هفت روز سیما در مهر؛

حاشیه سازی دنباله دار مجریان ورزشی

حاشیه سازی دنباله دار مجریان ورزشی

ساماس: حواشی اظهارات یك مقام مسئول در گفتگویی تلویزیونی، حاشیه سازی مجدد بعضی از مجریان روی آنتن و اولین موضع گیری رسمی درباره سرانجام نظارت بر سریال های خانگی از مهمترین رویدادهای این هفته بود.خبرگزاری مهر -گروه هنر- عطیه مؤذن: «هفت روز سیما» عنوان بسته خبری-تحلیلی ویژه ای است که در آخر هر هفته به بازخوانی اهم تحولات خبری در رابطه با متن و حاشیه تولیدات صداوسیما و اتفاقات پیرامونی آن در طول هفته می پردازد.
در این بسته خبری هفتگی سعی کردیم در کنار خبرهای رسمی فعالیت برنامه سازان و مدیران سیما، نیم نگاهی به حواشی رسانه ای و حتی شایعاتی که به رغم غیررسمی بودن می توانستند در اخبار در رابطه با سیما تأثیرگذار باشند هم داشته باشیم.
امروز پنجشنبه ۲۳ مرداد می توانید با پنجاهمین بسته خبری «هفت روز سیما» در مرور متن و حاشیه اتفاقات تلویزیون در هفته ای که گذشت، با ما همراه شوید.
چهره هفته؛ محسن کیایی
طی هفته آینده آخرین قسمت از سریال «هم گناه» منتشر خواهد شد. سریالی که مصطفی کیایی آنرا کارگردانی کرد و محسن کیایی در سمت نویسنده و یکی از بازیگران اصلی آن ظاهر شد. محسن کیایی در این سال ها و خصوصاً در دهه نود، بیشتر با بازی در فیلم های سینمایی برادرش شناخته و دیده شده است. فیلم هایی که در اغلب آنها کاراکتری طناز و سرخوش دارد و همین سبب شده است بیشتر بعنوان بازیگر سینما به خصوص فیلم های کمدی شناخته شود.
اگرچه که طی همین سال ها در چند سریال تلویزیونی در نقش هایی کوتاه بازی کرد که متفاوت ترین و پررنگ ترین آنها به سریال «پرده نشین» به کارگردانی بهروز شعیبی بازمی گردد که نقش طلبه ای جوان را البته باز هم با همان طنازی ها ایفا کرد.
با این حال در همه این سال ها شاید وجهی از فعالیت او کمتر دیده شد که البته به علت غلبه بازیگری بر آن بوده است، کیایی در نگارش بعضی از فیلم و سریال ها همکاری هم داشته است؛ او طراح فیلمنامه سریال تلویزیونی «خوب، بد، زشت» به کارگردانی منوچهر هادی و سریال «مهمانان ویژه» به کارگردانی جواد رضویان بود و همین طور فیلمنامه سینمایی «لونه زنبور» را به نگارش درآورده است. با این وجود جدی ترین فیلمنامه ای که تاکنون آنرا به نگارش درآورده احتمالاً سریال پرمخاطب این روزهای شبکه نمایش خانگی یعی «هم گناه» است که برخلاف کارهای قبلی وی فضایی ملودرام هم دارد.

