شیوع زیرسویه جدید کرونا در ژاپن

شیوع زیرسویه جدید کرونا در ژاپن

ساماس: متخصصان ژاپنی می گویند زیرسویه جدید ویروس کرونا موسوم به JN.1 که گمان می رود توانایی بیشتری برای عبور از سیستم ایمنی بدن انسان داشته باشد بطور فزاینده ای درحال تبدیل به سویه غالب در سراسر این کشور است.


به گزارش ساماس به نقل از شبکه تلویزیون ملی ژاپن، «موسسه ملی بیماریهای واگیردار» ژاپن در همین رابطه اعلام نمود: برآورد می شود ۳۱ درصد از کل موارد کرونائی که در هفته جاری تشخیص داده شده اند، از سویه JN.۱ باشند که به شدت نسبت به رقم ۱۱.۶ درصد مربوط به هفته منتهی به ۳ دسامبر بالاتر است.
JN.۱ در حقیقت زیرسویه ای از نسخه ویروسی امیکرون است. این زیرسویه بتازگی به سرعت در سرتاسر جهان شیوع پیدا کرده و سازمان جهانی بهداشت هفته گذشته آنرا یک «سویه تحت نظر» معرفی نمود.
سازمان جهانی بهداشت می گوید ممکنست قابلیت این ویروس برای عبور از سیستم ایمنی بدن ارتقاء پیدا کرده باشد اما خطر تشدید بیماری بر اثر مبتلاشدن به آن هنوز پایین است.
این سازمان همین طور در آخرین بیانیه مطبوعاتی خود از افزایش ۵۲ درصدی موارد مبتلاشدن به کرونا در جهان طی ۴ هفته منتهی به شنبه گذشته آگاهی داده بود.
سازمان جهانی بهداشت اعلام نمود: تعداد موارد جدید مبتلاشدن به کووید۱۹ در این بازه زمانی ۵۲ درصد بالا رفته و بیش از ۸۵۰ هزار مورد جدید در این دوره در سرتاسر جهان گزارش شده است. همین طور تعداد مرگ و میرهای جدید نسبت به دوره ۲۸ روزه پیش از آن، ۸ درصد کم شده و در مجموع بیش از ۳۰۰۰ فوتی جدید ناشی از این بیماری گزارش شده است.
در آمریکا هم «مرکز کنترل و پیش گیری از بیماری ها» (CDC) گزارش کرده که سویه JN.۱ کرونا بطور تخمینی ۴۴ درصد از موارد جدید کرونائی که طی دو هفته منتهی به ۲۳ دسامبر گزارش شده اند را تشکیل می دهد. این رقم حدود ۲۰ واحد درصد نسبت به دو هفته قبل از آن بالاتر است.
سازمان جهانی بهداشت می گوید این سویه تا ۱۶ دسامبر در ۴۱ کشور همچون فرانسه، سنگاپور، بریتانیا و سوئد گزارش شده است.
پروفسور «هامادا آتسوئو»، استاد دانشگاه پزشکی توکیو می گوید: در بعضی کشورهایی که سویه JN.۱ در آنها بیشتر غالب شده، شیوع ویروس کرونا حالا سریع تر شده است.
هامادا از مردم در ژاپن می خواهد بطور کامل اقدامات پیشگیرانه و مراقبت های بهداشتی ضروری را در مقابله با بیماریهای ویروسی انجام دهند.
به گزارش ساماس به نقل از ایسنا، از تاریخ ۱۸ دسامبر ۲۰۲۳، سویه JN.۱ کرونا به سبب شیوع سریع در جهان به عنوان سویه تحت نظر طبقه بندی شده است.
برمبنای شواهد موجود، خطر بهداشت عمومی جهانی ناشی از JN.۱ هم اکنون کم ارزیابی می شود. با توجه به این با شروع زمستان در نیمکره شمالی، JN.۱ می تواند بار عفونت های تنفسی را در خیلی از کشورها افزایش دهد.
متخصصان می گویند واکسن های فعلی در مقابل بیماریهای شدید و مرگ ناشی از JN.۱ و سایر انواع در گردش سارس-کوو-۲، ویروسی که موجب بیماری کووید۱۹ می شود، موثر هستند.
با اینحال کووید۱۹ تنها بیماری تنفسی در گردش نیست و موارد مبتلاشدن به آنفلوآنزا، ویروس سینسیشیال تنفسی یا RSV و ذات الریه شایع دوران کودکی نیز در بعضی کشورها درحال افزایش هستند.
سازمان جهانی بهداشت به مردم سفارش می کند که با بهره گیری از تمام ابزارهای موجود، اقداماتی را برای جلوگیری از عفونت ها و بیماریهای شدید انجام دهند. این موارد شامل استفاده از ماسک در محلهای شلوغ، بسته یا دارای تهویه ضعیف، حفظ فاصله از دیگران، رعایت آداب تنفسی (پوشاندن صورت هنگام سرفه و عطسه)، شستن مرتب دست ها و انجام آزمایش در صورت داشتن علایم بیماری است.
منبع:

1402/10/09
08:23:31
5.0 / 5
253
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان ساماس
ساماس - یوگا