زنان حامله از این مشکل بهداشتی بی خبرند

زنان حامله از این مشکل بهداشتی بی خبرند

ساماس: خراسان رضوی از هر چهار زن باردار، یک زن به اندازه کافی اسیدهای چرب امگا3 دریافت نمی نماید.


به نقل از مدیکال دیالوگز، نتایج تحقیقات نشان داد که باوجود سفارش های قوی در خصوص پشتیبانی از مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ برای نتایج بهینه حاملگی و سلامت فرزندان، ۲۵ درصد از زنان حامله به ندرت یا هیچ گاه در طول حاملگی ماهی مصرف نمی کنند، همین طور تعداد کمتری از آنان مکمل امگا۳ مصرف می کنند.
اسیدهای چرب امگا ۳، نقش مهمی در رشد جنین در دوران حاملگی دارند. مصرف کافی امگا ۳، خصوصاً دوکوزاهگزانوئیک اسید، از عملکرد سالم شناختی و بینایی در جنین درحال رشد پشتیبانی می کند.
امیلی اوکن، محقق ارشد این تحقیق، استاد دانشکده پزشکی هاروارد و رییس بخش پزشکی جمعیت در موسسه مراقبت های بهداشتی هاروارد، اظهار داشت: دریافت کافی از این مواد مغذی در دوران حاملگی برای جلوگیری از زایمان زودرس و ارتقای سلامت و رشد عصبی کودک بسیار مهم است. اسیدهای چرب امگا ۳ مواد مغذی ضروری برای پشتیبانی از نتایج مثبت سلامت هستند.
این مطالعه هم گروهی از داده های ارائه شده در مورد مصرف ماهی توسط ۱۰هزار و ۸۰۰ زن حامله و داده های دریافت مکمل از ۱۲هزار و ۶۴۶ زن حامله که قسمتی از برنامه تأثیرات محیطی بر نتایج سلامت کودک بودند، بهره برد.
نتایج این تحقیق نشان داد، حدود ۲۵ درصد از شرکت کنندگان ماهی نمی خورند یا کمتر از یک دفعه در ماه ماهی می خورند و تنها ۱۶ درصد از مکمل ها استفاده می نمایند.
استفاده از مکمل ها در بین افرادی که ماهی کمتری مصرف می کردند کمتر رایج بود و این گروه را در معرض خطر بیشتری برای دریافت ناکافی اسید چرب امگا ۳ قرار می داد.
علاوه بر این، در بین افرادی که در معرض خطر بالاتر برای نتایج نامطلوب حاملگی یا شاخص توده بدنی بالاتر بودند، مصرف مکمل، کمتر متداول بود.
اوکن اضافه کرد: نتایج تحقیق ما اطلاعات به روز شده ای را برای آگاهی از سفارش ها و منابع حائز اهمیت بهداشت عمومی در پشتیبانی از مکالمات بالینی برای تشویق مصرف ماهی با جیوه کم در دوران حاملگی و مصرف مکمل های امگا ۳ در بین افرادی که ماهی مصرف نمی کنند را نشان میدهد.
یافته های این تحقیق در مجله the Journal of Public Health Nutrition انتشار یافته است.
منبع:

1402/12/18
18:11:37
5.0 / 5
237
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , پزشكی , زایمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
ساماس - یوگا