ناجی ما در مقابل عفونت های تنفسی چیست؟

ناجی ما در مقابل عفونت های تنفسی چیست؟

ساماس: خراسان رضوی نتایج پژوهش بالینی جدید نشان میدهد که پروبیوتیک ها ممکنست به افراد کمک کنند تا از بدترین اثرات کووید-19 و عفونت های تنفسی نجات یابند.


به نقل از هلث، پژوهشگران دریافتند که افراد واکسینه نشده که پروبیوتیک حاوی لاکتوباسیلوس مصرف کردند علایم بیماری کووید را کاهش دادند و حتی عفونت را به تاخیر انداختند.
بگفته پژوهشگران، نتایج پژوهش فعلی نشان میدهد که پروبیوتیک ها می توانند راهی ساده و ارزان برای درمان افرادی باشند که در معرض کووید قرار گرفته اند.
لازم است که بدانید، پروبیوتیک ها برای تقویت باکتری ها و مخمرهای مفیدی که در داخل بدن زندگی می کنند، در دستگاه گوارش طراحی شده اند.
دکتر پل ویشمایر، معاون پژوهشی بالینی در بخش بیهوشی دانشگاه دوک در دورهام آمریکا اظهار داشت: «قبل از کووید، شواهد قوی وجود داشت که پروبیوتیک ها در مقابل عفونت های تنفسی از ما محافظت می کنند.»
ویشمایر در بیانیه خبری دانشگاه اضافه کرد: نتایج پژوهش ما به این ایده اعتبار می دهد که میکروب های همزیست ما می توانند شرکای ارزشمندی در مبارزه با کووید-۱۹ و سایر بیماریهای همه گیر آینده باشند.
پژوهشگران تحقیقات خودرا در مارس ۲۰۲۰، پیش از این که واکسن های کووید به شکل گسترده در ایالات متحده در دسترس قرار گیرند، شروع کردند. این گروه ۱۸۲ بیمار را که واکسینه نشده بودند و در معرض مبتلاشدن به کووید قرار گرفته بودند اما هنوز هیچ علامتی نداشتند، انتخاب کردند.
نیمی از آنان بطور تصادفی برای مصرف پروبیوتیک لاکتوباسیلوس رامنوسوس GG، باکتری که بطور طبیعی در دستگاه گوارش افراد یافت می شود، قرار گرفتند. بقیه دارونما مصرف کردند.
احتمال بروز علایم کووید در شرکت کنندگانی که پروبیوتیک مصرف کردند ۶۰ درصد کمتر از افرادی بودکه دارونما دریافت نمودند یعنی رقم ۲۶ درصد در مقابل ۴۳ درصد قرار گرفت.
همین طور در آنان مدت زمان طولانی تری جلوگیری از عفونت به کووید مشاهده شد اما تفاوت در میزان تشخیص کووید ۹ درصد در گروه پروبیوتیک در مقابل ۱۵ درصد در گروه دارونما بود که به سبب اندازه کوچک مطالعه از نظر آماری مدلول دار نبود.
ویشمایر اشاره کرد که پروبیوتیک ها برای تقویت سیستم ایمنی، کاهش مواد شیمیایی بدن در رابطه با التهاب و افزایش سد محافظ ریه در مقابل عفونت شناخته شده اند.
وی بیان کرد: «ما در حقیقت از این یافته ها تعجب نمی نماییم برای اینکه نتایج تحقیقات متعددیه اثربخشی قوی پروبیوتیک ها را در مقابل عفونت های تنفسی نشان داده است.
ویشمایر اضافه کرد: «سایر نتایج تحقیقات اولیه نشان داده اند همین طور پروبیوتیک ها ممکنست اثر واکسن ها را مقابل سایر بیماریهای ویروسی مانند آنفلوآنزا بالا برند.»
ویشمایر اظهار داشت که پروبیوتیک ها می توانند در کشورهای کم درآمدی که برنامه واکسیناسیون در دسترس نیست همین طور در مناطقی از ایالات متحده که خستگی واکسن موجب جذب کمتر افراد در دریافت تقویت کننده های کووید شده است مفید باشد.
بگفته مرکز کنترل و پیش گیری از بیماریهای ایالات متحده، کمتر از ۲۰ درصد از جمعیت ایالات متحده واکسن به روز شده کووید ۲۰۲۳ را دریافت کرده اند.
نتایج این تحقیق در نشریه Clinical Nutrition منتشرشده است.
منبع:

1402/09/29
21:46:51
5.0 / 5
318
تگهای خبر: بیمار , بیماری , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان ساماس
ساماس - یوگا