهنگی ستاد بازی های المپیک ۲۰۲۰ از شروع خرداد ۱۳۹۸ تشکیل و در قالب کارگروه های تحلیل محتوا، جامعه شناسی، تاریخ فرهنگ و هنر و همین طور رساله جلسات تخصصی بمنظور عنوان گذاری تعیین مصادیق و نمادسازی کاروان اعزامی کشورمان به المپیک ۲۰۲۰ توکیو را شروع کرد.

رسانه جدید
به پیشنهاد دکتر اردشیر صالح پور جام تاریخی "ارجان" یا "جام زندگی" بعنوان یکی از موضوعات اصلی و محوری کارگروه هویت بصری در دستور کار قرار گرفت جامی که قدمت آن بیش از ۳۰۰۰ سال است و به روشنی برگزاری یک رویداد گروهی آیینی (چیزی شبیه به المپیک امروزی) را در ۱۲۳۵ سال قبل از میلاد مسیح نشان میدهد بگفته باستان شناسان بیش از ۳ هزار سال پیش مراسمی بزرگ در ایران برگزار می شده که ترکیبی از مراسم آیینی رزمی و ورزشی بوده است.
بر این اساس نشان کاروان ورزشی جمهوری اسلامی ایران در المپیک ۲۰۲۰ توکیو با الهام از موتیف مشعل که از نقش های جام ارجان استخراج و با رنگ های پرچم تلفیق شده، طراحی گردیده است.
بنظر می رسد تصاویر جام "ارجان" یک مراسم بزرگ باستانی را در قالب ۵ حلقه متحدالمرکز بازنمایی می کند تصویرها و روایت های این جام ارتباط محتوایی و معنایی در هم تنیده ای با یکدیگر دارند به نحوی که وقتی از حلقه های اول به دوم و سوم می رویم گویا در زمان سفر می نماییم، حلقه اول و دوم گویای این است که مردم این کشور از نقاط مختلف شامل مناطق کوهستانی شمال و شمال شرق یا از نخلستان های جنوب و غیره به محل برگزاری مراسم همراه با هدایا می شتابند.

هویت بصری کاروان ۲۰۲۰
همین طور این نقوش می توانند گویای این باشند که در آن زمان چه سرزمین هایی زیر سلطه عیلامیان بوده و چند ملت و قوم در عیلام زندگی می کرده است.
اما حلقه بعدی یعنی حلقه چهارم جام نشان دهنده شادی و پایکوبی پس از اهدای جوایز است به شکرانه جشن و پیروزی ورزشکاران و هنرمندان به میدان آمده و بازی و هنر و مهارتهای ورزشی خودرا به نمایش می گذارند به عبارتی این جام ورزش های رایج و مرسوم ۳۰۰۰ ساله را به معرض نمایش گذاشته و آنها را به ما یادآور می شود.
در حلقه آخر جام چند جاندار دیده می شود که گمان می رود این جانوران سمبل ماه برگزاری مراسم و جشن هستند و یا شاید در زمره حیوانات مقدس عیلامیان بوده اند و برای برکت جام ارجان در آن، این تصویر هک شده است؛ در مرکز جام نقش یک گل لوتوس دیده می شود که احتمال دارد نماد سرسبزی و جشن باشد و برای برکت جام روی آن ثبت گشته است.
در سال ۱۳۶۱ بطور اتفاقی آرامگاهی متعلق به دوره عیلام نو در شهرستان بهبهان واقع در استان خوزستان شناسایی شد جام باستانی "ارجان" یکی از چند اثر به دست آمده از این آرامگاه است که شهرت جهانی پیدا کرده است؛ جام ارجان از نظر تاریخی، باستان شناسی، اسطوره شناسی، نمادشناسی و رمزپردازی، مطالعات اجتماعی و مردم شناسی اهمیت منحصر به فردی دارد.
سطح بیرونی جام ساده و فقط دارای کتیبه کوتاهی با متن "کیدین هوتران پسر کورلوش" در نزدیکی لبه است؛ اما نقوش کنده کاری ظریف ای تمامی سطح داخلی جام را پوشانده است.

هویت بصری کاروان
یکی از نکات بسیار مهم درباره پیدایش این جام و لزوم استفاده از این نماد برای کاروان المپیک ۲۰۲۰، وجود یکی از بازی های رایج و زنده کشورمان در بین نقوش این جام باستانی است؛ بازی یا ورزشی به نام "الختورن" الان بعنوان یک ورزش تفریحی در بعضی نقاط ایران همچون خوزستان رایج است. در این ورزش، ورزشکار با دست راست خود پای راست را گرفته و با بهره گیری از دست و پای چپ با رقیب خود مبارزه می کند.
ایده اصلی و بن مایه فیگورها و شکل های بکار رفته در طراحی هویت بصری با تجزیه تحلیل عناصر بصری درون جام "ارجان" به دست آمده و سعی شده در بستری مفهومی با شعار کاروان نام کاروان رنگ ها و سایر ملزومات هویتی ترکیب شود. ایده استفاده از نقوش جام ارجان توسط دکتر اردشیر صالح پور پیشنهاد شد طرح های پیش رو حاصل مشورتهای علمی دکتر اردشیر صالح پور ابتکار هنری حمیدرضا بیدقی و هم اندیشی تعدادی از صاحبنظران حوزه فرهنگ و هنر بوده است.

مراسم رونمایی
در حاشیه آخرین جلسه مشترک روسای فدراسیون های ورزشی، دکتر سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان، دکتر صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک، خسروی وفا رئیس کمیته ملی پارالمپیک، دکتر کیکاوس سعیدی دبیرکل کمیته ملی المپیک، معاونین و مدیران وزارت ورزش و کمیته از نمایشگاه رونمایی هویت بصری کاروان اعزامی المپیک توکیو ۲۰۲۰ بازدید نمودند.

1399/12/22
20:41:25
0.0 / 5
1558
تگهای خبر: زندگی , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان ساماس
ساماس - یوگا