افزایش 13 برابری پزشکان کشور طی بازه زمانی 30 ساله

افزایش 13 برابری پزشکان کشور طی بازه زمانی 30 ساله

به گزارش ساماس، رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور با اشاره به اینکه ۱۶۰ هزار و ۹۱۲ پزشک در کشور حضور دارند، اظهار داشت: تعداد پزشکان کشور از سال ۶۲ تا به امروز ۱۳ برابر افزایش پیدا کرده است.به گزارش ساماس به نقل از ایسنا، دکتر محمد رئیس زاده در مراسم «دستاوردهای ۴۵ ساله نظام سلامت» که بامداد امروز( ۱۳ بهمن) در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار گردید، اظهار داشت: اگر بخواهم از دستاوردهای حوزه سلامت دوران انقلاب اسلامی سخن بگویم باید به فرمایشات رهبری اشاره کنم. اظهار نظرهای مقام معظم رهبری عین حقیقت است و فرمایشات ایشان درباب جامعه پزشکی باید در کانون توجه قرار داد.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور با اشاره به آمار و ارقام انتشار یافته توسط سازمان نظام پزشکی کشور اظهار داشت: ۱۶۰ هزار ۹۱۲ پزشک در کشور حضور دارند. هم اکنون حدود ۶۰ هزار پزشک در مقاطع دکتری عمومی و دستیاری پزشکی مشغول به تحصیل هستند. اگر این افراد را به تعداد پزشکان کشور بیفزاییم تعداد پزشکان حاضر در کشور حدود ۲۰۰ هزار نفر است.

رئیس زاده در رابطه با جامع آماری پزشکان اظهار داشت: ۹۸ هزار پزشک عمومی در کشور حضور دارند و تعداد پزشکان متخصص هم حدود ۶۱ هزار نفر است.

وی با اشاره به این که آمار و ارقام مربوط به تعداد پزشکان در سال ۶۲ در دسترس می باشد، اظهار داشت: بررسی مقابله ای تعداد پزشکان در سالهای ۶۲ و ۱۴۰۲ مبین این است، تعداد پزشکان کشور در سال ۶۲ حدود ۱۳ هزار نفر بود که این تعداد هم اکنون حدود ۱۶۰ هزار نفر است. برمبنای آمار و ارقام، تعداد پزشکان کشور حدود ۱۳ برابر شده است.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی در رابطه با تعداد زنان پزشک اظهار داشت: سال ۶۲ حدود ۲۰۰۰ پزشک زن در کشور مشغول به فعالیت بودند اما هم اکنون تعداد آنها به ۷۱ هزار نفر رسیده است. آمار و ارقام مبین این است، تعداد زنان پزشک کشور ۳۵ برابر شده است. ما برمبنای ارزش ها و فرهنگ کشور خود به زنان پزشک نیاز داریم.

رئیس زاده افزود: تعداد پزشکان مرد در سال ۶۲ حدود ۱۱ هزار نفر بود که این تعداد به ۸۵ هزار نفر رسیده است همینطور تعداد پزشکان عمومی از ۸۰۰۰ نفر در سال ۶۲ به ۹۶ هزار نفر امسال رسیده است.

وی در رابطه با تعداد پزشکان متخصص اظهار داشت: تعداد زنان متخصص در سال ۶۲، ۷۱۷ نفر بود که این تعداد هم اکنون حدود ۲۱ هزار نفر است؛ به عبارتی میتوان اظهار داشت که تعداد زنان متخصص در دوران انقلاب اسلامی ۳۰ برابر شده است همینطور تعداد پزشکان متخصص آقا حدود ۴۰۰۰ نفر بود که هم اکنون تعداد آنان ۲۸ هزار نفر است بدین سبب تعداد پزشکان متخصص آقا حدود ۷۰ برابر شده است.

رئیس زاده افزود: سال ۶۲ تعداد فوق متخصصانی که در کشور حضور داشتند ۷۴ نفر بود اما هم اکنون حدود۵۰۰۰ فوق تخصص پزشکی در کشور حضور دارند. بطور قطع تربیت یک پزشک فوق متخصص کار بسیار بزرگی است.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی افزود: سال ۶۲ تعداد پزشکان زنی که فوق تخصص داشتند سه نفر بود اما هم اکنون تعداد آنان حدود ۱۶۰۰ نفر است همینطور تعداد دستیاران تخصصی (فلوشیپ) ۱۴۰۷ نفر است.

وی در رابطه با وضعیت رشته جراحی مغز و اعصاب اظهار داشت: سال ۶۲ تعداد پزشکان جراح مغز و اعصاب معادل ۱.۴ در یک میلیون نفر بود. استاندارد جهانی در رابطه با تعداد جراحان مورد نیاز در یک میلیون نفر معادل ۶ است. تعداد جراحان در یک میلیون نفر در کشورهای آمریکا و ترکیه به ترتیب ۱۰ و ۱۳ است. هم اکنون، تعداد جراحان مغز و اعصاب ایرانی در یک میلیون نفر معادل ۱۳ است.

رئیس زاده با اعلان اینکه دستاوردهای حوزه سلامت مصداق جهاد تبیین است که در کانون توجه رهبری قرار دارد، اضافه کرد: در گذشته حدود ۱۱ هزار بیمار به خارج از کشور اعزام می کردیم که سرانه درمان هر کدام حدود ۱۰ هزار دلار بود همینطور ۵۰۰۰ پزشک خارجی در کشور مشغول به طبابت بودند که هر کدام ۱۰۰۰ دلار حق الزحمه دریافت می کردند.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی افزود: ما در حوزه سلامت به خودکفایی رسیده ایم که ماحصل این خودکفایی صرفه جویی ۲۰ هزار میلیارد تومانی در سال است. مبلغ ۲۰ هزار میلیارد تومان را باتوجه به تعداد جمعیت و پزشکان سال ۶۲ محاسبه کردم که با رشد جمعیت بطور قطع مبلغ ۲۰ هزار میلیارد تومان بیشتر می شود.

وی با اعلان اینکه «فدراسیون جهانی آموزش پزشکی» کیفیت آموزش پزشکی عمومی ایران را تایید کرده است، اشاره کرد: سال ۸۳ هنگامی که وزیر بهداشت مسئولیت معاونت آموزشی وزارت بهداشت را برعهده داشت، استانداردهای فدراسیون جهانی آموزش پزشکی را در کشور اجرا کرد. برمبنای اظهارات رئیس فدراسیون جهانی آموزش پزشکی، آموزش پزشکی ایران می تواند یک الگو در سطح جهان باشد.

رئیس زاده با اعلان اینکه تحلیل جایگاه کنونی از اهمیت فراوانی برخوردار است، اضافه کرد: ما باید جایگاه کنونی خویش را تحلیل نماییم و بدانیم که چرا در چنین جایگاهی قرار داریم.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور در رابطه با تعداد پزشکان به کشور گفت:: برخی بر این باور هستند که تعداد پزشکان کشور ۱۱.۸ در ۱۰ هزار نفر است اما آمار و ارقام نشان میدهد که این عدد معادل ۱۵ در ۱۰ هزار نفر است. همینطور برخی به دروغ ادعا می کنند که تعداد پزشکان کشور طی ۳۵ سال قبل افزایش نیافته است اما چنین موضوعی حقیقت ندارد. همینطور مبحث کیفیت و کمیت برای ما در آموزش پزشکی اهمیت دارد.
منبع:

1402/11/14
11:26:22
5.0 / 5
285
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
ساماس - یوگا