در گزارش ساماس مطرح شد؛

فایده ابدی و اخروی دعای مردم برای علی انصاریان

فایده ابدی و اخروی دعای مردم برای علی انصاریان

ساماس: رضا برنجکار استاد حوزه و دانشگاه، فلسفه اجابت دعا را توجه خداوند به دعا شونده بیان کرد و اظهار داشت: بطور قطع مرحوم علی انصاریان از فواید ابدی و اخروی دعای مردم بهره مند می شود.به گزارش ساماس به نقل از مهر، علی انصاریان مدافع پیشین تیم فوتبال پرسپولیس و استقلال تهران به سبب ابتلاء به ویروس کرونا روز گذشته در سن ۴۳ سالگی جان به جان آفرین تسلیم کرد.
انصاریان از چند روز پیش به کرونا مبتلا شد و به سبب درگیر شدن بخش زیادی از ریه هایش در بیمارستان بستری شد و هر چند پزشکان امیدوار بودند وضعیت جسمانی او بهبود پیدا کند اما تلاش ها برای بازگرداندن او به زندگی ثمری نداشت. در طول روزهایی که مرحوم علی انصاریان در بیمارستان بستری بود، دوستان، نزدیکان، هواداران فوتبالی او و جمع زیادی از مردم با انتشار پست هایی در شبکه های اجتماعی، از همه مخاطبانشان دعوت کرده بودند تا برای شفای علی انصاریان دعا کنند. اما تقدیر بر این بود که ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ او دیار فانی را ترک گوید.
برای اطلاع از اینکه چرا با وجود دعاهای مردم و خصوصاً مادر مرحوم انصاریان، معجزه ای اتفاق نیافتاد، با حجت الاسلام دکتر رضا برنجکار به گفتگو نشسته ایم.
حجت الاسلام رضا برنجکار در گفتگو با خبرنگار مهر، با اعلان اینکه زندگی دنیا ابدی نیست بلکه مقدمه آخرت و وسیله ای برای کسب سعادت ابدی است، گفت: دنیا عالمی نیست که انسان تا ابد در آن باقی بماند و زندگی کند، حتی پیامبران مقرب الهی و ائمه اطهار (ع) نیز با آن جایگاه و مقام رفیعی که داشتند بعد از سپری شدن عمر کوتاه دنیوی به سمت عالم آخرت هجرت کردند و عالم دنیا را ترک گفتند.
این استاد حوزه و دانشگاه مشکلات و بلایایی چون کرونا و مرگ را آزمایش و امتحان الهی دانست و عنوان کرد: دنیا، عالم امتحان و آزمایش است و طبق صریح آیات قرآن کریم انسان در این عالم با امور خیر و شر امتحانات می شود تا به تکامل برسد؛ بر این اساس انسان نباید انتظار داشته باشد که در عالم دنیا با هیچ مشکلی مواجه نشود یا اگر احیاناً کسی درگذشت و یا بیمار شد به درگاه الهی معترض شود و بگوید چرا به این بلا گرفتار شده است. چونکه جاودانگی انسان مربوط به عالم آخرت است و همه انسان ها در عالم دنیا عمری محدود دارند.
مردم مراقب شبهات اعتقادی در فضای مجازی باشند
وی با اعلان اینکه خداوند قدرت آنرا دارد که با معجزه مقدرات عالم دنیا را تغییر دهد، اشاره کرد: امروز در پاسخ به برخی شبهات که در فضای مجازی منتشر می شود در خصوص اینکه چرا با وجود دعای جمعی مردم و مادر مرحوم علی انصاریان معجزه ای رخ نداد که آن مرحوم شفا پیدا کند؛ باید اظهار داشت که خداوند متعال قدرت ایجاد معجزه را در عالم دنیا دارد اما هیچ ضمانتی نیست که امور دنیا برمبنای معجزه جلو برود، برای اینکه معجزه خداوند حکیم تنها در مواقع خاص ظهور و بروز پیدا می کند مانند زمانی که می خواهد حقانیت پیامبری را برای مردم به اثبات برساند. بدین سبب معجزه یک امر خارق العاده خاص است و اساس این عالم برمبنای معجزه نیست.
گاهی اوقات انسان تصور می کند اگر آن مرحوم چند سالی زنده می ماند و زندگی می کرد بسیار بهتر بود در صورتیکه از حکمت و مصلحت خداوند متعال ناآگاه است. چه بسا خداوند متعال به خاطر دعاهایی که مردم در حق ایشان انجام دادند به آن مرحوم ثواب ها و لطف هایی عنایت کرده باشد که خودش نیز آن عنایات را به زندگی دنیا ترجیح دهد. همه این واقعیات در عالم آخرت مشخص می شود.
