كارشناس داوری با ساماس مطرح كرد:

۱۲ اشتباه تأثیرگذار در لیگ فاجعه است

۱۲ اشتباه تأثیرگذار در لیگ فاجعه است

به گزارش ساماس، کارشناس داوری فوتبال کشورمان ضعف داوران ایران را غیر از سیستم VAR دانست و اظهار داشت: ضعف داوران روانشناسی و آموزشی است که باید حل شود.حیدر سلیمانی در گفت و گو با خبرنگار مهر، درباب وضعیت داوری در لیگ برتر فوتبال کشور گفت: پیش از هر چیزی می خواهم به اظهارات افشاریان اشاره کنم که اعلام نمود تا هفته یازدهم نتیجه حدود ۱۱ بازی باتوجه به اشتباهات داوری دستخوش تغییرات قرار گرفته است که باتوجه به بازی آلومینیوم اراک و پیکان تعداد این بازی ها به عدد ۱۲ رسید. اشتباهات تأثیرگذار داوری در فوتبال جهان امروز مساله خوبی نیست که رییس کمیته داوران فدراسیون فوتبال به آن اقرار می کند.
وی اضافه کرد: اشتباهات داوری نه برای هواداران و نه برای تیم ها که در لیگ حضور دارند قابل بخشش و درک کردنی نیست، چونکه این اتفاقات برای تیم ها تبعات مالی دارد. اسپانسرها و مسئولان به هر حال برای گرفتن نتیجه هزینه می کنند و وقتی چنین اتفاقاتی می افتد تأثیرات روحی و روانی هم به بازیکنان و مربیان منتقل می شود. بنا بر این است که اشتباهات داوری به هیچ عنوان قابل بخشش نیست.
ضعف داوران ایران VAR نیست
کارشناس داوری فوتبال کشور درباب ضعف داوران ایرانی عنوان کرد: اگر واقع بینانه بخواهیم صحبت نماییم ضعف داوران ایران VAR نیست، چونکه اگر کمک داور ویدئویی هم وجود داشته باشد این داوران ما هستند که باید قضاوت کنند. ضعف روان شناسی و آموزشی است که در داوری کشورمان وجود دارد. هر چه هم درباره ی این موضوعات صحبت می نماییم انگار کسی صدای ما را نمی شنود. در این جهت پیشنهادهایی هم به کمیته داوران ارایه داده ایم اما تا به امروز توجهی به این پیشنهادهای ما نشده است.

داوران مانند بازیکنان لژیونر شوند
سلیمانی با اعلان اینکه داوران ایرانی هم باید برای آموزش به خارج بروند اظهار داشت: آموزش داوران ایران چرا باید همیشه در ایران باشد؟ داوران هم مانند بازیکنان که لژیونر می شوند و به لحاظ تاکتیکی هر روز پیشرفت می کنند باید برای آموزش به خارج از کشور بروند. برای مثال مهدی طارمی زمانی که در لیگ ایران بازی می کرد با طارمی که حالا در پورتو پرتغال بازی می کند یکی نیست فوتبال چقدر تغییر کرده است؟ پس داوران ما هم می توانند به خارج از کشور بروند و رشد چند برابری را داشته باشند.
وی در ادامه با اشاره به داوران فوتبال کشور ژاپن اشاره کرد: شما به فوتبال ژاپن و داوری این کشور نگاه کنید آنها از سال ۱۹۸۶ به بعد باتوجه به ارتباطی با سایر کشور ایجاد کردند داوران خودرا برای آموزش به کشور انگلیس اعزام کردند و یا داوران سرشناس انگلیسی برای قضاوت و یا تدریس به ژاپن رفتند که همین موضوع موجب شد تا داوری فوتبال این کشور رشد چشم گیری را داشته باشد. در کشور به سبب هزینه نکردن برای داوران هر روز پسرفت می نماییم و نتیجه ای را که می خواهیم بگیریم حاصل نمی گردد.
فشار مراجع ذی ربط نباشد کاری صورت نمی گیرد
کارشناس داوری فوتبال درباب توجه فدراسیون فوتبال و کمیته داوران به داوران لیگ برتری اظهار داشت: چرا پولی که از اسپانسر پیراهن داوران می گیرند برای خود داوران خرج نمی کنند؟ در صورتیکه فدراسیون می تواند این پول را برای آموزش و بهتر شدن شرایط داوران استفاده نماید. همیشه باید در تنگنای مراجع ذی ربط قرار بگیریم تا کاری انجام دهیم؟ برای آموزش سیستم کمک داور ویدئویی اگر فشار فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا نبود آنرا هم انجام نمی دادند. اگر واقعاً می خواهیم داوری کشور تغییر و پیشرفتی داشته باشد باید کار نماییم.

آینده داوری ایران خوب نخواهد بود
سلیمانی درباب آینده داوری فوتبال ایران اظهار داشت: به شخصه آینده خوبی برای داوری ایران پیش بینی نمی کنم چونکه در ادامه هم همین داوران باید در لیگ برتر قضاوت کنند. داورانی که کمترین حقوق را دریافت می کنند باید مورد توجه قرار بگیرند و به لحاظ آموزش و اعزام به کلاس های آموزشی خارج از کشور حمایت شوند. ادامه لیگ بمراتب حساس تر از این خواهد بود و تیم ها به سبب نزدیک شدن به انتها لیگ نسبت به نتایج حساس تر خواهند شد و همین موضوع موجب می شود تا داوران با استرس وارد قضاوت بازی ها شوند. استرس هایی که موجب می شود داوران گرفتار اشتباهات فراوان شوند.
وی در آخر اشاره کرد: اگر کمیته داوران بصورت کشورهایی مانند انگلیس بصورت مستقل بتواند کار کند بطور قطع قویتر از امروز می تواند به کار خود ادامه دهد. همین طور این مستقل بودن موجب می شود تا قضاوت های خوب و با کیفیتی در لیگ باشیم.


منبع:

1402/09/12
09:27:09
5.0 / 5
246
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان ساماس
ساماس - یوگا