تصویب منشور کرامت مادری در قرارگاه جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده

تصویب منشور کرامت مادری در قرارگاه جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده

ساماس: رئیس مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تصویب «منشور کرامت مادری» در قرارگاه جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده آگاهی داد.


به گزارش ساماس به نقل از ایسنا، دکتر صابر جباری اظهار داشت: «منشور کرامت مادری» بعد از انجام جلسات کارشناسی و تخصصصی در بیست و یکمین جلسه قرارگاه جوانی جمعیت و سلامت خانواده وزارت بهداشت به تصویب رسید و به دانشکده ها و دانشگاه های علوم پزشکی و مراکز تابعه وزارت بهداشت ابلاغ گردید.

وی ادامه داد: روسای دانشکده ها و دانشگاه های علوم پزشکی کشور موظف می باشند که تدابیر لازم برای اجرائی شدن این منشور را بوسیله قرارگاه های جوانی جمعیت دانشگاه ها اتخاذ کنند و همین طور بر حسن اجرای موضوع مهم «کرامت مادری» در مراکز بهداشتی، درمانی، بیمارستان ها و تمام مراکز وابسته به وزارت بهداشت شامل ستادی و غیرستادی، دانشکده ها، دانشگاه ها و پژوهشکده ها، نظارت کنند.

رئیس مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت اظهار داشت: وزارت بهداشت در دو سال اخیر طی برنامه های مختلف موضوع «خانواده و کرامت مادری» را در دستور کار خود قرار داده و طراحی اغلب برنامه های وزارت بهداشت بر همین مبنا بوده است.

وی افزود: در موضوع جوانی جمعیت، سلامت خانواده و نظام ارجاع، محور «خانواده» است و محور و پایه اصلی خانواده نیز موضوع مادر و مهم ترین مبحث در موضوع مادر «کرامت مادری» است.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، جباری با ابراز امیدواری از اینکه این مصوبه گام بلندی در راستای ارتقای کرامت مادری باشد، اظهار داشت: ما در عرصه فرزندآوری دو کلید واژه مهم به نام «ارزشمندی فرزندآوری» و «کرامت مادری» داریم. هسته اصلی در بحث تشویق ازدواج به هنگام، فرزندآوری بموقع و در تحکیم خانواده، بحث تکریم مادری است.

رئیس مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت بیان داشت: معاونت بهداشت برای همکاران بهداشت در راستای تبیین این مساله دوره های آموزشی برگزار کرده است. به عنوان مثال دوره «کرامت مادری» در شهرستان قم با حضور ماماهای بلوکهای زایمان از سراسر کشور، انجام شد.

جباری در آخر اظهار داشت: مردم عزیز در صورت مشاهده برخورد نامناسب با مادران در مراکز وابسته به وزارت بهداشت، خصوصاً در بلوک های زایمان می توانند مراتب را به خط 6 سامانه 190 گزارش کنند.
منبع:

1402/11/29
10:05:31
5.0 / 5
383
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
ساماس - یوگا