مکملی که از چاقی کودکان پیشگیری می کند

مکملی که از چاقی کودکان پیشگیری می کند

به گزارش ساماس، خراسان رضوی پژوهشگران دریافتند، مصرف مکمل های روغن ماهی توسط پدران امکان دارد خطر چاقی کودکان را کم کند.


به نقل از هلث، فقط رژیم غذایی مادر نیست که بر سلامت آینده کودک تأثیر می گذارد بلکه رژیم غذایی پدر هم می تواند تأثیر بسزایی بر سلامت فرزندان داشته باشد.
بر مبنای نتایج تحقیق جدید، تغییر ساده در رژیم غذایی، با مصرف مکمل های روغن ماهی توسط پدران، امکان دارد به کاهش خطر چاقی در فرزندانشان کمک نماید.
چاقی، نگرانی مبرم بهداشت جهانی به حساب می آید و تا سال ۲۰۲۲ بیشتر از ۳۹۰ میلیون کودک و نوجوان را تحت تأثیر قرار داده است. شیوع چاقی در دوران کودکی به طرز قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کرده و از ۸ درصد در سال ۱۹۹۰ به ۲۰ درصد در سال ۲۰۲۲ رسیده است. چاقی خطر مبتلا شدن به اختلالات متابولیک مانند دیابت، فشار خون بالا و کلسترول بالا را زیاد می کند.
آخرین نتایج پژوهش عرضه شده در نشست سالانه انجمن تغذیه آمریکا که در شیکاگو آمریکا برگزار شد، مصرف مکمل روغن ماهی در پدران را بعنوان «سلاح مخفی» برای مبارزه با مبحث چاقی کودکان پیشنهاد کرد.
باآنکه نتایج تحقیقات قبلی فواید مکمل های روغن ماهی را در مادران برای کاهش خطر چاقی کودکان نشان داده اند اما محققان می گویند این نخستین پژوهشی است که به صورت انحصاری الگوهای وراثت پدری را ارزیابی می نماید.
گروه پژوهشی بررسی حیوانی را شامل ۱۵۰ موش نر انجام داد که با رژیم غذایی پرچرب تغذیه می شدند و بعضی از آنها پیش از جفت گیری با موش های ماده با رژیم غذایی کم چرب، روغن ماهی بیشتری دریافت نمودند.
وزن فرزندان موش های نر که روغن ماهی دریافت نمودند در هفت و ۲۱ روزگی در مقایسه با موش هایی که پدرانشان روغن ماهی دریافت نکردند، کمتر بود. فرزندان ماده از گروه روغن ماهی هم سلامت متابولیک بهتری با بهبود کلیرانس گلوکز و حساسیت به انسولین نشان دادند.
لاتا رامالینگام، پژوهشگر ارشد این پژوهش اظهار نمود این مفهوم، پتانسیل قابل توجهی برای تغییر شکل راهکارهای ما در مبارزه با چاقی کودکان عرضه می دهد. آینده ای را تصور کنید که در آن راهنمایی های غذایی پیش از حاملگی فقط به مادران معطوف نمی گردد، بلکه پدران را هم شامل می شود و آنها را قادر می سازد تا نقش فعال تری در ارتقای سلامت فرزندان خود ایفا کنند.
حالا پژوهشگران درحال بررسی چگونگی تأثیر تغییرات رژیم غذایی بر اسپرم و چگونگی تأثیر این انتقال اطلاعات بر نسل های آینده هستند.
در حالیکه تحقیقات انسانی بیشتری مورد نیاز است اما این کشف مرز جدیدی در درک ما از چگونگی تأثیر والدین، فراتر از ژنتیک، بر سلامت فرزندان خود باز کرده است. روغن ماهی، مکملی بی خطر و در دسترس، می تواند به سلاحی قدرتمند در مبارزه ما با چاقی برای نسل بعدی سالم تر تبدیل گردد.
منبع:

1403/04/12
18:50:50
5.0 / 5
132
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان ساماس
ساماس - یوگا