مهر در گزارشی بررسی كرد؛

چرا تیم ملی والیبال ایران مثل جوانان و نوجوانان نتیجه نگرفت؟

چرا تیم ملی والیبال ایران مثل جوانان و نوجوانان نتیجه نگرفت؟

ساماس: مسابقات لیگ ملت های والیبال زنگ خطر جدی را برای والیبال ایران در رده بزرگسالان به صدا درآورد. این در حالیست که تیم های رده پایه عملکرد فوق العاده ای داشتند.به گزارش ساماس به نقل از مهر، روند نزولی نتایج تیم های ملی والیبال صدای منتقدان و کارشناسان را بیش از پیش در آورد. تیم ملی والیبال ایران در لیگ ملت های ۲۰۲۳ با کسب عنوان چهاردهمی پایان یافت. شاگردان عطایی از ۱۲ بازی در لیگ ملت های والیبال، تنها ۲ پیروزی و ۱۰ شکست در کارنامه خود به ثبت رساندند. این نتایج ضعف در سال منتهی به المپیک موجی از نگرانی را برای خانواده والیبال به همراه آورد. در کنار نتایج ضعیف ملی پوشان در رده بزرگسالان، والیبال ایران در رده پایه عملکرد قابل قبولی داشت، شاگردان مؤمنی مقدم در رده جوانان شگفتی ساز شدند و توانستند روی سکوی نخست جهانی قرار بگیرند. ملی پوشان والیبال جوانان با هشت پیروزی نامشان را در تاریخ ثبت کردند، تیم نوجوانان ایران هم با هدایت محمد وکیلی در رقابت های قهرمانی آسیا موفق به کسب سهمیه جهانی شدند.
ناکامی تیم ملی بزرگسالان زنگ خطر جدی را برای والیبال ایران به صدا درآورد، البته موفقیت تیم جوانان و نوجوانان در مسابقات جهانی و آسیایی نوید روزهای خوب برای والیبال ایران را می دهد، اما یکی از موضوعات بحث برانگیز چرایی کسب نتایج متفاوت در رده های مختلف است. تیم جوانان و نوجوانان با کسب این نتایج درخشان آینده سازان والیبال ایران هستند و بدون شک حفظ این بازیکنان یکی از وظایف مهم و اصلی فدراسیون والیبال است که نباید از آن غافل شد.
سیستم ورزش ایران برمبنای نتیجه گرایی است
علیرضا بهبودی پاسور سابق تیم ملی والیبال ایران نتیجه گرایی را دلیل ناکامی تیم بزرگسالان در لیگ ملت ها دانست و در این رابطه اظهار داشت: در ورزش ایران همه چیز به نتیجه معطوف می شود. تیم های خوب دنیا در رده پایه تنها به نتیجه فکر نمی کنند و هدفشان سرمایه گذاری و پشتوانه سازی برای آینده است، اما در ایران این اتفاق برعکس است. ما در تمامی رده ها تنها بدنبال نتیجه گرایی هستیم و هیچ پشتوانه سازی و برنامه ریزی برای آینده بازیکنان نداریم.
وی اضافه کرد: سیستم ورزش در ایران تنها بدنبال نتیجه گرایی است و این مساله را به خوبی در اعزام های کمیته ملی المپیک برای بازی های آسیایی محسوس است. مسئولان ورزش تنها بدنبال اعزام تیم های مدال آور هستند. من نمی توانم بگویم این سیستم ایراد دارد یا خیر. چون از روز اول ورزش ایران بر همین مبنا بوده است. وقتی تنها بدنبال نتیجه گرایی هستیم نمی توانیم برنامه ریزی نماییم، چونکه برای نتیجه گیری تنها بدنبال اهداف کوتاه مدت هستیم، ولی برای پشتوانه سازی نیاز به اهداف بلندمدت داریم که حدود ۳ تا ۵ سال طول می کشد.
بهبودی تاکید کرد: پس از لیگ ملت ها تمام انتقادها به خاطر عدم نتیجه گیری تیم بود، اما هیچ کس به این مساله توجه نکرد که در تیم ملی تغییر نسل رخ داد و برخی بازیکنان ستاره خداحافظی کردند و برخی دیگر هم بهر دلیلی تمایلی برای حضور در تیم ملی را نداشتند. در چنین شرایطی همه به فکر نتیجه هستند. اگر تیم با همین ترکیب نتیجه می گرفت هیچ کس انتقاد نمی کرد و عطایی بهترین مربی و داورزنی بهترین رییس می شد.

پروسه انتقال و حفظ بازیکنان به درستی انجام نمی شود
پاسور سابق تیم ملی والیبال ایران در مورد حفظ بازیکنان جوانان و اضافه شدن آنها به رده بزرگسالان اظهار داشت: وقتی در ورزش ایران هدف نتیجه گرایی است بعید می دانم فرآیند انتقال و حفظ بازیکنان به درستی صورت گیرد. سه بازیکن جوانان در فهرست بهترین بازیکنان جهان قرار گرفتند، اما باتوجه به شرایط والیبال ایران فرآیند انتقال این بازیکنان به رده بزرگسالان باید خیلی دقیق و کارشناسی صورت بگیرد، در حقیقت این که مربیان و فدراسیون به این بازیکنان اعتماد کنند و به تیم اضافه شوند اهمیت زیادی دارد. اما با توجه به این که نتیجه گرایی در ایران حرف اول را می زند شاید انتقال این بازیکنان به رده بزرگسالان به پس از المپیک پاریس موکول گردد.
تفکر بازیکنان هم باید حرفه ای باشد
وی عنوان کرد: البته اضافه شدن بازیکنان از رده جوانان به بزرگسالان به شخصیت بازیکن هم ارتباط زیادی دارد. آنها باید جهت زندگی حرفه ای در والیبال تلاش کنند و در باد جوایز انفرادی قرار نگیرند. من فکر می کنم خانزاده جز بازیکنانی است که هدف بزرگی دارد و پیشرفتش در یک مدت زمان کم بطورکامل محسوس است. تفکر بازیکن اهمیت زیادی دارد، ما حرفه ای نیستم و تنها اسم آنرا یدک می کشیم.
هدف از حضور در بازی های آسیایی باید شفاف سازی شود
بهبودی در مورد حضور تیم بزرگسالان در بازی های آسیایی با عنایت به پیش رو بودن انتخابی المپیک اظهارداشت: به نظرم فدراسیون و کادرفنی باید هدف گذاری خودرا مشخص کنند. اگر هدف آنها کسب مدال بازی های آسیایی است باید با تیم اصلی عازم این رقابت ها شوند، اما اگر انتخابی المپیک مهمست باید با تیم دوم به هانگژو بروند. متأسفانه این مساله شفاف سازی نشده است.
وی تاکید کرد: به نظرم فدراسیون و سرمربی تیم بصورت شفاف اعلام کنند شانسی در انتخابی المپیک ندارند و مسئولان ورزش هم گفتند باید در هانگژو تیم والیبال به مدال طلا برسد به همین خاطر با تیم اصلی به این مسابقات می رویم. من فکر می کنم این شفاف سازی جو را آرام می کند. در دو سه سال اخیر والیبال نتیجه نگرفته و هواداران هم حق دارند نسبت به این نتایج دلخور باشند. اما اگر شفاف سازی صورت بگیرد دیگرکسی انتقاد نمی کند و هدف هم مشخص است.

1402/05/08
10:36:10
5.0 / 5
325
تگهای خبر: بازی , خانواده , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان ساماس
ساماس - یوگا