شرط ورزش برای بیماران قلبی

شرط ورزش برای بیماران قلبی

به گزارش ساماس، بیماران قلبی باید با لحاظ قراردادن برخی مسائل به انجام فعالیتهای ورزشی بپردازند.به گزارش ساماس به نقل از ایسنا، ورزش بعنوان یک روش شناخته شده در پیشگیری و درمان بیماری های قلبی عروقی، می تواند نقش کلیدی در بهبود عملکرد و کیفیت زندگی افراد جامعه داشته باشد.

بیماری های قلبی شامل طیف وسیعی از بیماری های ناشی از آترواسکلروز عروق کرونر، بیماری های مادرزادی، اختلالات در ساختار دریچه ها یا حفره های قلبی، نارسایی قلبی و پیوند قلب است و با وجود اثرات مفید ورزش، انجام ورزش نامناسب توسط بیماران قلبی می تواند ریسک بالای عوارض و حتی مرگ را به دنبال داشته باشد.

بیش از ۵۰ سال تجربه نشان داده است که ایمن ترین و موثرترین روش برای شروع ورزش در همه گروههای بیماران قلبی، انجام آن در مراکز توانبخشی قلبی و تحت نظر پزشک و همراه با مانیتورینگ است.

علاوه بر بیماران قلبی، افراد مبتلا به بیماری های عروق محیطی، سندرم متابولیک، بیماری های ریوی و حتی افرادی که دارای عامل های خطر بیماری قلبی هستند هم از توانبخشی قلبی سود می برند.

بر اساس این مطلب که توسط سارا لطفیان، متخصص پزشکی ورزشی تهیه شده و از جانب فدراسیون پزشکی ورزشی در اختیار ایسنا قرار گرفته، آمده است: مطالعات نشان داده است کنترل عوامل خطر بیماری های قلبی شامل بی تحرکی، پرفشاری خون، هایپر لیپیدمی، چاقی و مصرف سیگار می تواند در کاهش بروز و بار بیماری های قلبی عروقی موثر باشد.

رویکرد مراکز جامع توانبخشی قلبی نه تنها ورزش و سلامت جسمی بلکه سایر جنبه های زندگی سالم را هم در بر می گیرد؛ به صورت مثال از راه مشاوره های روانشناختی به کاهش سطح استرس و اضطراب بیماران کمک می شود یا با کمک کارشناسان تغذیه، رژیم های غذایی سالم و متناسب با شرایط هر بیمار تجویز می شود.

از روش های گوناگونی برای سنجش ظرفیت عملکردی افراد استفاده می شود که همچون آنها میتوان به تست ورزش، تست ورزش قلبی ریوی و مجموعه آزمون های سنجش قدرت، سرعت و عملکرد اشاره نمود.

طبق شرایط قلبی، میزان و نوع فعالیت فیزیکی هر بیمار از این تست ها برای ارزیابی و تعیین برنامه درمانی بیماران استفاده می شود و در نهایت بعد از طی موفقیت آمیز یک دوره توانبخشی قلبی، پزشک با ارزیابی مجدد بیمار به وی اجازه می دهد به سطح مشخصی از فعالیت و در صورت امکان ورزش حرفه ای بازگردد.

منبع:

1402/03/28
08:01:05
5.0 / 5
463
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
ساماس - یوگا