فیلمنامه ای که کیایی بیش از یک سال روی آن کار کرده است و طی این مدت یکی از سریال های موفق شبکه خانگی شده که با اقبال زیاد مخاطب هم همراه شد و کوشش کرد بیشتر از روایت عاشقانه صرف، به مسائل و مصائب اجتماعی چند خانواده های ایرانی در بستری ابتدا طنازانه و بعد ملودرام بپردازد.
کیایی بااینکه در این سریال هم مثل اغلب سریال های شبکه خانگی سراغ طبقه متوسط به بالا رفته با این وجود قرار نبوده مثل اغلب آن سریال ها فقط رفاه و زندگی لاکچری و تجملات این طبقه را به رخ مخاطب بکشد. بلکه برعکس خاصیت های درونی، روان شناسانه و معضلات اجتماعی را هم آشکار کرده است.
او بااینکه در این سریال در نقش آرمان ظاهر می شود که شباهتی هم با نقش های قبلی خود دارد با این وجود هم در طول داستان حضورش در این نقش متفاوت می شود و هم اساساً در مصاحبه ای که با خبرنگار مهر پیش از این انجام داده بود، توضیح می دهد که خودش علاقمند بوده است نقش پیمان (پدرام شریفی) را بازی کند که به سفارش برادرش مصطفی کیایی کارگردان سریال همان آرمان را بازی کرده است.
سریال «همگناه» در ۲۴ قسمت نوشته شد و این هفته با توزیع و انتشار آخرین قسمت، پرونده آن بعنوان یکی از سریال های موفق شبکه خانگی بسته خواهد شد.
حاشیه هفته؛ بحران اجرا در تلویزیون
به نظر می رسد شرایط اجرا در تلویزیون به یک وضعیت بحران گرفتار شده است! هر روز باید شاهد صحنه ای جنجالی از مجریان تلویزیون و یا سلبریتی هایی باشید که در مقابل ویترین رسانه ملی ظاهر می شوند و سخنان حاشیه ای یا جنجالی یا زرد آنها به یک «داغ مجازی» تبدیل گشته و بارها در شبکه های اجتماعی وایرال می شود.
این هفته هم تلویزیون از این حواشی خالی نبود حواشی ای که یکی از یکی عجیب تر می نمود.
مورد اول مربوط به مجتبی پوربخش مجری برنامه «فوتبال یک» در شبکه ورزش بود که ویدئوی شوخی های زشت و زننده اش با سرمربی یکی از تیم های فوتبال آن هم روی آنتن زنده در شبکه های اجتماعی دست به دست شد و نشان داد مجریانی از این دست برای دیده شدن از هیچ کاری ابایی ندارند. نکته عجیب اینکه پوربخش تازه کار هم نیست و چندین سال است که این برنامه را روی آنتن دارد و بطور قطع مناسبات تلویزیون و حتی آنتن زنده را می دانسته و همین شدت قبیح بودن کارش را بیشتر هم می کند.

جالب اینجاست که هیچیک از مدیران شبکه ورزش و یا مدیران بالادستی هم به صورت رسمی توبیخ یا تذکری نسبت به عمل او نداشتند و انگار تلویزیون تا منافعش به خطر نیفتد و طرف مقابل وارد جدل و شکایت نشود، هیچگاه برخوردی با مجری خاطی حتی در موارد اخلاقی نخواهد داشت. برعکس مورد دو هفته قبل یعنی رضا امیراحمدی مجری دیگر تلویزیون که شوخی او موجب دلخوری باشگاه پرسپولیس شده بود و مشاور مدیر شبکه یک سیما طی توئیتی آگاهی داد که او برکنار شده است. در این مورد اما از اطلاع رسانی و موضع رسمی خبری نبود و تنها در فضای مجازی این شایعه عنوان شد که این مجری برکنار شده و تولید و پخش برنامه هم متوقف شده است.
حاشیه بعدی مربوط به ویدئویی از اجرای سام درخشانی در مسابقه «ایران» بود که این دفعه به کم اطلاعی مجری برنامه نسبت به سوال و جواب هایی که با یکی از شرکت کنندگان طرح شد مربوط می شد. دیالوگ هایی که نشان داده است نه فقط مجری برنامه اطلاعی نسبت به جغرافیا و تاریخ «ایران» و شخصیت ها و چهره های تاریخ معاصر که اساساً در این برنامه با نام «ایران» روی آن تاکید می شود، ندارد بلکه برنامه ساز و تهیه کننده هم از این آگاهی برخوردار نبوده اند تا اجازه ندهند چنین گاف هایی در یک برنامه تولیدی روانه آنتن پخش نشود و حداقل در تدوین مجدد آنرا اصلاح کنند.
حضور هنرمندان و سلبریتی ها طی سال های اخیر در تلویزیون با انتقادهایی مواجه بوده است که یک دلیل آن همین نداشتن تخصص های لازم است. با این وجود می توان حداقل در بهره گیری از چهره ها برای اجرای یک برنامه تلویزیونی مخصوصاً در یک برنامه تولیدی و غیر زنده، او را با سوالات، فضا و اطلاعات مورد نیاز برنامه آشنا کرد یا حتی در فضای برنامه های تولیدی کات داد تا آنچه از ویترین تلویزیون پخش می شود بجای آنکه مضحکه و سرگرمی داغ های مجازی باشد بتواند فضایی برای آموزش و آگاهی رسانی باشد.
اتفاق ویژه هفته؛ وقتی تلویزیون بازی «برده» را واگذار کرد!
در کنار همه حواشی تلویزیونی که در فضای مجازی به شکلی زرد و غیراصولی «داغ» می شود، این دفعه یک گفتگوی جنجالی در چارچوب همان پکیج رسانه ای، توانست گوی رقابت را از فضای مجازی برباید و در صدر اخبار و رسانه های مجازی و رسمی قرار بگیرد.
اتفاقی که فارغ از میهمان مدعو به تلویزیون و حتی صحت و سقم مواضعش، فقط به علت قرار گرفتن در چارچوب «شفاف سازی» توانست به محتوایی تبدیل گردد که برای مدتی فضای مجازی را تحت تأثیر این محتوا قرار داد و موجی از واکنش ها و بازخوردهای مخاطبان و حتی نهادها و ارگان های رسمی را در بر داشت و اتفاق ویژه ای برای تلویزیون محسوب شد.

پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان این هفته در برنامه زنده «نگاه یک» حضور پیدا کرد و با طرح صحبت هایی موجب شد تلویزیون بعنوان تریبون مطرح کننده این مباحث از سایر مدیوم های رسانه ای و رقبا پیشی بگیرد و نقطه آغاز یکی از مهمترین جریان های خبری ماه های اخیر باشد. برنامه ای که می توانست با طراحی رسانه ای دقیق تر تبدیل به یک دستاورد ویژه برای این روزهای بحرانی تلویزیون شود.
فتاح در این برنامه سخنانی را بیان کرد که بااینکه مجری برنامه نه میان سخنانش پرید و نه یک باره آنتن از او گرفته شد با این وجود حضور یک مجری مطالبه گر و پرسشگر در همان برنامه و مجوز دعوت از افراد و نهادهایی که اسمشان در برنامه آمد در برنامه های بعدی می توانست بردی دو چندان برای تلویزیون به همراه داشته باشد و ضریب نفوذ این رسانه را بعنوان یک تریبون مطالبه گر هم در جامعه بیشتر کند. خصوصاً که فتاح چند ماه پیش در برنامه «تهران ۲۰» با اجرای محمد دلاوری حضور یافته و جسارت و عدم محافظه کاری این مجری باسابقه، توانست گفتگویی چالشی را هم رقم بزند و نفس حضور چنین مجری ای در این برنامه هم می توانست به گفتگویی دو سر برد و چالشی برای رسانه ملی و مخاطبانش منجر شود.
شاید بسیاری به خاطر داشته باشند که در همین شبکه و در ویژه برنامه تحویل سال «فرمول یک» با اجرای علی ضیا، امیرحسین رستمی مباحثی را بیان کرد که یک باره آنتن تلویزیون از او گرفته شد و ضیا بدون هیچ چالشی با مهمان، فارغ از محتوای آنچه بیان کرده است، نتیجه گیری و قضاوت را به فضای مجازی سپرد. اینجا هم بااینکه این اتفاق رخ نداد اما حضور مجریان آگاه می تواند بحث های جدی تری را رقم بزند و در ادامه هم امکان از دست ندادن فرمان و واگذاری میدان به فضای مجازی وجود داشت.
تلویزیون اما در ادامه، اتفاق عجیب و ویژه تری را رقم زد! خود در مقابل بحث های مطرح شده در فضای مجازی در قبال برنامه خود سکوت اختیار کرد آن هم در حالیکه می توانست با پرداختن به آنها ضریب برنامه جنجالی خودرا در جهت شفاف تر شدن فضای بحث موردنظر افزایش دهد. از آن عجیب تر حذف سخنان فتاح از آرشیو تلوبیون سایت متعلق به برنامه های تلویزیونی بود که این رسانه را باردیگر به سمت فضایی منفعل در مقابل شبکه های اجتماعی برد و با واگذاری باردیگر میدان به رقبای رسانه ای دیگر و فضای مجازی بازی ای که می رفت برد- برد باشد به بازی دو سر باخت تبدیل کرد!
نکته هفته؛ نخستین واکنش رسمی درباره نظارت بر فضای مجازی
در شرایطی که پروانه ساخت جدیدی برای سریال های خانگی صادر نمی گردد و گفته می شود مسئولیت صدور مجوزها به نهادی وابسته به صداوسیما واگذار شده است هنوز هیچ مسئولی از رسانه ملی در اینباره سخنی نگفته است؛ نه واکنشی به همه اخبار و حواشی که در این حوزه طرح شده وجود دارد و نه کسی حاضر به پاسخگویی است، نه ادعاهای مطرح شده تأیید می شود و نه حتی چیزی تکذیب شده است!
