نوشاد عالمیان:

ورزش برای کسی مهم نیست!

ورزش برای کسی مهم نیست!

ساماس: به گزارش ساماس، نفر اول تنیس روی میز ایران در مورد فراز و نشیب هایی که در سالهای اخیر داشت، صحبت کرد و اظهار داشت: ورزش ایران در وضعیت خوبی نیست و نمی تواند خیلی خوب به ورزشکاران خدمات بدهد.نوشاد عالمیان در گفت و گو با ایسنا درباره ی افت و خیزهایی که در سالهای اخیر در مسابقات مختلف و رنکینگ جهانی داشت، بیان کرد: رنکینگ فدراسیون جهانی تفاوت هایی را با قبل دارد و هر هفته رنکینگ اعلام می شود. طبیعی است که جایگاه بازیکنان بالا و پایین شود. بازیکنان کشورهای دیگر در همه مسابقات شرکت می کنند اما شرایط ایران به شکلی است که ما نمی توانیم همه مسابقات را شرکت نماییم و این فراز و نشیب، طبیعی است. با اینحال بازیکنان ایران در بیشتر مسابقات خوب بودند و امتیاز گرفتند. به خاطر شرایط دستم در چهار، پنج سال اخیر افت داشتم اما سالی که گذشت برای من سال خیلی خوبی بود. تمرینات آقای لطف الله نسبی، پدرم و همین طور حضور در لیگ فرانسه کمک کرد تا اعتماد به نفس قبل را پیدا کنم.* به خاطر دستم با یک سبک نامتعارف پینگ پنگ بازی می کنم

عالمیان در پاسخ به این پرسش که دستش نیاز به درمان جدی دارد یا باید با آن مدارا کند؟ اظهار داشت: دست من بیماری نادری دارد که از هر ۱۰۰۰ نفر، یک نفر به آن مبتلا می شود و هر کسی گرفتار این بیماری می شود، پینگ پنگ را کنار می گذارد چون دست، کنترل خودرا از دست می دهد و حس دست از بین می رود. یک مدت می خواستم راکت را بگیرم، حس می کردم هر لحظه راکت از دستم رها می شود. بدین جهت تمرین کردم و سبک و استایل خاص خودم را پیدا کردم و سبکی که الان با آن بازی می کنم، در پینگ پنگ نامتعارف است.

* حریفانم مقابل من سورپرایز می شوند

ملی پوش تنیس روی میز ایران در مورد این که بنظر می رسد سبک جدید بازی اش این مزیت را داشته که بازیکنان دیگر نتوانند مثل قبل نحوه بازی اش را آنالیز کنند، اشاره کرد: بله! دقیقا همچنین است. برای بازیکنان یک سبک ناآشناست و بدین جهت کمی گرفتار مشکل می شوند. کسانی که با من بازی نکرده اند، سورپرایز می شوند و نمی توانند بازی خود خودشان را ارائه نمایند.

* می توانم جزو ۲۰ نفر اول رنکینگ جهان باشم

او در پاسخ به این پرسش که چه جایگاهی را در رنکینگ فدراسیون جهانی مدنظر دارد؟ اظهار داشت: الان جایگاه خوبی در رنکینگ جهانی (۵۴ دنیا) دارم اما باید تلاش کنم که در تمام مسابقات حضور داشته باشم. اگر همین روند را حفظ کنم، می توانم بوسیله رنکینگ، سهمیه المپیک بگیرم و خودم فکر می کنم که می توانم جزو ۲۰ نفر اول رنکینگ جهان هم قرار بگیرم و حتی شاید بتوانم بالاتر از آن هم بروم.* فقط دنبال حضور در المپیک نیستم

عالمیان در پاسخ به این پرسش که از صحبت هایش مشخص است که برای المپیک پاریس برنامه دارد و آیا برنامه جدی دارد که پس از المپیک لندن و ریو، سومین المپیکش را هم تجربه کند؟ اشاره کرد: فقط دنبال تجربه در المپیک نیستم و دنبال این هستم که نتیجه خوبی بگیرم و بازی های خوبی در المپیک انجام دهم.

