در راستای اجرای پویش ملی سلامت در كشور

پرفشاری خون بیماری خاموش

پرفشاری خون بیماری خاموش

ساماس: دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، بی تحرکی را از عوامل خطر چاقی و اضافه وزن درکلانشهرها خواند و در عین حال نسبت به پرفشاری خون به عنوان بیماری خاموش و همین طور دیابت ناشی از چاقی هشدار داد.


به گزارش ساماس به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا سهرابی - معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: این طرح ملی با ابلاغ وزارت بهداشت سلامت از ۱۵ آبان ماه سال جاری شروع شد و تا پایان دی ماه ادامه خواهد یافت.
به گفته ی ایشان، هدف این پویش، بیماریابی و غربالگری دیابت و پرفشاری خون در جمعیت بالای ۱۸سال کشور است.
سهرابی اشاره کرد: در این پویش ضمن کنترل فشار خون، افراد پرخطر از نظر بیماری دیابت (دارای سابقه خانوادگی، چاقی، بی تحرکی و... ) غربالگری می شوند.
معاون بهداشت دانشگاه بی تحرکی را یکی از عوامل خطر مهم برشمرد که در کلان شهرها منجر به چاقی و اضافه وزن و در نتیجه مبتلاشدن به دیابت و پرفشاری خون می شود.
وی ادامه داد: در این طرح ضمن بیماریابی و تشخیص آن در مراحل اولیه، درصدد شناسایی افراد مبتلا به پیش دیابت یا در معرض مبتلاشدن به پرفشاری خون هستیم تا با اقدامات فعال از بروز یا پیشرفت بیماری و ایجاد عوارض در آنان جلوگیری نماییم.
معاون بهداشت دانشگاه تشخیص زودرس دیابت را بسیار مهم دانست و تصریح کرد: دیابت بیماری پرعارضه ای است که تشخیص زودرس آن و کنترل قند خون می تواند از بروز عوارض آن پیشگیری کند.
سهرابی دیابت را یکی از شایعترین علل نابینایی، نارسایی کلیه و دیالیز عنوان نمود و بیماریهای قلبی عروقی، پای دیابتی، عوارض چشمی و نارسایی کلیه را از دیگر عوارض این بیماری برشمرد.
وی هدف این پویش را بیماریابی، تشخیص زودرس و حساس سازی جامعه نسبت به دیابت و پرفشاری خون عنوان نمود تا افراد جامعه با آگاهی از آنها بدنبال دریافت خدمت بصورت فعال باشند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، پرفشاری خون را بیماری خاموشی دانست که بطور معمول مبتلایان بعد از بروز عوارضی نظیر سکته قلبی یا مغزی متوجه آن می شوند و اظهار داشت: تشخیص زودرس این بیماری از بروز عوارض آن پیشگیری می کند.
سهرابی با اشاره به اجرای پویش ملی سلامت اشاره کرد: ۳.۵ میلیون نفر جمعیت بالای ۱۸ سال در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی قرار دارند که برمبنای هدفگذاری وزارت بهداشت باید ۷۰ درصد این جمعیت در مناطق شهری و ۱۰۰ درصد در مناطق روستایی در این پویش غربالگری شوند.
به گفته ی ایشان، این پویش با تلاش کادر بهداشتی دانشگاه در تمام مراکز بهداشتی، پایگاه های خدمات جامع سلامت و خانه های بهداشت درحال اجراست. تیم های سیار بهداشتی نیز با حضور در سطح شهر و مناطق پرتردد (بازار، مترو، ادارات و... ) به غربالگری گروههای هدف می پردازند. کادر درمان دانشگاه نیز در بیمارستان ها با غربالگری بیماران و مراجعان در اجرای این پویش ملی همکاری دارند.
سهرابی تکمیل پرونده الکترونیک سلامت افراد را از دیگر اهداف اجرای این پویش ملی برشمرد تا درصورتی که افراد به بیماری خاصی مبتلا باشند، بتوان مراقبت های فعال به آنان ارائه کرد.
بنابر اعلام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی با اشاره به آمار بالای غربالگری در دانشگاه اظهار داشت: امروز از مرز دو میلیون نفر در امتداد اجرای پویش ملی سلامت گذر کردیم.
معاون بهداشت دانشگاه ضمن قدردانی از تلاش تمامی همکاران حوزه بهداشت و درمان دانشگاه در امتداد اجرای این پویش اظهار امیدواری کرد که ضمن رصد بیماریها بتوانیم در مراحل بعدی خدمات خوبی را در امتداد پیشگیری و کنترل این بیماریها ارائه دهیم.
وی با اشاره به اجرای طرح غربالگری در هفته دیابت در سال قبل اشاره کرد که حدود ۱۲۰ هزار نفر از ساکنان شهر تهران در این طرح غربالگری شدند که حدود ۲ درصد آنان به عنوان مورد جدید دیابت شناسایی شدند.
منبع:

1402/10/20
14:58:18
5.0 / 5
263
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
ساماس - یوگا