حجت الاسلام برنجکار فلسفه مصائب و بلایا را مربوط به فراگیری نحوه صحیح مواجهه انسان با مشکلات دانست و اشاره کرد: انسان در مواجهه با این مصائب اگر درست رفتار کند می تواند سعادت ابدی دنیا و آخرت خودرا تضمین کند. ائمه اطهار (ع) در مقابل مشکلات و مصائب بسیار مقاوم و استوار بودند و لازم است مردم در همه شرایط این بزرگواران را الگو و سرلوحه خود قرار دهند و اگر گرفتار مصیبتی شدند با اعتماد به حکمت الهی صبر و شکیبایی خودرا تقویت نمایند.
فلسفه اجابت دعا، توجه خداوند به دعاکننده است
این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه قرآن کریم انسان ها را در عرصه های مختلف زندگی به دعا کردن تشویق می کند، اظهار داشت: برمبنای آیات قرآن کریم همه دعاهای انسان در پیشگاه خداوند متعال مستجاب می شود و مقصود از این اجابت دعا توجه پروردگار به دعا کننده است؛ بدین سبب توجه باری تعالی به این معنا نیست که انسان هر چیزی از خداوند متعال تمنا کرد همان درخواست محقق شود. گاهی تحقق این خواسته ها به صلاح آدمی نیست و خداوند حکیم آنگونه که انسان آرزو دارد این خواسته ها را برآورده نمی نماید.
وی اضافه کرد: انسان با جهان بینی صحیح است که در مقابل مشکلاتی چون از دست دادن نزدیکان و دوستان می تواند صبر پیشه کند برای اینکه به مصلحت و حکمت الهی اعتماد دارد؛ البته انسان در مواجهه با چنین مصائبی باید مراقب شبهات باشد تا اعتقاد و اعتمادش به خدای متعال تضعیف نشود.
فایده ابدی و اخروی دعای مردم برای مرحوم انصاریان
حجت الاسلام برنجکار با اعلان اینکه در روایات استجابت دعا معانی مختلفی دارد که یکی از آنها بخشیده شدن گناه است، ابراز کرد: بطور قطع دعاهایی که مردم برای سلامتی و شفای مرحوم انصاریان انجام دادند برمبنای فلسفه دعا در پیشگاه پروردگار مستجاب شده است. البته دعاهایی که مردم برای علی انصاریان انجام دادند در درجه اول برای خودشان ثواب و فضیلت و سپس برای آن مرحوم فایده ابدی و اخروی داشته است.
این استاد حوزه و دانشگاه افزود: گاهی اوقات انسان تصور می کند اگر آن مرحوم چند سالی زنده می ماند و زندگی می کرد بسیار بهتر بود در صورتیکه از حکمت و مصلحت خداوند متعال ناآگاه است. چه بسا خداوند متعال به خاطر دعاهایی که مردم در حق ایشان انجام دادند به آن مرحوم ثواب ها و لطف هایی عنایت کرده باشد که خودش نیز آن عنایات را به زندگی دنیا ترجیح دهد. همه این واقعیات در عالم آخرت مشخص می شود. مردم فقط باید توجه داشته باشند که دعای آنان لغو و بیهوده نبوده بلکه تأثیرگذار بوده است.
وی اضافه کرد: البته گاهی نیز این دعاها سبب شفا و بهبود بیمار می شود که این شفا نیز همیشه بوسیله معجزه صورت نمی پذیرد بلکه بعضاً بوسیله امور طبیعی شفا عنایت می شود اما باز هم اینطور نیست که اگر انسان دعا کرد حتما باید شفا محقق شود چونکه امر شفا تنها با حکمت الهی صورت می پذیرد.
حجت الاسلام برنجکار ضمن عرض تسلیت به مادر مرحوم علی انصاریان، عنوان کرد: مادر مرحوم انصاریان با تاسی به حضرت زینب (س) به رضای الهی راضی باشد و خدا را شکر کند فرزند صالحی به ایشان عنایت شد و عمری در کنار هم زندگی کردند. امروز والدین بسیاری هستند که حتی یک فرزند ندارند و یا با فرزندان ناصالح زندگی خودرا به سر می برند.


منبع:

1399/11/16
18:25:08
0.0 / 5
1313
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
ساماس - یوگا