اخطار در رابطه با مونوکسیدکربن گاز نامرئی اما کشنده

اخطار در رابطه با مونوکسیدکربن گاز نامرئی اما کشنده

به گزارش ساماس، رئیس گروه سلامت کار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بر لزوم توجه به ایمنی تجهیزات گرمایشی در فصل سرما برای جلوگیری از بروز مسمومیت مرگبار با مونوکسیدکربن تاکید نمود.به گزارش ساماس به نقل از ایسنا، مهندس علیرضا ابراهیمی حریری با بیان این مطلب، اظهار داشت: متاسفانه هرساله با آغاز فصل سرما شاهد حوادث ناگوار و مرگ برخی از هموطنان به دنبال مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن هستیم. این درحالی است که با بررسی دوره ای و توجه به ایمنی تجهیزات گرمایشی میتوان از مرگ ناشی از مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن پیشگیری کرد.

وی از مونوکسیدکربن(CO) بعنوان قاتل خاموش یا قاتل نامرئی نام برد و خاطرنشان کرد: مونوکسیدکربن گازی بی بو و بی رنگ است و تشخیص آن به وسیله حواس پنجگانه امکان پذیر نیست.

حریری با عنایت به استفاده از منابعی نظیر گاز طبیعی در وسایل گرمایشی، علت اصلی تولید و انتشار مونوکسیدکربن را نقص در عملکرد تجهیزات گرمایشی برشمرد که با خام سوزی سبب ایجاد این گاز خطرناک می شوند.

وی خاطرنشان کرد: همه وسایل گرمایشی همچون سیستم های گرمایش مرکزی، اجاق گاز، موتورخانه ها، بخاری، آبگرمکن، پکیج و شومینه که با سوخت فسیلی (گاز، نفت، گازوئیل، بنزین، زغال سنگ) یا چوب و ذغال کار می کنند در صورت احتراق ناقص امکان دارد گاز مونوکسیدکربن تولید کنند.

رئیس گروه سلامت کار معاونت بهداشت هموگلوبین خون را مسئول حمل اکسیژن در سطح بدن دانست و اضافه کرد: مونوکسیدکربن میل ترکیبی فراوانی (200 تا 300 برابر اکسیژن) با هموگلوبین خون دارد بنابراین؛ هنگام مواجهه فرد با مونوکسیدکربن به سرعت ظرفیت حمل اکسیژن هموگلوبین کاسته شده و انتقال اکسیژن از ریه به بافت های بدن مختل می شود.

به گفته وی در این شرایط اندام های حیاتی مانند قلب و مغز گرفتار مشکلات جدی شده و در نهایت این مسمومیت منجر به مرگ فرد می شود.

حریری بی توجهی به سالم بودن تجهیزات، استفاده از تجهیزات نامناسب و غیرایمن و یا نصب آنها به شیوه نادرست را از علل نشت و انتشار گاز سمی مونوکسیدکربن عنوان نمود.

وی استفاده از دودکش ها و لوله های خرطومی نامناسب را نمونه ای از تجهییزات غیر ایمن دانست و اظهار داشت: بهترین مدل دودکش بخاری، انواع لوله های به شکل اچ (H) است.

رییس گروه سلامت کار معاونت بهداشت بررسی و کنترل منظم دودکش ها از نظر بازبودن را ضروری دانست و اظهار داشت: یکی از علل انسداد دودکش ها، لانه گذاری پرندگان است که با مسدود کردن مسیر عبور سبب پس زدن گازهای ناشی از احتراق و گاز مونوکسیدکربن به درون منازل و مکانهای اداری و مسمومیت ساکنان می شود.

وی نشت گاز از محل اتصال لوله های بخاری چند تکه، قرار دادن لوله بخاری در آب برای مهار گاز مونوکسید کربن را از دیگر علل نشت گاز مونوکسیدکربن دانست و به هموطنان سفارش کرد هنگام استفاده از وسایل گرمایشی و بخاری برای جلوگیری از خطر مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن به نکات زیر توجه داشته باشند:

_ تا حد ممکن در راه دودکش تا پشت بام از حداقل تعداد زانویی ها استفاده نمایند.

_ عبور دودکش از سقف کاذب حمام و آشپزخانه و... ممنوع می باشد و سبب نشت گاز مونوکسیدکربن می شود.

_ هنگام استفاده از وسیله گرمایشی گاهی با دست دودکش را لمس کنید. اگر سرد باشد خطر انتشار مونوکسیدکربن وجود دارد و نشانه اینست که انتقال حرارت همراه مونوکسیدکربن از دودکش به خوبی صورت نمی گیرد.

_ سرویس منظم و دوره ای وسایل گازسوز حتما باید توسط افراد متخصص صورت گیرد.

_ در ساختمان های جدید دریچه هوا در دیوارها تعبیه شده است که به خروج هوا کمک می نماید و خطر مواجهه با گاز مونوکسیدکربن را می کاهد اما در ساختمان های قدیمی بهتر است هرچند ساعت یکبار پنجره ها را باز کنید تا هوای نورسیده اتاق ها شود.

_ منازل یا اماکنی که دارای شوفاژ و موتورخانه هستند عملکرد تجهیزات موتورخانه باید توسط فرد متخصص بررسی شده و مطمئن شوید هوای موتورخانه وارد منزل مسکونی نمی شود.

_ هنگام استفاده از بخاری گازی دقت کنید رنگ شعله آبی باشد. رنگ زرد نشان دهنده احتراق ناقص و ایجاد مونوکسیدکربن است.

_ در پارکینگ های سرپوشیده (فضای بسته) تجمع دود اگزوز ماشین ها می تواند سبب مسمومیت با CO و مرگ سرنشینان شود بنابراین؛ در محیط های سربسته از روشن نگهداشتن اتومبیل خودداری کنید.

_ در فضاهای کوچک و بسته مثل اتاقک نگهبانی تهویه مناسب ندارند؛ استفاده از وسایل گرمایشی دارای شعله(مانند بخاری، گاز پیک نیک یا سوزاندن چوب) سبب تولید گاز مونوکسیدکربن و مسمومیت مرگبار می شود.

_ در مکان هایی که از وسایل گرمایشی استفاده می شود در صورت تجربه علائمی مانند سردرد، سرگیجه تهوع و استفراغ و بی حالی احتمال مواجهه با گاز مونوکسیدکربن را در نظر داشته باشید. پنجره ها را باز کنید تا هوای نورسیده خانه شود و وسایل گرمایشی را بررسی کنید.

منبع:

1402/09/22
18:52:28
5.0 / 5
267
تگهای خبر: بافت , بهداشت , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان ساماس
ساماس - یوگا