سراجی:

كارگروه برون سپاری برگزاری لیگ به باشگاه ها تشكیل می شود

كارگروه برون سپاری برگزاری لیگ به باشگاه ها تشكیل می شود

به گزارش ساماس یک عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال می گوید این فدارسیون می خواهد برگزاری مسابقات لیگ را به باشگاه ها واگذار کند.


مهرداد سراجی، مدیرعامل باشگاه سایپا و عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال درباره اولین نشست هیات رییسه فدراسیون اظهار داشت: فدراسیون فوتبال مسوول تیم های ملی و متولی توسعه فوتبال در تمام نقاط کشور، بخصوص مناطق کم تر برخوردار می باشد. نباید وقت و انرژی خویش را صرف برگزاری مسابقات فوتبال کند. فدراسیون فوتبال شأنیت نظارت و کنترل دارد و باید مسئولیت اجرایی برگزاری مسابقات را به خارج از ساختار فدراسیون و سازمان لیگ منتقل کند.
او خاطرنشان کرد: در اولین نشست هیات رییسه فدراسیون طرح برون سپاری مسئولیت برگزاری مسابقات از راه باشگاه های فوتبال مطرح و مقرر شد کارگروهی تشکیل گردد تا نسبت به تشکیل یک موسسه با ساختار حقوقی مشخص و با سازوکارهای قانونی برای برگزاری مسابقات لیگ تصمیم گیری و روش های اجرایی آنرا مدیریت کند.
این عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال ضمن اشاره به این که این اقدام بزرگ و مهمی است که باید سال ها قبل اتفاق می افتاد، اظهار داشت: چنین طرحی در لیگ های معتبر دنیا هم چون بوندسلیگا و لیگ انگلستان در حال اجراست. این کارگروه مسئولیت دارد شرایطی را ایجاد نماید تا منافع باشگاه ها تأمین و امکان درآمدزایی از برگزاری مسابقات برای باشگاه ها فراهم گردد. مسئولیت مدیریت این ساختار حقوقی بر مبنای آئین نامه ای که به تصویب فدراسیون فوتبال خواهد رسید بر عهده باشگاه های فوتبال خواهد بود. بخشی از اهداف این طرح به منظور چابک سازی فدراسیون فوتبال است و هم چنین افزایش قدرت نظارتی و کنترلی فدراسیون، ضمن این که سیاست گذاری و تصمیم گیری درباره چگونگی برگزاری مسابقات توسط باشگاه ها که متولیان اصلی فوتبال کشور هستند و البته درآمدزایی و سودآوری در صنعت فوتبال کشور از دیگر اهداف این طرح است.
سراجی افزود: در صورت اجرای این طرح ارکان نظارتی فدراسیون فوتبال همچون کمیته داوران، کمیته اخلاق و کمیته انضباطی در قالب اساسنامه فدراسیون فوتبال با نگاهی جدید صرفا به وظایف ذاتی خود که همان نظارت و کنترل است، خواهند پرداخت و با اقتدار و جدیت می توانند فرآیندهای اجرایی برگزاری مسابقات را کنترل کنند. در شرایط کنونی که مجری مسابقات و ارکان نظارتی و قضایی هر دو در ذیل فدراسیون فعالیت می نمایند سبب تضاد منافع شده است، چطور می شود که مجری و ناظر، هر دو زیر مجموعه یک ساختار باشند ؟
وی اظهار داشت: ادامه این شرایط یعنی پذیرش صدمه های مختلف که در سالهای اخیر در فدراسیون بوجود آمده است و برای بعضی از افراد شاغل در فدراسیون در دستگاههای نظارتی و محاکم قضایی پرونده تشکیل شده و سبب سختی تحرک مدیران فدراسیون شده است. خردمندی حاکم در بخش خصوصی سبب خواهد شد دفاع از منافع مشترک باشگاه ها جایگزین تعارض منافع در مدیریت فوتبال بشود و کارکرد نهایی آن رشد و اعتلای فوتبال ایران خواهد بود.
