برخی مربیان دنبال گرفتن روح فوتبال اند

برخی مربیان دنبال گرفتن روح فوتبال اند

به گزارش ساماس، یک کارشناس فوتبال می گوید برخی مربیان که به دنبال گرفتن روح فوتبال و خراب کردن بازی حریف هستند، رفته رفته در فوتبال کمتر شده اند.کریم قنبری، مربی سابق سپاهان در گفتگو با ایسنا در رابطه با عملکرد سپاهان در لیگ بیست ودوم اظهار نمود: سپاهان در این فصل شرایط ایده آلی داشت و با یک امتیاز اختلاف امتیازش را از دست داد. میانگین امتیاز ۲.۱۶، میانگین گل زده ۱.۶۳ و گل خورده اش ۰.۵۶ بود. این تیم چهار امتیاز بیشتر از حد نصاب میانگین قهرمانی به دست آورد. حد نصاب قهرمانی دو برابر تعداد بازی ها به اضافه یک امتیاز است. پرسپولیس در این کورس ۶۶ امتیاز به دست آورد که باید به تمام پرسپولیسی ها تبریک بگوییم. آنها فوق العاده بودند. همینطور ماندن صنعت نفت را به شهر آبادان تبریک می گویم.

او افزود: سپاهان در هفته های سوم تا ششم و بیست وچهارم تا بیست وششم نوسان داشت اما در مجموع فقط سه باخت داشت که آمار بدی نبود. این تیم در ایجاد موقعیت و ندادن موقعیت به حریفان در سطح بسیار خوبی بود. سپاهان در امتیاز گرفتن از حریفان مستقیم خود و شش تیم بالای جدول خوب عمل کرد. از پرسپولیس چهار امتیاز، از استقلال شش امتیاز، از تراکتور سه امتیاز و از گل گهر چهار امتیاز گرفت.
کیفیت لیگ افزایش پیدا کرد
این بازیکن پیشین فوتبال افزود: نتایج طلایی پوشان با رقبایش خوب بود. با این که آنها سهمیه گرفتند اما می توانستند یک جام هم بگیرند اما نشد. در مجموع از نظر رفتاری و شخصیتی مربیانی مثل آقای مورایس، خمس، ربیعی و ویسی به فوتبال ما کمک کردند. نوع حرف زدن و برخوردشان هنگام بازی و بیرون از بازی به فوتبال ما اضافه کرد. برای سال اول مورایس نتایج قابل قبولی به دست آورد و به نظر من هر لیگ شرایط خودش را دارد و حقیقتا مقام نایب قهرمانی شاید برای سپاهان قابل قبول نباشد اما در مجموع نتیجه خوبی است.

او در رابطه با کیفیت لیگ بیست ودوم اظهار داشت: سطح لیگ از نظر کیفی تا حدود زیادی پیشرفت کردیم. تیم ها از نظر تاکتیکی و فنی در سطح بهتری نسبت به فصل های گذشته قرار داشتند و جذابیت بازی بخصوص در بیست هفته پایانی بهتر شد. اگر ۱۰ هفته اول را کنار بگذاریم، سطح لیگ خیلی خوب بود. بعنوان یک منتقد باید بگویم مربیانی که به دنبال نباختن بودند و روح فوتبال را از بین می بردند، رفته رفته کمتر شده اند.
برخی مربیان به دنبال خراب کردن بازی حریف هستند
قنبری افزود: برخی مربیان را داریم که جوان هم در این فهرست وجود دارد و فقط به دنبال نباختن هستند. به دنبال این هستند که به حریف موقعیت ندهند و بازی حریف را خراب کنند، بعد هم با برخی اتفاقات به گل برسند. حقیقتا این مدل مربیان اجازه نمی دهند که حریف فوتبال بازی کند، به داور اجازه کار نمی دهند و به صورت مثال توپ را به زمین می اندازند و روی داور فشار می آورند. داوران ما شریف ترین های لیگ بودند. با وجود نداشتن امکانات لازم خوب کار کردند. بسیاری از کشورهایی که از ما عقب ترند، امکانات اولیه داوری را وارد کشورشان کردند اما هنوز ما سخت افزار و تکنولوژی کمکی داوران را نداریم.

