دنبال اعزام كاروان پاك هستیم؛

نوروزی: کنترل همیشگی و تمام وقت دوپینگ ورزشکاران ممکن نیست

نوروزی: کنترل همیشگی و تمام وقت دوپینگ ورزشکاران ممکن نیست

ساماس: به گزارش ساماس، رییس فدراسیون پزشکی با اشاره به برنامه های پیش بینی شده برای کنترل دوپینگ اعضای کاروان اعزامی به بازی های آسیایی و پاراآسیایی اظهار داشت: اجرای این برنامه تا پای پله هواپیما ممکن نیست.غلامرضا نوروزی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اعلان اینکه سلامت پزشکی و دوپینگ اعضای کاروان های اعزامی به بازی های آسیایی و پاراآسیایی بخش عمده کارهای فدراسیون پزشکی ورزشی و ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) در ۶ ماه نخست سال جدید را شامل می شود، در مورد برنامه های پیش بینی شده برای آن توضیح داد.
وی اظهار داشت: تشکیل پرونده سلامت یا به روز رسانی آن یکی از برنامه های همیشگی در مورد ورزشکاران اعزامی به ادوار مختلف بازی های آسیایی و المپیک است که انجام آن برای مسافران هانگژو از سال قبل بصورت کلی شروع شد. دراین زمینه برخی ورزشکاران صاحب پرونده سلامت بودند اما برای برخی باید مبادرت به تشکیل آن می شد. در هر صورت در مورد پرونده سلامت، از سال قبل اقدامات لازم بصورت کلی شروع شد. این اقدامات طی ماه های ابتدایی سال جدید بصورت دقیق و جزئی تر پیگیری می شود.
رئیس کمیسیون پزشکی کمیته ملی المپیک اشاره کرد: مسائل عمده پزشکی ورزشکاران شامل ارتوپدی، قلبی، داخلی، پاراکلینیک، آزمایشگاه، روانشناسی، تغذیه، مشاوره و.... همچون معاینات پزشکی است که در مورد ورزشکاران صورت خواهد گرفت تا برمبنای آن اقدامات تکمیلی برای سلامت ورزشکاران صورت بگیرد. در عین حال کنترل دوپینگ ورزشکاران هم در برنامه است.
نوروزی با تأکید بر اهمیت بالای این بخش از برنامه و کارهای در رابطه با کاروان های اعزامی به بازی های آسیایی و پاراآسیایی اشاره کرد: آموزش و اطلاع رسانی با اهمیت ترین اقدامی است که دراین زمینه باید صورت گیرد و به شدت روی آن تاکید داریم. در همین زمینه آخرین تغییرات اعمال شده در لیست مواد ممنوعه همزمان با شروع سال میلادی جدید بر روی سامانه فدراسیون و نادو بارگذاری و به تمام فدراسیون ها هم اطلاع رسانی شد.
وی افزود: در عین حال برای فدراسیون ها، رشته ها و ورزشکاران دوره های آموزشی لازم برگزار می گردد تا نسبت به مواد ممنوعه و دوپینگ آگاهی لازم و به روز کسب شود. مقوله اطلاع رسانی با اهمیت ترین گامی است که از جانب ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در ارتباط با مدیریت دوپینگ در ورزش باید برداشته شود که از آن غافل نیستیم اما قسمتی از نتیجه گیری از این اقدام مهم با خود ورزشکاران است.
دبیرکل نادو با اشاره ضمنی به مثبت شدن نمونه مثبت ورزشکاران ایران در بازی های المپیک زمستانی اظهار داشت: اطلاع رسانی و آموزش وظیفه منِ مسئول و نهاد تحت مدیریت و اختیار من است اما ورزشکار هم موظف به رعایت است. امکان ندارد ورزشکاری حرفه ای باشد و از ممنوعه بودن مواد یا اقداماتی که منجر به مثبت شدن تست دوپینگ می شود، اطلاع نداشته باشد. بنا بر این است که مسئول مثبت شدن نمونه ورزشکار خودِ او است نه هیچ مسئول و فرد دیگری، محرومیت و جریمه هم برای او اعمال می شود نه دیگران.
نوروزی تصریح کرد: ما باید در عین اطلاع رسانی و آموزش، بوسیله نمونه گیری هم مدیریت لازم را داشته باشیم اما کنترل دوپینگ همیشگی ورزشکاران ممکن نیست. امکان ندارد تا پای پله هواپیما ورزشکار را تحت نظر داشته باشیم. اگر هم این امکان را داشته باشیم بازهم پس از آن امکان هر اقدامی توسط ورزشکار وجود دارد؛ اگر قصد دوپینگ داشته باشد. بدین سبب بخش عمده ای از فرآیند عدم ارتکاب به دوپینگ با خود ورزشکار است.
رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی اشاره کرد: با همه اینها تلاشمان اعزام کاروانی پاک به هانگژو است. بر این اساس از هفته های ابتدایی سال جدید بصورت رسمی و جدی ارزیابی وضعیت پزشکی و سلامت ورزشکاران و کنترل دوپینگ آنها را شروع می نماییم.


منبع:

1402/01/06
14:11:56
5.0 / 5
494
تگهای خبر: آموزش , بازی , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ساماس - یوگا