نقش همسر ویلموتس در شكست فدراسیون فوتبال

نقش همسر ویلموتس در شكست فدراسیون فوتبال

روزی كه مهدی تاج بدون مشورت گرفتن از یك تیم حقوقی پای قرارداد را امضا می كرد، خبر نداشت همسر ویلموتس، وكیل كاركشته ای است كه می تواند با پنبه سر خود بلژیكی ها را هم ببرد! فدراسیون فوتبال ایران نه تنها یك پرونده حقوقی دیگر در فیفا را باخته، بلكه سنگین ترین شكست تاریخش را مقابل همسر مارك ویلموتس متحمل شده است!به گزارش ساماس به نقل از ایسنا، روزنامه شرق نوشت: «داستانش دیگر تکراری شده؛ این که خبر برسد مارک ویلموتس، سرمربی سابق تیم ملی، در پرونده ضد فدراسیون برنده شده و فدراسیون فوتبال بیانیه دهد که نه، چنین خبری نیست! مبحث این پرونده، پیچیده و خطرناک ترین موضوعی است که فدراسیون فوتبال ایران (شاید) در طول تاریخ با آن مواجه بوده است؛ ویلموتس، سرمربی سابق تیم ملی بلژیک، پس از کارلوس کی روش، هدایت ایران را پذیرفت و با دستمزد عجیب وغریب و رقمی نزدیک به ۲.۶ میلیون یورو در سال، به ایران آمد. فدراسیون فوتبال روزهای نخست تا توانست «تکذیب» کرد و گفت چنین خبری حقیقت ندارد و ما این مربی را ارزان تر از کارلوس کی روش به ایران آورده ایم. ویلموتس اما شش ماه بیشتر دوام نیاورد و پس از آن که دستمزدش اندکی به تأخیر افتاد، استعفایش را نوشت و اطلاع داد دیگر حاضر نیست به ایران برگردد. فدراسیون مهدی تاج دو میلیون یورو از زیرمجموعه شستا قرض گرفت و آنرا به حساب ویلموتس ریخت تا در بازی با عراق هم روی نیمکت بنشیند. ویلموتس آمد، بازی به عراق را باخت، رفت و پشت سرش را هم نگاه نکرد!

از همین نقطه به بعد، اتفاق های پیچیده ای شکل گرفت؛ چون طولی نکشید که وکلای این مرد بلژیکی، مسؤلان فدراسیون فوتبال را در جریان گذاشتند که این مربی غرامت شش میلیون یورویی خویش را می خواهد! مهدی تاج، رئیس وقت فدراسیون فوتبال، با «دیوانه» خطاب کردن وکلای ویلموتس گفت از این خبرها نیست و فدراسیون فوتبال طبق بندهای قرارداد باید فقط «سه ماه» از مبلغ یک ساله قرارداد را بعنوان غرامت بپردازد. از ویلموتس و وکلایش اصرار، از سوی ایرانی انکار؛ دست آخر کار به فیفا کشید تا بین این دو نفر رأی صادر کند. رأی ای که روز گذشته منتشر و مشخص شد فدراسیون فوتبال ایران متحمل سنگین ترین و تاریخی ترین شکست ممکن شده است!

وکیل مارک ویلموتس

پیش از صدور رأی نهایی این پرونده، فدراسیون فوتبال امید زیادی داشت دست پر بیرون برود ولی طبق معمول، چیزی جز شکست در پرونده های بین المللی نصیب فدراسیون و فوتبال ایران نشد. حالا که رأی فیفا صادر شده، بهتر است روندی که این قرارداد از ابتدا طی کرد، به صورت مختصر بررسی شود. مهدی تاج، رئیس وقت فدراسیون فوتبال ایران، به همراه یک نفر که ادعا شده حقوق دان نیست و فقط انگلیسی اش خوب است (!)، راهی بروکسل شد تا در سفارت ایران در بلژیک با مارک ویلموتس صحبت کند و به توافق برسد. باآنکه اندکی پس از آن نشست عنوان شد توافق ها حاصل شده، ولی خیلی زود خبر رسید که توافق شفاهی بوده و ویلموتس عنوان کرده به چند روز زمان نیاز دارد تا پاسخ دهد. این چند روز زمان، همان کاری است که این مرد بلژیکی قبل از بستن خیلی از قراردادهای حرفه ای اش در دنیای فوتبال، چه زمانی که بازی می کرده و چه الان که مربی است، انجام می دهد. دلیل؟ او بدون اجازه همسرش آب هم نمی خورد!