او در ارتباط با آمار لیگ بیست ودوم اظهار داشت: در هفته پایانی ۴.۲۵ صدم میانگین گل زده مان بود و این آمار برای فوتبال ما فوق العاده است. نسبت به تاریخ لیگ برتر، این عدد عالی است. به صورت ذهنی می توانم بگویم از نظر خلق موقعیت شرایط بسیار خوبی داشتیم و در طول فصل به جوانان بازی داده شد. بعضی از تیم ها میانگین سنی شان ۲۳ سال بود که یک آمار خیلی خوب است. من همین جا باید بگویم که این آمار در برخی از کشورهای صاحب فوتبال پایین تر است.
تنها ۵ تیم مربی شان را تغییر دادند و این آمار بسیار خوبی بود
این پیشکسوت فوتبال افزود: سپاهان سه چهار بازیکن جوانان و امیدش را به کار گرفت که راندمان بسیار خوبی بود. رقابت تا هفته هایی پایانی در بالای جدول و پایین جدول ادامه داشت و این به جذابیت لیگ ما اضافه کرد. از نظر جذب تماشاگر خیلی خوب بودیم و من حداقل در ورزشگاه نقش جهان دیدم که حضور تماشاگران چقدر جذاب و زیبا بود. از نظر تعویض مربی اگر گل گهر مربی اش را تغییر نمی داد، نوسانش به این شکل نمی شد. نساجی، نفت مسجدسلیمان، صنعت نفت و فولاد هم مربیانش را عوض کردند.

او افزود: صنعت نفت مربی اش را تغییر داد و این تیم در لیگ برتر حفظ شد و فولاد با تغییر مربی نوع فوتبال و نتیجه گیری اش متحول شد. بقیه تیم هایی که تعویض مربی داشتند، موفق نبودند. پنج تیم مربیانشان را تغییر دادند و این آمار بسیار خوبی بود. ژاپنی ها یک ضرب المثل دارند که می گویند همیشه ابتدا خوب فکر کنید، بعدش خوب تصمیم بگیرید و در نهایت خوب عمل نماییم. در فصلی که گذشت از این نظر آمار خوبی داشتیم و یازده تیم دست به مربی شان نزدند و با همان مربیان فصل را به پایان رساندند.
مربیان خارجی کیفیت لیگ را بالا بردند
قنبری در رابطه با حضور بازیکنان خارجی در لیگ ایران اظهار داشت: در فصل های اخیر کشورهای آسیایی بازیکنان بزرگی به خدمت گرفتند و آن بازیکنان به لیگشان اعتبار دادند. ما هم از این نظر بد نبودیم. اگر بخواهیم با لیگ های قبلی مقایسه نماییم، عملکرد قابل قبولی در جذب بازیکنان با کیفیت خارجی داشتیم. سه مربی خارجی ما در بالای لیگ اثرگذار بودند و سطح کیفی لیگ ما را بالا بردند. هم از نظر فنی و هم از نظر رفتاری در سطح خیلی خوب و قابل قبولی بودند. داوران درست است اشتباه داشتند اما شرایط خوبی به وجود آوردند.

این پیشکسوت فوتبال در رابطه با افزایش تعداد بازیکنان خارجی اظهار داشت: اگر برنامه ریزی داشته باشیم و خارجی های با کیفیت وارد لیگ ما شوند، تأثیر بسیار زیادی روی لیگ خواهند داشت.

او در رابطه با کیفیت بازیکنان خارجی سپاهان اظهار داشت: باید در بررسی مان در رابطه با بازیکنانی صحبت نماییم که بازی می کنند. فرناندز بازیکن باکیفیتی بود و هر موقع وارد زمین باشد، از نظر کیفی و تجربی نشان داد بازیکن قابل بود. کاتاتائو هم تأثیر خودش را داشت. با این وجود انتظارات از بازیکنان خارجی سپاهان بالاست چون همواره این تیم بازیکنان باکیفیتی جذب می کرد.
فوتبال کالا نیست
قنبری در ارتباط با هزینه های باشگاه ها در لیگ سال جاری بیان نمود: سپاهان از باشگاه های فولاد، گل گهر، استقلال، پرسپولیس و تراکتور بیشتر هزینه نکرد و حقیقتش اینست که واقعا فوتبال کالا نیست و نباید فکر نماییم اگر پول بیشتری خرج نماییم، نتیجه می گیریم. باید به جزئیات بپردازیم و کارمان را بی جهت انجام ندهیم. حقیقتا باید بگویم با احترام به همه تیم های حاضر در فوتبال ما، سپاهان یک برند است چون در بحث مدیریت خیلی خوب کار می کند.

او افزود: همانطور که در رابطه با کیفیت بازیکنان و مربیان خارجی می گوییم، باید در رابطه با مدیران هم صحبت نماییم. واقعا مدیران سپاهان در روند حرفه ای این باشگاه بی تأثیر نبودند و همه می دانند که چقدر مدیران تاثیرگذاری داشتند و روی فوتبال ما تأثیر مثبتی داشتند.

منبع:

1402/03/07
11:09:24
5.0 / 5
417
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان ساماس
ساماس - یوگا