سه راه كار فدراسیون برای ملی پوشان؛

همکاری فدراسیون شطرنج و مربی روس به بن بست خورد

همکاری فدراسیون شطرنج و مربی روس به بن بست خورد

به گزارش ساماس، فدراسیون شطرنج پرونده مذاکره با ولادیمیر کرامنیک برای حضور در ایران بعنوان سرمربی تیم ملی را مختومه اعلام نموده و سه راه کار دیگر به منظور کمک به ملی پوشان و آماده سازی آنها مد نظر دارد.به گزارش ساماس به نقل از مهر، در اختیار گرفتن مربی خارجی و همکاری با او در قسمت های مختلف، یکی از برنامه ها و در عین حال دغدغه های همیشگی فدراسیون شطرنج بوده است. در همین راستا این فدراسیون قبل از بازی های آسیایی مبادرت به جذب «سرگی تیویاکف» کرد تا به صورت اختصاصی برای هر یک از ملی پوشان کلاس های آموزشی و رفع اشکال برگزار کند.
این مربی روسی الاصل همکاری کوتاه مدتی با ایران داشت و برای همین همکاری هم متقاضی دریافت ۱۰۰ دلار برای هر ساعت حضور در کنار شطرنجبازان شده بود. جذب این مربی و هزینه صرف شده برای آن اما رضایت خاطر همه ملی پوشان را فراهم نکرد کما این که سید محمد امین طباطبایی صراحتا نسبت به این مساله انتقاد نمود و اظهار داشت که مربی روسی که برای تیم ملی جذب شده در حد و اندازه های ما نیست.
با این شرایط تیم ملی شطرنج در بازی های آسیایی شرکت کرد و موفق به کسب عنوان تاریخی قهرمانی شد. پس از آن بود که فدراسیون شطرنج به منظور جلب رضایت همه ملی پوشان بخصوص نفرات اول تیم ملی که جایگاه بالایی در شطرنج جهان دارند، رایزنی برای جذب مربی خارجی در حد و اندازه آنها را به صورت جدی شروع کرد.

همکاری فدراسیون شطرنج با «سرگی تیویاکف» نتوانست رضایت ملی پوشان این رشته را جلب کند
«ولادیمیر کرامنیک» مربی روسی که در شطرنج جهان شناخته شده است از انتخابهای جدی فدراسیون برای همکاری با تیم ملی بود طوریکه شهرام عظیمی سرپرست پیشین فدراسیون با خوشبینی از همکاری با او صحبت می کرد. وی در این حوزه گفته بود که »این مربی برای همکاری با ایران نرمش نشان داده اما برنامه هایش تا آخر سال میلادی ۲۰۲۳ پُر است، بنابراین درحال رایزنی هستیم تا سال آینده میلادی (۲۰۲۴) او را در اختیار داشته باشیم»
البته قبل از این که صحبت های عظیمی در مورد این مربی روس به نتیجه ای برسد او از فدراسیون شطرنج رفت، شادی پریدر سرپرست جدید فدراسیون هم پس از شروع به کار پیگیر تکمیل رایزنی ها برای نتیجه گیری از آن بود اما با وجود پیگیری مذاکرات نتوانست پرونده همکاری با «ولادیمیر کرامنیک» را به نتیجه ای برساند طوریکه حالا آنرا مختومه اعلام می کند.
شادی پرید در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: مکاتبات باردیگر ای برای همکاری با «ولادیمیر کرامنیک» داشتیم اما متوجه شدیم که او برای مسابقات کاندیداتوری جهان دستیار یکی از بازیکنان مطرح گردیده است. بدین ترتیب عملا حضور وی در ایران بعنوان سرمربی تیم ملی منتفی است.
وی خاطرنشان کرد: همکاری با این مربی روسی می توانست برای ملی پوشان ما خیلی مفید باشد اما شرایط مهیا نیست. ازاین رو پرونده این همکاری را مختومه اعلام می نماییم.
سرپرست فدراسیون شطرنج در ادامه با تکیه بر این که این فدراسیون بطور حتم برای ملی پوشان که در بازی های آسیایی قهرمان شدند، برنامه ویژه ای خواهد داشت، تصریح کرد: بدین منظور سه برنامه مورد نظر است. برنامه اول در ارتباط با پیشنهاد مدیر تیم های ملی است. او این گونه پیشنهاد داده که برای ملی پوشان اردوی دو جانبه ای با یکی از کشورهای مطرح گذاشته شود. در این حوزه چند کشور درحال بررسی هستند.

برخلاف وعده های سرپرست پیشین فدراسیون شطرنج، همکاری با «ولادیمیر کرامنیک» بعنوان سرمربی تیم ملی منتفی است
پریدر تصریح کرد: درست است که همکاری با «ولادیمیر کرامنیک» بعنوان سرمربی تیم ملی منتفی شده است اما شاید بتوانیم او را سال اینده برای المپیاد جهانی کنار تیم داشته باشیم. البته «سویدلر» روسی دیگر گزینه مورد نظر برای اجرای این برنامه است.
وی تصریح کرد: برنامه سوم پیشنهادی برای ملی پوشان شطرنج کمک به تأمین هزینه های آنها برای در اختیار داشتن دستیار است. بازیکنان بزرگ شطرنج معمولاً علاوه بر مربی اصلی، چند دستیار هم دارند. هزینه دستیار برای بازیکنان ایرانی ماهانه بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان می شود که رقم بالایی است. اگر فدراسیون بتواند در این حوزه کمکی به بازیکنان داشته باشد و کمک هزینه آنها را تأمین کند، خوب است. در این حوزه باکمیته ملی المپیک هم مذاکراتی داشته ایم و از دبیرکل کمیته قول حمایت گرفته ایم.
سرپرست فدراسیون شطرنج اظهار داشت: بطور حتم تا آخر سال در مورد اجرای یکی از این سه برنامه مورد نظر یعنی جذب مربی خارجی برای المپیاد جهانی، اردوی دو جانبه یا تأمین کمک هزینه برای ملی پوشانی که در هانگژو طلا گرفتند به نتیجه می رسیم.


منبع:

1402/11/13
12:13:00
5.0 / 5
285
تگهای خبر: آموزش , بازی , شركت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان ساماس
ساماس - یوگا