با حضور چهره های دانشگاهی و ورزشی؛

اولین همایش دیپلماسی در ورزش برگزار گردید

اولین همایش دیپلماسی در ورزش برگزار گردید

اولین همایش دیپلماسی در ورزش با هدف بررسی ظرفیت های موجود در این عرصه و بررسی سابقه گسترش تعاملات دیپلماتیک از راه رویدادهای ورزشی در کشور برگزار گردید.به گزارش ساماس به نقل از مهر، دکتر عابد اکبری دبیر این همایش ابتدا گزارشی از روند برگزاری اولین همایش دیپلماسی در ورزش عرضه کرده و بر این نکته تصریح کرد که با عنایت به اهمیت توسعه دیپلماسی ورزشی و تأثیر این مورد در گسترش تعاملات بین المللی کتابی از مجموعه سخنرانی ها و مقالات همایش منتشر خواهد شد.
در ادامه دکتر حمیدرضا آصفی عضو هیات مدیره باشگاه استقلال ضمن اشاره به جایگاه و تاریخچه دیپلماسی ورزشی در جهان اظهار داشت: متاسفانه به مبحث دیپلماسی ورزشی توجه جدی نشده و این مقوله مورد غفلت قرار گرفته است. ظرفیت های بسیار خوبی در بخش اشتراکات فرهنگی و تاریخی بین ما و بعضی از کشورهای منطقه وجود دارد. می توان از این ظرفیت ها برای برگزاری رویدادهای ورزشی همینطور توسعه همکاری ها و ارتباطات به خوبی استفاده نمود. ما در این بخش نباید رویکرد واکنشی داشته باشیم بلکه لازم است استراتژی مناسبی تعریف نماییم و خصوصاً زمینه نزدیک تر شدن کشورهای دوست و همسایه در منطقه را از راه تقویت همکاریهای ورزشی فراهم سازیم.
آصفی همینطور اظهار داشت: یکی از نیازها این است نقش دولت در ورزش تنها حمایتی و تقویت کننده فعالیتهای ورزشی باشد اما متاسفانه دولت ها پیش از این منافع گروهی را مد نظر قرار داده اند. اگر این رویکرد دگرگون شود و با استفاده از زمینه های موجود و اشتراکات بتوانیم در راه توسعه دیپلماسی ورزش تلاش نماییم پشتوانه جدی برای ارتباطات دیپلماتیک کشور فراهم می شود.
دکتر روزبه وثوق احمدی رئیس سابق کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال هم در این همایش اظهار داشت: حقوق بین الملل هم در طول سالیان، دارای شاخه های تخصصی شده است. حقوق ورزشی از جمله، مواردی است که جایگاه خویش را طی سالیان اخیر در حوزه حقوق بین الملل بیشتر از پیش پیدا کرده است. دیپلماسی ورزشی زیرمجموعه ای از دیپلماسی عمومی است که برای بهبود روابط میان مدّت و دراز مدت بین دولت ها از راه تأثیرگذاری بر عامّه‌ی مردم کشورهای خارجی برای تحقق اهداف سیاست خارجی مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه استفاده از دیپلماسی ورزشی به نحوی و در بعضی موارد با حقوق ورزشی بین المللی ترکیب شده و به کمک یکدیگر آمده اند. متداول ترین اهداف استراتژیک کشورها برای استفاده از دیپلماسی ورزشی را می توان فراهم کردن امکان غیررسمی برای دیدار و آغاز گفتگو بین سران کشورها، فراهم کردن چشم اندازهایی در مورد کشور میزبان و آگاهی دادن و آموزش دیگران درباره آن، برقرار کردن پلی برای حل اختلافات فرهنگی و زبانی بین ملت ها و جستجوی نقاط مشترک از راه ورزش و در نهایت ایجاد بستری سیاسی برای توافق نامه های جدید تجاری یا قانونگذاری و نهایتاً ایجاد میراثی ماندگار از کشور میزبان که وجهه آن کشور در جهان برشمرد.
دکتر سعید آجورلو مدرس دانشگاه علوم و تحقیقات هم در ادامه این همایش دیپلماسی ورزش را یکی از عناصر اثرگذار در کاهش تهدیدها و ایجاد فرصت های تازه ارزیابی کرده و اظهار داشت: تغییر نگرش و رویکردهای کلان دولتی در مبحث ورزش شرط اصلی کم کردن تهدیدهای عرصه ورزش است. تا زمانی که این تحول در سطح کلان ایجاد نشود و دولت ها همچنان نگاه ابزاری و تاکتیکی به ورزش داشته باشند زمینه قدرت گرفتن نهادهای اداره کننده ورزش و ارتقای کیفیت نیروی انسانی ورزش پدید نمی آید و ورزش ثروتمند نمی گردد. ورزش قوی از دل نگاهی راهبردی ایجاد می شود نه نگرشی تاکتیکی. شکل گرفتن نگرش راهبردی که به هویت و روح و معنای ورزش بعنوان پدیده ای مستقل احترام می گذارد، باعث می شود که نهادهای اداره کننده آن عقب تر از حقیقت های موجود نباشند و زمینه سیاست گذاری چند بعدی و هوشمندانه درباره ورزش به وجود آید. در چنین شرایطی است که بعد از اجماع درونی و گفت و گوی ملی درباره ورزش و حل مشکلات ساختاری و مدیریتی می توان به تقویت " دیپلماسی ورزش" در درجه اول مقابل تهدیدها و در سطح بعد برای ایجاد فرصت فکر کرد.
فاطمه نکولعل آزاد، دبیر اجرایی اولین همایش بین المللی دیپلماسی ورزشی هم در انتها این همایش اظهار داشت: همایش دیپلماسی ورزشی که توسط مؤسسه مطالعات و تحقیقات بین المللی ابرار معاصر تهران طراحی و سازماندهی گردیده، تلاشی برای شناخت اصلی ترین چالش های فراروی ورزش ایران در حوزه بین المللی به حساب می آید. محورهای اصلی همایش در ارتباط با قالب های تحلیلی و ادراکی است که می تواند زمینه های لازم برای شناخت تهدید، بازیگران تهدیدساز، فرایند گسترش تهدید، سازوکارهای مقابله و مدیریت تهدیدات را فراهم سازد. بر این اساس، محورهای همایش در جهت شناخت، بازدارندگی و مدیریت تهدیدات ورزشی برنامه ریزی شده است.
دکتر علیرضا دلخوش، مدیرکل همکاریهای فرهنگی و امورایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه، دکترفریدالدین فتاحیان مدیر روابط بین الملل کمیته ملی المپیک و دکتر ابراهیم متقی ازجمله دیگر سخنرانان حاضر در این همایش بودند.


منبع:

1399/10/23
23:21:21
0.0 / 5
1366
تگهای خبر: آموزش , طراحی , فوتبال , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