مشكل نه علی پروین است و نه نوه علی پروین

مشكل نه علی پروین است و نه نوه علی پروین

ساماس: همه می دانیم مشكل اصلی به علی پروین ها و سایر سلبریتی هایی كه راه میانبر مقابل نزدیكان شان قرار می دهند، مربوط نمی گردد. مشكل اصلی ساختارهای غلطی است كه رواج پیدا كرده. كدام یك از ما اگر فرصت پیدا نماییم یكی از نزدیكان مان را به نان و نوایی برسانیم، دریغ می كنیم؟ حتی اگر بدانیم در تصمیم مان چندان مسئله عدالت را هم رعایت نكرده باشیم هم معمولا این كار را انجام می دهیم.به گزارش ساماس به نقل از ایسنا، روزنامه اعتماد نوشت: «کم نیستند ورزشکاران، بازیگران، خواننده ها و در مجموع افراد موفقی که چهره بودن پدر یا مادرشان به شکلی برای شان نقش میانبر را داشته. گاهی هم کمک خانواده کمی بیشتر از میانبر است و حدودا تمام راه را آنها طی می کنند. اصطلاح «ژن خوب» که در چند سال گذشته باب شده و گاهی با بار مثبت و گاهی با بار منفی به کار برده می شود در ارتباط با همین موارد است. حالا در چند روز گذشته پیوستن نوه علی پروین به تیم نوجوانان پرسپولیس همین بحث ها را باردیگر پیش کشیده. تصاویر والارضا (نوه علی پروین) که به وضوح اضافه وزن دارد در صفحات مجازی با کپشن «کاش ما هم نوه پروین بودیم» بین کاربران دست به دست می شود. خیلی ها به زبان حال می نویسند «به خدا استعداد فوتبالی ما چند برابر این بچه بود ولی چون پارتی نداشتیم به جایی نرسیدیم.»

نوه پروین در گفتگو با رسانه های ورزشی گفته بزودی سر وزن می رسد. گفته مربی اختصاصی دارد و از همین حالا حسین عبدی سرمربی تیم ملی نوجوانان به او قول داده می تواند پیراهن تیم ملی را هم بپوشد. باید قبول نماییم شرایطی که والارضا دارد را بسیاری از پسران و دختران ایرانی ندارند. آنهایی که در تمام زندگی شان فقط مترصد یک مرتبه دیده شدن هستند. آدم های با استعدادی که همیشه نقش سیاهی لشگر داشتند و هیچگاه کلوزآپی از آنها گرفته نشده. بسیاری از کسانی که اعتراض می کنند حق دارند چون در فوتبال، در پیدا کردن شغل، در سینما، در موسیقی با نمونه های مشابه اتفاقی که برای والارضا رخ داده رو به رو شده اند. بحثی در این نیست که شاید والارضا چند سال بعد حتی به تیم رئال مادرید هم برسد. مشکل نقطه شروع و وارد شدن است. نبود شرایط برابر برای همه آدم هاست. این مشکل مختص ایران هم نیست. گرچه در کشور ما ناعدالتی و نابرابری فرصت ها بیداد می کند. با تمام این تفاسیر حمله همه جانبه به یک پسر نوجوان هم چندان مشکلی را حل نمی نماید. کمااین که همه می دانیم مشکل اصلی به علی پروین ها و سایر سلبریتی هایی که راه میانبر مقابل نزدیکان شان قرار می دهند، مربوط نمی گردد. مشکل اصلی ساختارهای غلطی است که رواج پیدا کرده. کدام یک از ما اگر فرصت پیدا نماییم یکی از نزدیکان مان را به نان و نوایی برسانیم، دریغ می کنیم؟ حتی اگر بدانیم در تصمیم مان چندان مسئله عدالت را هم رعایت نکرده باشیم هم معمولا این کار را انجام می دهیم.

شاید همین حالا برخی افراد بگویند ما این شکلی نیستیم. خیلی هم خوب ولی باید بدانیم استثنا قاعده را از بین نمی برد. چند روز دیگر والارضا و کیلوهای اضافی اش فراموش می شوند. او هم مثل همه آنهایی که پرنده شانس روی سرشان نشسته وارد مسیری می شود که آرزوی خیلی هاست. در ادامه هم یا آن قدر جنم دارد که موفق می شود یا ندارد و خیلی زود کنار می کشد. آن چه باقی می ماند همین ساختارهای استعدادسوز است. برجسته شدن اتفاقی که در تیم های پایه پرسپولیس رخ داده صرفاً از یک جهت می تواند به ما کمک نماید. آن هم تمرکز برای خارج شدن از این سیکل معیوب و اصلاح ساختارهای غلط است وگرنه تا عمر باقی است این سیکل با اسامی مختلف برای ما تکرار خواهد شد.»

منبع:

1399/09/11
23:25:35
5.0 / 5
1216
تگهای خبر: زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