مهر در گزارشی بررسی كرد؛

عقب گرد والیبال و نمایان شدن زخم کاری

عقب گرد والیبال و نمایان شدن زخم کاری

به گزارش ساماس، بلاتکلیفی که سال هاست برخی فدراسیون ها و رشته های ورزشی را آزار می دهد باردیگر سراغ والیبال آمده تا این رشته پرطرفدار بدون رئیس و سرپرست در وضعیت آشفتگی قرار بگیرد.به گزارش ساماس به نقل از مهر، آذرماه سال ۹۵ بود که محمدرضا داورزنی از ریاست فدراسیون والیبال کنار رفت و بعنوان معاون وزیر ورزش انتخاب شد. در آن مقطع والیبال با چالش های زیادی روبه رو شد و تقریبا یک سال طول کشید تا والیبال ایران صاحب رئیس شود.
در دیماه سال ۹۶ احمدی ضیایی بعنوان رئیس فدراسیون والیبال انتخاب گردید. البته عمر ریاست ضیایی در فدراسیون والیبال چندان دوام نداشت و پس از ۹ ماه به علت قانون منع به کارگیری بازنشستگان ضیایی از سمت خود کنار رفت. هر چند که در دوره ضیایی هم شرایط والیبال سر و سامان نگرفت و کار تا جایی پیش رفت که سعید معروف نسبت به اقدامات و مدیریت ضیایی انتقادهایی را بیان نمود. بعد از رفتن ضیایی، فدراسیون والیبال باردیگر با سرپرست اداره شد و مثل همیشه هم قرعه به نام افشین داوری افتاد.
در دوره سرپرستی داوری، افت و خیز والیبال و نتایج ضعیف این رشته محبوب ادامه داشت به صورتی که همه اهالی والیبال معتقد بودند داورزنی نباید در این شرایط حساس که مسابقات بین المللی زیادی هم پیش روی تیم ملی بود، فدراسیون را تنها می گذاشت. شهریورماه سال ۹۸ افشین داوری که داعیه ریاست فدراسیون والیبال را در سر داشت از سمت خود کنار رفت و فدراسیون والیبال به دست سرپرست دوم علی فتاحی افتاد. در نهایت در آبان ۹۸ داورزنی که از وزارت ورزش کنار رفته بود در انتخاب شرکت کرد و رئیس فدراسیون والیبال شد و روز ۲۹ آبان سالجاری دوره چهارساله وی در فدراسیون به پایان رسید و حالا باردیگر والیبال به عقب برگشته و همچون سالهای گذشته در بلاتکلیفی به سر می برد.
زخم کاری سرپرستی بر بدنه ورزش ایران
واژه سرپرست زخم کاری بر بدنه فدراسیون های ورزشی است و بارها از مشکلات دوران سرپرستی صحبت شده و همگان به خوبی می دانند این دوره گذار است و فرد مسئول تصمیمات قاطعی ندارد. اما این معضل همیشگی سال هاست در ورزش ایران به یک بدعت بدل شده و عملاً وزارت ورزش برای این درد درمانی ندارد، به صورتی که پس از انتهای دوره ریاست هر رئیس فدراسیونی، وزارت ورزش برای آن فدراسیون سرپرست انتخاب می کند و چندماه امور فدراسیون تنها رتق و فتق می شود. در دوره سرپرستی فدراسیون والیبال، تیم ملی در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۹ نتیجه قابل قبولی کسب نکرد به صورتی که حتی نگرانی های زیادی برای کسب سهمیه المپیک توکیو به وجود آمده بود.
فدراسیونی که نه سرپرست دارد و نه رئیس!
دوره چهارساله ریاست داورزنی در فدراسیون والیبال روز گذشته به پایان رسید و او دیگر در فدراسیون حضور ندارد. نکته جالب توجه این که وحید مرادی و فریبا محمدیان نایب رییس اول و دوم فدراسیون هم بازنشسته محسوب می شوند و حق امضا ندارند. وزارت ورزش و جوانان هم با برگزاری مجمع فوق العاده فدراسیون والیبال موافقت نکرد و سرپرستی هم برای این فدراسیون منصوب نکرد. بدین سان فدراسیون والیبال هم اکنون نه سرپرست دارد و نه رئیس!
سرنوشت تیم ملی چه می شود؟
تیم ملی والیبال از آغاز سال جاری نتایج قابل قبولی کسب نکرد؛ در لیگ ملت ها از بین ۱۶ تیم در جایگاه چهاردهم قرار گرفت. در مسابقات قهرمانی آسیا به میزبانی ایران، تیم ملی از پس ژاپن برنیامد و بعنوان نایب قهرمانی رسید. در مسابقات انتخابی المپیک هم ضعیف ترین نتیجه را رقم زد بگونه ای که در رنکینگ جهانی سقوط کرد و در جایگاه پانزدهم قرار گرفت، کسب نتایج ضعیف سبب شد تا کار صعود به المپیک به اما و اگر کشیده شود و لیگ ملت های والیبال تنها فرصت المپیکی شدن تیم ایران باشد. حال با این شرایط که راه رسیدن به المپیک سخت شده و تیم ملی باید با تیم های ایتالیا، آرژانتین، اسلوونی و صربستان در رنکینگ جهانی برای کسب سهمیه المپیک رقابت کند، فدراسیون والیبال هم در بلاتکلیف ترین حالت ممکن به سر می برد.
در کنار تمامی این مشکلات، وضعیت تیم ملی هم اینروزها بلاتکلیف است و بعد از استعفای عطایی، فدراسیون جذب مربی خارجی را در دستور کار قرار داده و با آنها وارد مذاکره شده است، هم اکنون ۴ مربی خارجی و ۲ مربی ایرانی جز گزینه هاست و حالا با بلاتکلیف شدن وضعیت ریاست فدراسیون مذاکرات هم متوقف شده و معلوم نیست چه سرنوشتی در انتظار نیمکت تیم ملی والیبال است.

1402/08/30
08:52:28
5.0 / 5
359
تگهای خبر: درمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان ساماس
ساماس - یوگا