تغییر دوره ای تصاویر بسته بندی های سیگار و تنباکو

تغییر دوره ای تصاویر بسته بندی های سیگار و تنباکو

به گزارش ساماس، رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت با اشاره به اینکه بسته بندی دخانیات باید استاندارد شود اظهار داشت: بسته بندی سیگار و تنباکو و تصاویر استفاده شده در این محصولات دخانی به علت داشتن رنگ و لعاب نباید مصرف کننده را اغوا کند.


به گزارش ساماس به نقل از ایسنا، دکتر بهزاد ولی زاده در مورد تغییر تصاویر هشداری پاکت های سیگار بیان داشت: در تغییر تصاویر هشداری پاکت های سیگار تلاش شده تصاویر بگونه ای انتخاب گردد که در کاهش مصرف موثر و ترویج کننده مصرف نباشد.
وی ادامه داد: درج تصاویر اخطار دهنده روی بسته بندی محصولات دخانی یکی از الزامات معاهده بین المللی کنترل دخانیات و ماده ۱۱ این کنوانسیون است و در قانون جامع کنترل دخانیات هم آمده است.
ولی زاده خاطرنشان کرد: تحقیقات ثابت کرده هر چه قدر تصاویر شفاف تر و گویاتر باشد و بتواند پیام تاثیرات منفی مصرف دخانیات را شفاف تر به بیننده انتقال دهد تأثیر بیشتری در کاهش مصرف دخانیات خواهد داشت.
رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت عنوان کرد: یکی از ضوابطی که در دستور العمل های درج این تصاویر نوشته شده است تغییر دوره ای این تصویر است چون که بعد از گذشت مدتی این تصاویر عادی شده و تأثیر خویش را از دست می دهند.
وی با اشاره به اینکه تحقیقات ما هم ثابت کرده درج تصاویر در ابتدا، برروی مصرف کنندگان و افراد در رویارویی مصرف دخانیات تأثیر دارد ولی پس از مدتی تأثیر خویش را از دست می دهد بنابراین تغییر تصاویر اخطار دهنده برای پیشگیری از عادی شدن لازم است.
ولی زاده اظهار امیدواری کرد: مردم با درج سری جدید تصاویر اخطار دهنده تحت تأثیر قرار بگیرند و باور کنند که صدمه های ناشی از مصرف دخانیات شوخی ندارد.
ایشان در ادامه سخنان خود در یک برنامه رادیویی اذعان داشت: متاسفانه هم اکنون یکی از تکنیک هایی که صنایع دخانی پیش گرفتند استفاده از بسته بندی جذاب برای سیگارها و استفاده از طرح ها و میوه های پرخاصیت بر روی تنباکوها است که مصرف کننده فکر کند استفاده از این مواد دخانی ضرر کمتر دارد.
رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت اظهار داشت: باورهای غلطی که در مورد استعمال قلیان رواج دارد سبب شده مصرف کنندگان بدون هیچ قبحی روی به مصرف قلیان بیاورند و با عنایت به عدم آگاهی از صدمه زیاد قلیان ها به سلامت مردم فکر می کنند که مصرف قلیان مشکلی ندارد به همین جهت با وزارت صمت هماهنگ هایی جهت اجبار تغییر تصاویر بسته بندی تنباکوها شده است.
وی با تکیه بر این که صدمه در کمین همه مصرف کنندگان مواد مخدر است بیان داشت: دخانیات بالاترین میزان مرگ را در جهان به خود مختص کرده است و سالانه بیشتر از ۸ میلیون نفر در اثر مصرف دخانیات و مواجهه با دود دخانیات فوت می کنند.
منبع:

1402/11/07
09:31:38
5.0 / 5
277
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان ساماس
ساماس - یوگا