گزارش ساماس؛

سپاهان و کوشش برای قهرمانی با هر قیمتی

سپاهان و کوشش برای قهرمانی با هر قیمتی

به گزارش ساماس، سپاهان در حالی در آستانه ۹ سالگی از آخرین قهرمانی اش در لیگ برتر پا به لیگ ۲۳ ام می گذارد که با عملکرد طوفانی در فصل نقل و انتقالات برای همه رقبا خط و نشان جدی کشیده است.خبرگزاری مهر – گروه استان ها – امیرحسین تاج میر: سپاهان اصفهان یکی از نخستین تیم های لیگ برتر بود که در همان ابتدای آغاز تاریخچه لیگ نشان داد مقرر است به دوقطبی قرمز آبی پایتخت در فوتبال پایان دهد و اصفهان را به یکی از قطب های فوتبال ایران تبدیل کند؛ کاری که با حضور مستمر در جمع مدعیان و همینطور ۵ قهرمانی و ۴ نایب قهرمانی در لیگ برتر و یک نایب قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا به خوبی آنرا اثبات کرد.
سپاهان که فصل گذشته با هدایت ژوزه مورایس سرمربی باسابقه پرتغالی خود در نظر خیلی از کارشناسان بهترین تیم فنی لیگ ۲۲ ام بود، با عدم نتیجه گیری مناسب و با فقط با یک امتیاز کمتر قهرمانی را به رقیب سنتی خود پرسپولیس تقدیم کرد تا حالا بعد از ۹ فصل متوالی در کسب مقام قهرمانی ناکام بماند.
اما آن چه مبین شمایل جدید این تیم برای لیگ بیست و سوم است به وضوح اذعان به یک اردوکشی برای دستیابی به یک هدف مشخص دارد. طلایی پوشان از همان ابتدای امر قوی و بدون شوخی با رقبا استارت زدند و همین مبحث مبین اینست که سال جاری سپاهان از هیچ تلاشی برای قهرمانی در لیگ دریغ نمی کند تا به آرزوی ۹ ساله هوادارانش برای قهرمانی جامه عمل بپوشاند.
همه مهاجمان لیگ در تیمی شبیه به بایرن مونیخ
آن ها تا این لحظه و در آستانه آغاز لیگ جدید نه تنها هیچ بازیکن اثرگذاری را از دست ندادند بلکه شاخص ترین بازیکنان لیگ و رقبای خویش را به خدمت گرفتند؛ موضوعی که هواداران فوتبال را به یاد شگرد مونیخی ها در جذب بازیکن انداخت. بایرن مونیخ سال ها همه مهاجمان و مهره های تأثیرگذار بوندس لیگا را جذب می کرد؛ این سیاست مدیریتی به آنها کمک می کرد علاوه بر قوی تر شدن و پوشش ضعف های خود در پست های مختلف به اصطلاح رقبای خود در راه قهرمانی را قفل کنند. سپاهان هم با به کارگیری این شگرد چند تن از بازیکنان سرشناس تیم های رقیب خویش را جذب کرد تا عملاً پیروز اصلی نقل و انتقالات این فصل طلایی پوشان باشند.

بهترین خرید طلایی پوشان غریبه نیست!
با بررسی فهرست بازیکنان طلایی پوشان در لیگ ۲۳ ام باید گفت بهترین خرید آنها غریبه نیست؛ آنها با تمدید ۲ ساله قرارداد پیام نیازمند، دروازه بان جوان این تیم که به صورت قرضی از پورتیموننره پرتغال به اصفهان بازگشته بود شروع خوبی در فصل نقل و انتقالات داشتند و خیال خود و مورایس را برای قفس توری این تیم راحت کردند. نیازمند که از ملی پوشان جوان این تیم به حساب می آید در طول لیگ ۲۲ ام در قالب طلایی پوشان عملکرد خوبی به معرض نمایش گذاشته بود که همین مبحث تاثیر مستقیمی در نتایج این تیم هم داشت. او که از هفته سوم لیگ به جمع طلایی پوشان اضافه شده بود در مجموع بازی هایی که برای این تیم به میدان رفت توانست ۱۴ کلین شیت انجام دهد؛ همینطور درخشش ویژه او در مقابل مدعیان با وجود خط دفاع پر اشتباه سپاهان در لیگ ۲۲ ام اهمیت حفظ او را برای سپاهان دو چندان کرد.
شکاری شاه ماهی برای سپاهان سالهای بعد
شاید باید پس از نیازمند مهم ترین خرید سپاهان را رضا شکاری دانست؛ شکاری وینگر جوان گل گهر در فصل پیش بود که در طول حضورش در این تیم توانست ۱۲ گل به ثمر برساند. شکاری جوان که در جمع بازیکنان آینده دار ایران از او نام برده می شود سبک بازی منحصر به فردی شبیه به جواد نکونام دارد و انتظار می رود این فصل در کنار زکی پور زوج خوبی را در سمت چپ این تیم شکل دهند؛ درست مثل شرایطی که فصل گذشته رامین رضائیان و فرشاد احمدزاده در سمت راست این تیم داشتند.
با وجود ایجاد زوج زکی پور و شکاری در سمت چپ و رضائیان و احمدزاده در سمت راست سپاهان باید انتظار داشت سال جاری شاهد پاس گل های زیادی از جانب زوج های کناری سپاهان در فصل باشیم. موضوعی که باید گفت مورایس با حفظ مغانلو و اضافه کردن رضا اسدی، کاوه رضایی و عیسی آل کثیر در خط حمله و نوک روی آن حساب ویژه ای باز کرده است.