ماجرای نظارت بر فضای مجازی و مشخص تر از آن تفویض اختیار نظارت بر ساخت سریال های خانگی از وزارت ارشاد به صداوسیما از چند ماه پیش در فضای رسانه ای مطرح است و در هفته های اخیر نشانه های تحقق این جابه جایی مسئولیت پررنگ تر هم شده است؛ با این همه اما به رغم اهمیت موضوع، مسئولان هر دو سوی میدان سکوت در پیش گرفتند. سکوتی که این هفته بالاخره شکسته شد.
حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی در نشست خبری این هفته خود که به صورت مجازی برگزار شد، در پاسخ به سوال خبرنگاری که درباره تعیین تکلیف وظیفه نظارت بر فضای مجازی پرسیده بود، اظهار داشت: ما در فناوری های نوپدید همچون وی او دی ها نیازمند تعریف جدیدی در حکمرانی فرهنگی در فضای مجازی هستیم که برداشت های متفاوت دستگاه ها اصلاح گردد. مراجع قانونگذاری همچون شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی در این حوزه تصمیم گیر هستند و جمع بندی توسط آنها مبنای عمل همه دستگاه ها خواهد بود. انتظامی در پاسخ به سوال دیگری که صراحتاً درباره چرایی واگذاری اختیار سازمان سینمایی در بخش صدور مجوز نمایش خانگی به صداوسیما مطرح شده بود، بار دیگر تاکید کرد: باز هم تاکید می نماییم ما منتظر تعیین تکلیف مراجع بالادستی هستیم تا تکلیف دستگاه همچون وزارت ارشاد را روشن کند.
این موضع گیری رئیس سازمان سینمایی را می توان نخستین موضع گیری رسمی درباره تفویض اختیار نظارت بر فضای مجازی از ارشاد به صداوسیما محسوب کرد؛ موضعی که صراحتاً مشخص می کند اعضای دو شورای مهم «انقلاب فرهنگی» و «فضای مجازی» باید در این حوزه تصمیم نهایی را اتخاذ کنند.
پیشنهاد هفته؛ یاد درگذشتگان در سیما
در آستانه نزدیک شدن به ماه محرم تلویزیون ترجیح داده است با یک تنفس دادن به خود برای شروع محرم دورخیز کند و این روزها آنتن را به بازپخش برنامه ها و سریال های قدیمی بسپارد.
مهران مدیری که اخیراً در یک نشست خبری، وعده پخش سه قسمت پایانی «دورهمی» را داده بود در ویدئویی که شب گذشته از شبکه نسیم پخش گردید، بیان کرد که به علت کسالت هفته گذشته اش قسمت های پایانی ضبط نشده است و حالا در ایام باقی مانده پخش مقرر است «دورهمی» با یاد درگذشتگان روی آنتن برود.

ماه چهره خلیلی این هفته درگذشت و یکی از چهره هایی بود که در این مجموعه برنامه روی آنتن رفت. جمشید مشایخی، داریوش اسدزاده، عارف لرستانی، پرویز بهرام و حسین عرفانی دوبلورهای مطرح و بهنام صفوی خواننده از دیگر درگذشتگانی هستند که مقرر است حضورشان در «دورهمی» این هفته روی آنتن شبکه نسیم مرور شود.
ماه چهره خلیلی البته پیش از این در سریالی با نام «مرضیه» هم حضور داشت که محرم سال قبل روی آنتن رفت و حالا مقرر است یک دفعه دیگر از شبکه دو سیما به پخش برسد. این سریال که توسط فلورا سام کارگردانی شد سال قبل به تولید رسید و پس از آن مجید اوجی تهیه کننده سریال و ماه چهره خلیلی بازیگر آن طی یک سال قبل درگذشتند.


منبع:

1399/05/23
23:08:06
5.0 / 5
2401
تگهای خبر: آموزش , تولید , حافظه , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ساماس - یوگا