رئیس سازمان غذا و دارو عنوان كرد

توزیع ماهانه ۱۲ میلیون قوطی شیرخشک

توزیع ماهانه ۱۲ میلیون قوطی شیرخشک

به گزارش ساماس، خوزستان رییس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: دو ماه است که هر ماه 12 میلیون قوطی شیر توزیع می شود که نسبت به 5 میلیون قوطی در ماه های گذشته، رشد زیادی داشته است و ذخایر شیرخشک در داروخانه ها و شرکت های پخش دارو بسیار عالی است و هر استانی که بخواهد می تواند نیاز خودرا تامین کند.دکتر سید حیدر محمدی در حاشیه افتتاح پروژه های درمانی دانشگاه علوم پزشکی آبادان که امروز (۱۷ بهمن ماه) انجام شد، اظهار داشت: به مناسبت دهه فجر، تعداد زیادی پروژه درمانی و حوزه سلامت در آبادان و دیگر شهرستان های خوزستان داشته ایم. در این جهت مرکز تصویربرداری MRI بیمارستان شهید بهشتی آبادان با یکی از پیشرفته ترین دستگاهها کار خودرا به عنوان اولین MRI دولتی آبادان با تعرفه دولتی شروع کرد و به زودی در نوبت های کاری مشخص خدمات رسانی می کند.

به گزارش ساماس به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: همین طور امروز از ساختمان جدید معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی آبادان و انبار راهبردی دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی معاونت غذا و داروی این دانشگاه در آبادان نیز به بهره برداری رسیده است.

معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: افتتاح خانه ها و مراکز بهداشت با هدف عمق دادن دسترسی مردم به خدمات حوزه سلامت و سطح بندی سیستم سلامت نیز محقق می شود.

محمدی بیان کرد: برای توسعه و عمق دادن به طرح سلامت خانواده باید در روستاها، بخش ها و شهرستان های کوچک تر، مراکز و خانه های بهداشت توسعه یابد که افتتاح این مراکز در امتداد توسعه این خدمات است.

رئیس سازمان غذا و دارو درباب وضعیت تامین شیر خشک اظهار داشت: بیش از یکی دو ماه است که تامین شیر خشک بهبود یافته است. اوایل امسال یکسری مشکلات در تامین ارز و نقدینگی داشتیم که با همکاری سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی از تابستان، این مشکلات رفع شد اما روند آن تا رسیدن تولیدات به حد لازم، زمان برد.

وی اضافه کرد: دو ماه است که هر ماه ۱۲ میلیون قوطی شیر توزیع می شود که نسبت به ۵ میلیون قوطی در ماه های گذشته، رشد زیادی داشته است و ذخایر شیرخشک در داروخانه ها و شرکت های پخش دارو بسیار عالی است و هر استانی که بخواهد می تواند نیاز خودرا تامین کند.

محمدی افزود: گاهی برخی استانها از یک شیر خشک با نام تجاری خاص استفاده می نمایند و بدین سبب ممکنست در یک استان کمبود باشیم که با پیگیری و جابه جایی با استان دیگر، نیاز آن استان تامین می شود اما در کل کمبود نداریم و ذخایر خوبی داریم.

وی بیان کرد: برمبنای جمعیت هر استان، سهمیه های شیر خشک مشخص است. در دو ماه گذشته بیش از سهمیه به استان خوزستان شیر خشک دادیم اما وقتی کالایی کمبود می شود به سبب نگرانی مردم، تهیه آن بیشتر می شود که این مساله یکی از دلیلهای افزایش توزیع شیرخشک است. پیش بینی می شود به زودی مصرف (خرید) شیر خشک کم شود.

معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: داروخانه ها موظف می باشند شیر را با قیمت یارانه ای به کودکان زیر دو سال بدهند در غیر این صورت مردم بلا فاصله موضوع را به معاونت غذا و دارو یا سامانه ۱۹۰ گزارش دهند. برای هر کودک زیر دو سال ماهانه ۱۰ قوطی شیرخشک در نظر گرفته شده است که با ارائه کد ملی نوزاد توسط پدر یا مادر شیرخشک در اختیار آنها قرار می گیرد.

وی عنوان کرد: از مهرماه مانور بازرسی ویژه شیر خشک را داشتیم تا موضوع آزادفروشی را پیگیری نماییم. همین طور کسی که مشمول یارانه است نباید شیر را به نرخ آزاد بدهد. برخورد با گرانفروشی نیز به انجام می رسد.

محمدی بیان کرد: در مرحله اول، سهمیه ۱۰ درصد داروخانه ها قطع شد و حدود ۶ درصد این داروخانه ها اصلاح شدند و سهمیه ۴ درصد آنها هنوز قطع است. بررسی می شود و در صورتیکه روند توزیع شیرخشک و یارانه اصلاح گردد، باردیگر برای آنها سهمیه در نظر گرفته می شود. به زودی سهمیه داروی داروخانه هایی که شیرخشک را یارانه ای نفروشند هم قطع می شود.

رئیس سازمان غذا و دارو درباب فروش اینترنتی دارو اظهار داشت: بخشنامه دسترسی مردم به دارو در بستر غیرحضوری را مهیا کرده ایم و فرآیندهای قانونی برای ابلاغ و ایجاد زیرساخت ها در حال انجام می باشد. ما فروش اینترنتی دارو نداریم و مورد تایید ما نیست اما مردم می توانند در بستر فضای مجازی نسخه را الکترونیکی برای داروخانه ارسال نمایند تا دارو برای آنها آماده کند و ارسال شود یعنی خدمات غیرحضوری تامین دارو به انجام می رسد اما به جز داروخانه، جای دیگری مجاز به فروش دارو نیست.

وی اضافه کرد: این کار برای تسهیل دسترسی مردم به دارو به انجام می رسد به زودی اجرائی می شود. در درخواست دارو با ارسال نسخه الکترونیک، دارو از نزدیک ترین داروخانه تامین می شود و با سکوهای اینترنتی حمل دارو، در اختیار بیماران قرار می گیرد.

محمدی درباب تامین داروی بیماران خاص و صعب العلاج نیز اظهار داشت: تامین داروی این بیماران بصورت مستمر به انجام می رسد و تولید و واردات به اندازه کافی است.
1402/11/18
08:12:45
5.0 / 5
314
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