مورایس و آروزی سپاهانی با بازی قدرتی و درگیرانه
اذعان این نکته لازم است که در پس تفکرات سرمربی پرتغالی بازی تیم سپاهان قدرتی و درگیرانه است؛ چیزی که برای شکل گیری آن احتیاج به مهاجمانی قلدر، بلند قامت و فیزیکی مثل مغانلو، اسدی و آل کثیر به خوبی دیده می شود. به قول خیلی از کارشناسان ژوزه مورایس در این فصل بر روی عملکرد مهاجمان بلند قامت خود و بازی سازی وسط میدان توسط شکاری، زکی پور و پهلوان حساب ویژه ای باز کرده و از همین رو تلاش سپاهان در مصاف های آتی بازی نزدیک به دروازه حریفان است. این جدال نزدیک خط آخر برای طلایی پوشان این گونه شکل می گیرد که توپ بیشتری روی دروازه حریفان ارسال می کنند و به اصطلاح در محوطه جریمه حریف خیمه می زنند و به طبع جذب بازیکنان جدید، این سبک بازی، آنها را به کسب سه امتیاز نزدیک تر می کند؛ علاوه بر آن بهره گیری از این تکنیک با اتکا به ورودی های جدید، طلایی پوشان را تا حدی در مقابل تکرار اتفاق تلخ بازی ملوان در لیگ ۲۲ ام بیمه می کند.
هایجک قلدرترین بازیکن لیگ از تراکتور
اضافه شدن رضا اسدی، قلدرترین بازیکن فصل گذشته لیگ به جمع طلایی پوشان هم اتفاق قابل توجهی بود؛ او که با ۱۱ گل سومین گلزن برتر لیگ ۲۲ ام شد لقب بیشترین پیشرفت در طول لیگ را بعد از سعید مهری به خود اختصاص داد. اسدی همینطور در فصل قبل توانست امتیاز ۷.۶ نبرد پیروز را به خود اختصاص دهد تا با نمایش قابل توجه خود بسیاری را غافلگیر کند؛ او حالا به سپاهان آمده که زیر نظر مورایس پرتغالی همان بازی را انجام دهد که شاید سرمربی پرتغالی عاشقانه آنرا دوست دارد «فوتبال جنگنده و در عین حال قدرتی».

جذب مدافعی که بیشتر از دفاع بازی سازی می کند
طلایی پوشان یک خرید دیگر هم از تراکتور مدعی داشتند؛ مدافعی برای خط عقب که بیشتر بازی سازی می کند تا دفاع! هادی محمدی، مدافع فصل پیش تراکتور در حالی به شاگردان مورایس افزوده شد که خرید ستاره گونه ای به نسبت مهاجمان خریده شده برای هواداران این تیم به حساب نمی آمد؛ این در شرایطی است که وی در جمع مدافعان برتر لیگ در فصل قبل جای داشته اما عملکرد بدون نقصی هم نداشته است. به نظر می آید مهم ترین دلیل مورایس برای خرید محمدی قدرت فوق العاده این بازیکن در بازی سازی از عقب زمین است؛ با این وجود دغدغه هواداران برای عقب زمین سپاهان هنوز مهم ترین چالش آنها به حساب می آید؛ آن هم در حالیکه به قول خیلی از کارشناسان این تیم در فصل گذشته به نسبت ایجاد سرعت و پوشش عمق گرفتار نقص بوده و این خلأ در خطوط دفاعی بیشتر از نقاط دیگر احساس شده است.
بازیکن موردعلاقه یحیی مقرر است سپاهان را چابک تر کند
در میانه میدان هم طلایی پوشان یک بازیکن دیگر با سابقه قرمزپوشی به ترکیب خود اضافه کردند؛ خریدی که در شروع امر بسیاری نسبت به آن انتقاد داشتند و مدعی بودند که سپاهان نیازی به جذب احسان پهلوان ندارد اما به نظر می آید مورایس با تکیه به بازی بین خطوط پهلوان جوان تلاش می کند که از وی در کنار شکاری و احمدزاده برای حل مشکل عدم چابکی تیم و همینطور ساخت فرار رو به جلو استفاده نماید نکته که در صورت وقوع می تواند مشکل مورایس برای بازی چابک تر را حل کند.

سپاهان و کوشش برای قهرمانی با هر قیمتی
در بیان کلی باید گفت سپاهان با خریدهای این فصل کوشیده مفهوم قهرمانی به هر قیمتی را عملی سازد؛ آنها که به قول ساکت، مدیریت باشگاه سپاهان با ۳۲۵ میلیارد بودجه وارد فصل جدید شده اند به خوبی به همه نشان دادند که چیزی جز قهرمانی نمی تواند آنها راضی کند، موضوعی که اعتراض خیلی از باشگاه ها را به همراه داشته و این اعتقاد را برای بسیاری بوجود آورده که باشگاه سپاهان در اعلام سقف بودجه خود و مبلغ دستمزد بازیکنانش صادق نبوده است. با این وجود باید دید سپاهان طلایی پوش که آخرین قهرمانی اش به لیگ چهاردهم با حسین فرکی باز می گردد با وجود خریدهای نجومی و تفکرات موریس پرتغالی در لیگ ۲۳ ام می تواند جام قهرمانی را یکبار دیگر به اصفهان بیاورد یا خیر؟


منبع:

1402/05/14
09:12:12
5.0 / 5
291
تگهای خبر: بازی , بیمه , فوتبال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان ساماس
ساماس - یوگا