شاید در نگاه اول چنین موضوعی جدی گرفته نشود، ولی وقتی پای کاترین لمبیتس در بین باشد، نمی گردد با قرارداد حرفه ای در عرصه فوتبال شوخی کرد! کاترین، همسر مارک ویلموتس، دانش آموخته حقوق است و به صورت رسمی و حالا دائمی، وکالت قراردادهای همسرش در دنیای فوتبال را بر عهده دارد. برای توانایی های کاترین کافی است مطبوعات بلژیکی را زمانی که تیم ملی این کشور با ویلموتس قطع همکاری کرد، باردیگر زیر نظر گرفت؛ اغلب آنها از «یک قرارداد خارق العاده» به نفع ویلموتس پرده برداشته اند که پشتش کسی نبود جز همسرش کاترین. کاترین دختر گی لمبیتس، رئیس سابق باشگاه سن ترون است. او همان زمان که پدر با قراردادهای فوتبالی در باشگاهش سروکله می زد، با فنون بستن یک قرارداد حرفه ای در دنیای فوتبال آشنا شد. باآنکه خودش می گوید هیچگاه فکرش را نمی کرده روزی با مارک ویلموتس ازدواج کند، ولی از سال ۱۹۹۶ که زندگی مشترکشان را آغاز کرده اند تا به الان، تمامی بندهای قرارداد ویلموتس با باشگاه و تیم های ملی مختلف را تنظیم کرده است. در واقع اگر او چراغ سبز نشان داده، ویلموتس پای قرارداد را امضا کرده و اگر نه، او بی خیال شده است.

کاترین می گوید: «من مدیر انحصاری قراردادهای ویلموتس هستم.» با نگاهی به کارنامه شغلی او، این جمله کاملا درست است؛ چون با وجود داشتن پیشنهادهای کاری، کاترین هیچگاه موکل دیگری به جز همسرش نداشته است. بی جهت نیست که مارک ویلموتس هر کجا صحبت شده، پای همسرش را به میان کشیده است. وی در صحبت هایی که با «هت نیوزبلاد» داشته، درباره کاترین می گوید: «من فقط پا دارم ولی همسرم مغزش کار می کند. در یک کلمه می توانم بگویم مُخش خیلی خوب کار می کند.» حالا در میان بلژیکی ها دیگر جا افتاده است که وقتی مارک ویلموتس می گوید دو - سه روز به زمان نیاز دارد تا جواب دهد، مفهوم اش چه می شود. ویلموتس می گوید: «در تمام طول زندگی ام یک کار بیشتر نداشته ام و آن هم فوتبال بوده است؛ بقیه زندگی من را کاترین می چرخاند.» این ادعا چندان هم کذب نیست؛ چون همسرش نه تنها خانه و زندگی و سه فرزندشان را مدیریت می کند بلکه با جزئیات زیاد، بندبند قراردادهای حرفه ای مارک ویلموتس را هم زیر نظر می گیرد؛ آن قدر دقیق که ویلموتس می گوید: «چشم بسته به او اعتماد می کنم.»

با همین پیش فرض، بهتر است باردیگر به روزی که شایعه شد مارک ویلموتس با مسؤلان فدراسیون فوتبال به توافق رسیده است، برگردیم؛ آن روز مهدی تاج خبر توافق را اعلام کرد، ولی «هت لیتست نیوز» نوشت که چیزی رسمی نشده است. آن رسانه، دلیل این را که چیزی رسمی نشده، این طور توضیح داد: «مارک ویلموتس قرارداد تنظیم شده با ایران را در بلژیک نزد همسرش که در عین حال وکیلش هم هست برده تا او جزئیات قرارداد را بررسی کند.» البته همان منبع آن روز اطلاع داد ویلموتس به غیر از ایران، پیشنهادی هم از باشگاه بشیکتاش ترکیه دارد که در نهایت کاترین، همسرش، تعیین می کند او به کدام پیشنهاد پاسخ مثبت دهد.