مدیرعامل باشگاه سایپا خاطرنشان کرد: هم اکنون کشور امارات با جمعیت خیلی کم تر از ایران درآمدی ۸۵ میلیون یورویی معادل ۲ هزار میلیارد تومان از فوتبال به دست می آورد. این عدد در کشور عربستان ۱۰۰ میلیون یورو، در ترکیه ۴۵۰ میلیون یورو و در اسپانیا این درآمد به ۹۰۰ میلیون یورو می رسد. اجرای این طرح بستری بوجود می آورد تا صاحبان مشاغل و مالکان نمادهای تجاری به صورت مستقیم با متولی اصلی برگزاری مسابقات که در این طرح باشگاه های فوتبال هستند، وارد مراوده و مذاکره شوند و علاوه بر ظرفیت شبکه های تلویزیونی و رسانه های ملی روش هایی بیابند که باعث بهره برداری از فضای پر مخاطب فوتبال همچون ایجاد بسترهای جدید پخش اینترنتی مسابقات، راه اندازی تلویزیون های آنلاین و استفاده از ظرفیت های شبکه های اجتماعی و سایر روش های مدرن بشود و در نهایت درآمدهای حاصل از این طرح بر مبنای آئین نامه ای که به تصویب فدراسیون فوتبال خواهد رسید به نسبت مشخص بین باشگاه ها توزیع می شود. وقتی درآمد باشگاه ها افزایش پیدا کند انگیزه باشگاهداری و راه اندازی آکادمی فوتبال هم افزایش خواهد یافت. من در چند روز گذشته با هماهنگی جناب آقای عزیزی خادم، رئیس فدراسیون فوتبال و جناب آقای رضاییان، عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال با چند تن از مدیران عامل باشگاه ها همچون مدیرعامل استقلال و مدیرعامل پرسپولیس درباره این طرح مذاکره و هم فکری کردم که مورد تایید و استقبال همه این افراد قرار گرفت و مقرر شد این مدیران به عضویت کارگروه مذکور در آمده و جلسات مشورتی و تخصصی با حضور آنان به صورت منظم تشکیل گردد.
او در انتها تصریح کرد: سال هاست بنگاه های اقتصادی بزرگ وابسته به دولت همچون شرکتهای نفتی و صنعتی و پتروشیمی ها از محل درآمدهای اختصاصی خود هزینه فوتبال کشور را تأمین می کنند و بار اصلی تأمین هزینه های فوتبال را به دوش می کشند و سرمایه گذاری یک طرفه و بدون بازگشت در فوتبال را تجربه می کنند؛ و مشخص نیست این اقدام تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟ چنان چه مسئولیت برگزاری مسابقات توسط متولیان اصلی فوتبال که همان باشگاه ها هستند مدیریت شود سرمایه گذاری در حوزه باشگاه داری توجیه پذیر خواهد بود و در آن صورت چرخه اقتصادی صنعت فوتبال به نفع سرمایه گذار و مالکان باشگاه اصلاح خواهد شد و در این شرایط باشگاه ها سودده خواهند بود و در نهایت سرمایه گذار بخش خصوصی هم ترغیب خواهد شد تا همچون سایر کشورها در این صنعت پر مخاطب وارد شده و باشگاه داری و تیم داری کند. این اصلاح چرخه اقتصادی باعث رشد و تعالی فوتبال در سرتاسر کشور خواهد شد و منافع آن به تمام اجزای فوتبال تسری خواهد یافت و فدراسیون فوتبال با چابکی فرصت بیش تری برای پرداختن به تیم های ملی و توسعه همه جانبه فوتبال در تمام نقاط کشور خواهد داشت.
منبع:

1399/12/19
14:53:33
0.0 / 5
1653
تگهای خبر: پذیرش , دستگاه , شركت , فوتبال
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان ساماس
ساماس - یوگا