چند كشور لژیونر ندارند؛

دود جام ملت های آسیا به چشم اروپایی ها رفت

دود جام ملت های آسیا به چشم اروپایی ها رفت

ساماس: برگزاری جام ملت های آسیا در فصل زمستان و در کوران برگزاری لیگ های اروپایی سبب می شود لژیونرهای شاغل در اروپا تیم های باشگاهی خودرا ترک کنند و این مساله بر عملکرد این تیم ها اثرگذار می باشد.به گزارش ساماس به نقل از مهر، رقابت های جام ملت های آسیا تا سال ۲۰۱۱ در فصل تابستان (ماه های جون و جولای) برگزار می شد اما در این سال میزبانی جام ملت های آسیا به قطر رسید و برگزاری آن در فصل تابستان به علت گرمای شدید هوا امکان پذیر نبود و بنا بر این جام ملت های ۲۰۱۱ آسیا به فصل زمستان منتقل شد تا راه برای کشورهای حاشیه خلیج فارس برای میزبانی از این مسابقات هموار شود. از آن سال به بعد برگزاری جام ملت های آسیا در فصل زمستان ادامه پیدا کرد و جام ملت های پیش رو هم که از ۲۲ دی تا ۲۱ بهمن در قطر برگزار می شود از این قاعده مستثنی نیست.
چهار رویکرد کشورهای آسیایی
کشورهای آسیایی به جهت اینکه بتوانند لیگ های داخلی خودرا با این مسابقات هماهنگ کنند سه رویکرد را در نظر گرفته اند. لیگ های فوتبال در کشورهایی مانند ایران، عربستان، امارات و قطر با شروع مسابقات جام ملت های آسیا نیم فصل خودرا به انتها می رسانند و وارد تعطیلی ۴۰ روزه می شوند. این مساله البته برای تیم های باشگاهی در این کشورها اتفاق مثبتی می تواند باشد. آنها فرصت کافی را برای ریکاوری، بازگشت مصدومان و بدنسازی را در اختیار خواهند داشت و می توانند تیم خودرا بازیابی کنند.
فدراسیون فوتبال عراق اعلام نموده است که لیگ این کشور تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهد بود و از سرگیری آن منوط به نتایج تیم ملی فوتبال این کشور در جام ملت های آسیا خواهد بود و بنا بر این این تعطیلی ممکنست از ۲۰ تا ۴۰ روز طول بکشد. این تصمیم فدراسیون فوتبال عراق برای این است که بتوانند مسابقات را زودتر به انتها برسانند و زمان کافی برای شروع فصل آینده لیگ را در اختیار تیم ها قرار دهند. هرچند ممکنست حذف سریع عراق سبب اختلال در برنامه ریزی تیم ها در طول این تعطیلات شود.
از سوی دیگر کشورهایی مثل ژاپن و کره جنوبی طوری برنامه ریزی کرده اند که مسابقات باشگاهی در این کشورها حدود یک ماه قبل از شروع این مسابقات به انتها خواهد رسید.
فدراسیون فوتبال استرالیا هم ترجیح داده است در طول برگزاری مسابقات جام ملت ها لیگ خودرا تعطیل نکند و مسابقات را بطور منظم برگزار خواهدنمود.
دودی که به چشم اروپایی ها رفت
اما به برگزاری این مسابقات در این فصل انتقاداتی وارد شده است که بیشتر آنها از طرف تیم های اروپایی و بازیکنان شاغل در اروپا است برای اینکه در مدتی که این مسابقات برگزار می گردد لیگ های اروپایی به فعالیت خود ادامه می دهند و بازیکنان آسیایی و آفریقایی برای حضور در این رقابت قاره ای بازی های باشگاهی را از دست خواهند داد.
هرچند جام ملت های آسیا در تقویم فیفا به عنوان تعطیلات «فیفادی» قرار دارد و تیم های باشگاهی نمی توانند مانع از حضور بازیکنانشان در تیم های ملی شوند اما در کش و قوس مسابقات لیگ هستند و این بازیکنان را در آخرین روزها در اختیار تیم های ملی قرار می دهند. همین مساله سبب می شود اردوهای آماده سازی تیم های ملی بطور کامل انجام نشود و با عنایت به این که خیلی از این تیم ها بازیکنانی شاغل در لیگ های اروپایی دارند زمان کافی برای آماده سازی نخواهند داشت.
برای نمونه مهدی طارمی در تیم پورتو از با اهمیت ترین مهاجمان این تیم است و غیبت این بازیکن در حدود ۵ بازی لیگ برتر می تواند به خط حمله این تیم لطمه جدی بزند. همین مساله برای تیم های دیگری هم مطرح است. تاتنهام ستاره کره ای خود یعنی «سون هیونگ مین» را باید راهی قطر کند.
«تاکهیرو تومیاسو» مدافع ژاپنی آرسنال همچون بازیکنانی است که نسبت به زمان برگزاری این مسابقات انتقاد کرده است و در گفت و گو با روزنامه « Evening Standard» اظهار داشت: جام ملت های آسیا باید در تابستان اجرا شود و برگزاری این مسابقات در این فصل به نفع بازیکنان نیست.
البته تعدادی از تیم های مدعی این مسابقات هم می توانستند از شرایط پیش آمده برای دیگر تیم ها با هدف آماده سازی بهتر استفاده نمایند. تیم هایی مثل امارات، عربستان و قطر بازیکن لژیونری در فهرست خود ندارند اما چالشی که این تیم ها با آن رو به رو شده اند این است که مسابقات داخلی در این کشورها تا روزهای آخر قبل از شروع مسابقات ادامه پیدا کرد.
حال باید دید بازیکنانی که در اوج مسابقات باشگاهی به تیم های ملی پیوسته اند چه عملکردی از خود به نمایش خواهند گذاشت و تیم های اروپایی که بازیکنان کلیدی خودرا به جام ملت های آسیا و آفریقا فرستاده اند چه نتایجی در طول این مدت کسب می کنند.
جام ملت های آسیا از تاریخ ۲۲ دی تا ۲۱ بهمن به میزبانی کشور قطر و جام ملت های آفریقا از ۲۱ دی تا ۱۹ بهمن به میزبانی ساحل عاج برگزار می شود. تیم ملی فوتبال ایران در گروه سوم با تیم های امارات، فلسطین و هنگ کنگ هم گروه است.
برنامه دیدارهای تیم ملی به شرح زیر است:
* ایران - فلسطین (۲۴ دی - ساعت ۲۱ - ورزشگاه اجوکیشن سیتی)
* ایران - هنگ کنگ (۲۹ دی - ساعت ۲۱ - ورزشگاه خلیفه)
* ایران - امارات (۳ بهمن - ساعت ۱۸: ۳۰ - ورزشگاه اجوکیشن سیتی)

1402/10/15
17:56:22
5.0 / 5
275
تگهای خبر: بازی , فوتبال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
ساماس - یوگا