* قراردادها قبلا در ایران خوب بود

او در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص این که فکر می کند، این چند سالی که در لیگ فرانسه بازی می کند چقدر به ارتقای سطح کیفی او کمک کرده است و چرا در سن پایین به اروپا نرفت؟ اظهار داشت: مطمئنا کمک کرده که سطح کیفی من افزایش پیدا کند و پیشرفت داشته باشم. بیشتر بازیکنان خوب دنیا در لیگ فرانسه بازی می کنند و ما هم هر هفته با آنها رقابت داریم و در پیشرفت ما خیلی موثر بوده است. دلیل این که چرا زودتر و سن پایین تر در لیگ اروپایی بازی نکردم، بحث مالی است. ما قبلا در ایران قراردادهای خیلی خوبی داشتیم و پول ایران قوی تر بود. اگر قراردادهای ما به همان خوبی باقی می ماند، مطمئنا بازیکنان ایرانی که در لیگ های اروپایی دارند بازی می کنند، به ایران برمی گشتند. وضعیت قراردادها در ایران ما را مجبور کرد که به لیگ اروپایی بیاییم. من قبلا هم از تیم دوم بوندسلیگای آلمان پیشنهاد داشتم اما به خاطر شرایط مالی ترجیح دادم که در ایران بمانم.

* تیم خوبی برای بازی های آسیایی داریم

عالمیان در مورد در پیش بودن بازی های آسیایی هانگژو و امکان تکرار شگفتی سازی دوره قبل(کسب مدال برنز) اشاره کرد: کار خیلی دشوار است چون تمام بازیکنان خوب تنیس روی میز جهان در آسیا هستند و این مشکل همیشگی ماست. با اینحال تیم خیلی خوبی داریم و تمام بازیکنان ما شرایط خوبی دارند. امیدواریم که بتوانیم در بخش تیمی بازی های آسیایی هانگژو هم اتفاق خوبی را رقم بزنیم. همین طور ما بدنبال کسب سهمیه تیمی المپیک پاریس هم هستیم. در بخش انفرادی بازی های آسیایی هم دنبال این هستم که باردیگر مدال بگیرم.* باید تا المپیک از ما نگهداری شود

نفر اول پینگ پنگ ایران در رنکینگ جهانی در پاسخ به این پرسش که کسب سهمیه تیمی المپیک چقدر برای ایران قابل دسترس است؟ بیان کرد: تیم ایران جزو تیم های خوب است اما باید به ما توجه گردد و به مسابقات اعزام شویم. آنطور که باید هزینه نمی شود و خودمان هم از جیب هزینه می نماییم و به مسابقات می رویم. برای کسب سهمیه تیمی المپیک باید توجه ویژه ای شود و تا المپیک از این تیم نگهداری شود در این شرایط ما شانس این را داریم که بتوانیم سهمیه المپیک را بگیریم.

* فدراسیون پینگ پنگ حداقل ۱۶ میلیارد تومان بودجه می خواهد

او در پاسخ به این پرسش که این توجه را از سمت وزارت ورزش می خواهد یا کمیته ملی المپیک یا خود فدراسیون؟ اظهار داشت: هر سه باید با هم همکاری کنند. وظیفه فدراسیون این است که به ورزشکاران توجه کند اما وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک باید در این راه به فدراسیون کمک کنند چون فدراسیون هم بودجه محدودی دارد. بودجه فدراسیون ما بسیار کم است. وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک باید بودجه را بالا برند. فکر می کنم فدراسیون در سال حداقل ۱۵ تا ۱۶ میلیارد تومان بودجه نیاز دارد و الان بودجه فدراسیون نصف این مبلغ هم نیست.

* ورزش ایران دیگر برای کسی مهم نیست

عالمیان در پاسخ به این پرسش که در سال بازی های آسیایی و کسب سهمیه المپیک چه انتظاری از مسئولان دارد؟ اشاره کرد: مگر فایده ای دارد که بگویم؟ خیلی این حرف را زده ایم و تکراری شده است اما مگر برای کسی مهم است؟ من فکر می کنم ورزش ایران دیگر برای کسی مهم نیست. الان اگر من بگویم به چه چیزی احتیاج داریم، مگر فراهم می کنند؟ ۲۰ سال پینگ پنگ بازی می کنم و در این سال ها ندیده ام آنطور که باید به ما رسیدگی شود. دست من گرفتار مشکل شد مگر کسی پرسید که چه اتفاقی برای من افتاده و به چه چیزی احتیاج دارم؟ هیچ کسی پیگیری نکرد و خودم پیگیر بودم.* در پینگ پنگ، سن و سال مطرح نیست