۳ ماه یا مبلغ مشخص؟

با این پیشینه مختصر از کارهای قضائی ای که همسر ویلموتس انجام داده و از سال ۱۹۹۶ به این طرف با قراردادهای فوتبالی سروکار داشته، مشخص بود فدراسیون باید نگران همسر ویلموتس باشد؛ بر خلاف ادعاهای مطرح شده در خصوص این که وی در پرونده های دیگر شکست خورده، کاترین اصلا پرونده دیگری نداشته و تمام وکمال خودش را وقف قراردادهای مارک ویلموتس کرده است. او با علم به جزئیات قرارداد با فدراسیون فوتبال ایران، درخواست دریافت غرامت کرد و نگرانی ها را از همان روز نخست برای طرف ایرانی رقم زد؛ پرواضح است که پرداخت شش میلیون یورو به مردی که در مجموع به زحمت نزدیک به یک ماه در ایران حضور داشت، چیزی جز یک شکست سنگین و مفتضحانه نیست؛ شکستی که امکان دارد به ورشکستگی کامل فدراسیون فوتبال ایران بینجامد. مبحث وقتی جالب تر می شود که فدراسیون فوتبال تا مدت ها بندهای قرارداد با این مربی بلژیکی را پنهان می کرد. تاج و اطرافیانش در فدراسیون فوتبال، با این ادعا که چنین قراردادی محرمانه است، حاضر نبودند آنرا منتشر کنند. در نهایت زیر فشار رسانه ای و البته با پیگیری عده ای از نمایندگان مجلس، فدراسیون فوتبال بندی را که به نفع خودشان بود (!)، رو کرد که نشان می داد در صورت فسخ قرارداد، چه از جانب فدراسیون و چه از جانب سرمربی، ایران باید دستمزد سه ماه از مبلغ قرارداد یک سال را بعنوان غرامت بپردازد؛ البته این فقط بخشی از داستان بود؛ چون کاترین، همسر مارک ویلموتس، یکی، دو حرف کوتاه به این بند اضافه کرد و با یک «یا»، معادلات را به هم زد!

او پس از دریافت دستمزد سه ماه از حقوق یک سال، افزوده است «یا با یک رقم مشخص». به عبارت دیگر در ماجرای فسخ قرارداد با ویلموتس، این طور عنوان شده است که سه ماه دستمزد یا یک رقم مشخص! حالا به نظر می آید همسر ویلموتس با استناد به همین «یا یک رقم مشخص»، کارهای حقوقی اش را پیش برده و درخواست غرامت ۶.۲ میلیون یورویی، پولی را که ویلموتس تا آخر قراردادش از ایران باید می گرفته، به کرسی نشانده است. فدراسیون فوتبال ایران دوست نداشت رسانه ها زیاد به این قید اضافه شده بپردازند و همچنان روی آن بخش که باید سه ماه از دستمزد را بعنوان غرامت بپردازند، مانور می داد؛ نتیجه ولی اکنون کاملا مشخص شده؛ روزی که مهدی تاج بدون مشورت گرفتن از یک تیم حقوقی پای قرارداد را امضا می کرد، خبر نداشت همسر ویلموتس، وکیل کارکشته ای است که می تواند با پنبه سر خود بلژیکی ها را هم ببرد! فدراسیون فوتبال ایران نه تنها یک پرونده حقوقی دیگر در فیفا را باخته، بلکه سنگین ترین شکست تاریخش را مقابل همسر مارک ویلموتس متحمل شده است!»

منبع:

1399/05/28
10:15:40
5.0 / 5
1997
تگهای خبر: زندگی , مغز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان ساماس
ساماس - یوگا