گفت وگوی با ساماس با یك كارشناس حقوق ورزشی،

فسخ قرارداد سیاوش یزدانی، استقلال را نقره داغ می کند؟

فسخ قرارداد سیاوش یزدانی، استقلال را نقره داغ می کند؟

ساماس: یک کارشناس حقوق ورزشی درباره ی اتفاقات احتمالی که درباب پرونده سیاوش یزدانی و باشگاه استقلال رقم می خورد، توضیحاتی ارائه داد.به گزارش ساماس به نقل از ایسنا، ماجرای سیاوش یزدانی با باشگاه استقلال، به چالش پیچیده ای برای آبی ها تبدیل گشته است. ماجرا از جایی آغاز شد که مدافع استقلال، بعد از بازی این تیم مقابل سپاهان توسط کادر فنی کنار گذاشته شد و در اختیار باشگاه قرار گرفت. بعد از این اتفاق، سیاوش یزدانی بطور رسمی در فهرست خروج استقلال قرار گرفت اما این بازیکن تمایلی برای جدایی نداشت تا کار برای استقلال مشکل تر شود.

مهم ترین مساله در این دعوای حقوقی، مربوط به موجه بودن یا نبودن این اتفاق است. اگر آبی ها دلیل موجهی برای فسخ قرارداد این بازیکن نداشته باشند، باید غرامتی را حداقل به اندازه مدت زمان قرارداد این بازیکن پرداخت کنند و چه بسا از فصل نقل وانتقالات محروم شود اما اگر دلیلهای استقلال موجه باشد، این باشگاه هیچ غرامتی پرداخت نمی کند و خطری هم آبی ها را تهدید نخواهد کرد.

با وجود این اتفاق، اسدالله مقدم، کارشناس حقوقی ورزشی در گفت و گو با ایسنا، درباره ی شرایط فسخ یک طرفه در قراردادهای ورزشی اظهار داشت: روابط بازیکن و باشگاه به وسیله قرارداد برقرار می شود. قرارداد به صورتی مانیفست طرفین است تا شرح وظایف و تعهداتشان نسبت به هم مشخص شود. در قراردادها و مقررات فوتبالی، ما دو نوع فسخ موجه و غیر موجه داریم. اساسا فسخ قرارداد، جزو شرایط عرف قراردادی نیست. قرارداد را دو طرف برای انجام تعهداتی می بندند و فسخ شرطی است برای طرفی از قرارداد است که طرف مقابل نقض عهد کرده باشد.

او افزود: قراردادهای ورزشی با آن چیزی که حقوق عرفی ماست، تفاوت هایی دارد. یکسری فسخ ها را خود قانون برای طرفین در نظر گرفته است که بدون این که با هم توافق کنند، مبادرت به چنین عملی کنند. ممکنست شرایطی پیش بیاید که طرف بتواند از اتفاقات و حوادثی که پیش می آید، استفاده نماید مثل اصلاحیه فیفا درباره ی دستمزد بازیکنان که اگر باشگاهی قرارداد بازیکن را ۲ ماه پرداخت نکند، بازیکن می تواند با اخطار قبلی، قرارداد را فسخ کند حتی اگر در قرارداد بازیکن چنین مساله ای پیش بینی نشده باشد.

این کارشناس حقوق ورزشی افزود: باتوجه به تجربه قبلی من در ۲ باشگاه استقلال و پرسپولیس، یکسری شروط برای بازیکن در نظر گرفته می شود و بازیکن اگر نقض تعهد کند، باشگاه این حق را دارد که قرارداد را فسخ کند اما این تمام ماجرا نیست. صرف این که تخلف یا نقض عهدی انجام شده باشد و باشگاه بدون اخطار و مستندسازی قرارداد را فسخ کند، اینطور نخواهد بود. در قراردادهای ورزشی، یکسری الزامات از طرف فیفا انجام شده که در وهله اول آنها باید اجرا شوند و بعد مبادرت به فسخ شود. در ماجرای سیاوش یزدانی ما اساسا نمی دانیم شرایط فسخ انجام شده و آیا صاحب حق فسخ بوده یا نه. باید بدانیم بازیکن آیا برمبنای قرارداد خود، نقض عهدی کرده که باشگاه، صاحب حق فسخ شود و اگر باشگاه صاحب حق شد، آیا شرایط فسخ را رعایت و طبق قانون مبادرت به فسخ کرده است؟

مقدم اشاره کرد: اگر طرفین قرارداد، در قرارداد شرایطی را پیش بینی کرده باشند که بنا به آن، یکی از طرفین اجازه فسخ پیدا کنند، با لحاظ کردن ابلاغ ها و اخطار و در نظر گرفتن شرایط فسخ، ما با فسخ موجه روبرو می باشیم. در فسخ موجه، قانون از فسخ کننده حمایت می کند. بطور معمول چالش ها برای زمانی است که فسخ، موجه نیست و فسخ غیرموجه اگر اعمال شود، طرف مقابل در صورت اقدام، بدون شک فسخ کننده را علاوه بر خسارت و غرامت، با محرومیت روبرو می کند. محرومیت بازیکن از ۴ تا ۶ ماه است و محرومیت باشگاه هم بسته شدن پنجره نقل و انتقالاتی است.

او در آخر اظهار داشت: رسیدگی به پرونده ها در کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال صورت خواهد گرفت و حسب مورد در صورت بروز تخفلات اخلاقی یا بخشنامه های انضباطی، موضوع در کمیته های مربوط بررسی می شود. اگر تصمیم های کمیته های مربوطه طبق قانون نباشد، بعد از قطعیت کمیته استیناف، فردی که فکر می کند رای طبق قانون نیست، می تواند اعتراض به رای را از دادگاه حکمیت ورزش پیگیری کند.
1401/11/11
10:03:16
5.0 / 5
426
تگهای خبر: بازی , فوتبال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