او در مورد علت شکست مقابل یک بازیکن کم سن در مسابقات بین المللی، اظهار داشت: بازیکن سنگاپور واقعا خوب است از طرفی در پینگ پنگ سن و سال مطرح نیست ودر رنکینگ ۲۰ تا ۳۰ جهان از بازیکن ۱۶ ساله داریم تا ۴۰ ساله. هم اکنون شرایط به شکلی شده که از نفر اول تا نفر ۱۰۰ رنکینگ جهان، تقریباً همه در یک سطح بازی می کنند.

عالمیان افزود: از طرفی باید این را هم در نظر بگیریم که همه کشورها دارند کار می کنند و هزینه می کنند. ما باید واقع بینانه نگاه نماییم و در وضعیت خوبی نیستیم و نمی توانیم خیلی خوب به ورزشکاران خدمات بدهیم. باید آرامش خاطری به ورزشکاران داده شود اما این آرامش خاطر را نداریم و دائم ذهن ما درگیر است. آنطور که باید و شاید به ورزشکاران رسیدگی نمی شود و اگر شرایط رسیدگی و اعزام ها مانند کشورهای دیگر بود، ایران هم می توانست بازیکنان بسیار خوبی را به پینگ پنگ جهان معرفی نماید. الان کشورهای سطح اول دنیا دارند این کار را انجام می دهند و بطور دائم بازیکنان جدیدی را به پینگ پنگ جهان معرفی می کنند. از ماه سپتامبر امتیازها برای المپیک محاسبه می شود و ما نیاز داریم که در هر مسابقه شرکت نماییم.

* پینگ پنگ شغلم است و مجبورم آنرا ادامه دهم

نفر اول پینگ پنگ ایران در مورد سقف آرزوهایش که پس از آن تصمیم به خداحافظی بگیرد، اظهار داشت: فعلا دارم بازی می کنم و هیچ موقع برای خودم هدف گذاری نکرده ام که اگر به آن رسیدم، کنار بروم. به کنار گذاشتن پینگ پنگ فکر نکردم چون آنرا دوست دارم، رشته مورد علاقه و شغل من است. من در ایران حتی بیمه هم نیستم و آینده ای ندارم و مجبورم فعلا پینگ پنگ را ادامه دهم.

* نیما نیاز دارد در مسابقات بیشتری باشد

او در مورد دلیل افت نیما برادرش در رنکینگ جهانی اشاره کرد: شرایط نیما هم اکنون خوب است و نیما هم همین مساله را دارد که در مسابقات زیادی شرکت نکرده است. اگر در سال حدود ۱۵ مسابقه است، نیما شاید در پنج، شش مسابقه حضور داشته است. نیاز دارد مسابقات بیشتری را شرکت نماید و اگر در دو، سه مسابقه، نتیجه خوبی بگیرد، می تواند به رنکینگ قبل برگردد.* من و نیما در دونفره خوب شده ایم

عالمیان در مورد در پیش بودن مسابقات قهرمانی جهان آفریقای جنوبی و گرفتن نتیجه ایده ال اظهار داشت: مسابقات جهانی را هم در پیش داریم و واقعا کار سختی است. نمی توانم دقیق بگویم که نتیجه ایده آل چه چیزی است اما تلاش می نماییم که بهترین نتیجه و عملکرد را داشته باشیم. الان وضعیت بچه ها خوب است و ممکنست در مسابقات جهانی هر اتفاقی بیفتد.

ملی پوش ایران در پاسخ به این پرسش که او و برادرش برای بازی های دونفره قهرمانی جهان به هماهنگی خوبی رسیده اند یا خیر؟ اشاره کرد: ما رنکینگ خیلی خوبی داریم واحتمالا می توانیم قرعه خوبی را در مسابقات جهانی داشته باشیم. جدیدا در دونفره خیلی خوب شده ایم و فکر می کنم در مسابقات قهرمانی جهان بتوانیم بازی های خوبی انجام دهیم.

منبع:

1402/01/20
11:12:02
5.0 / 5
548
تگهای خبر: بازی , بیمار , بیماری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
ساماس - یوگا