پول اجرای VAR را چه کسی می دهد؟

پول اجرای VAR را چه کسی می دهد؟

ساماس: با وجود این که تصمیمات نهایی برای اجرائی شدن سیستم کمک داور ویدئویی در فوتبال ایران اتخاذ شده اما هنوز معلوم نیست هزینه اجرای آن چطور تامین خواهد شد.به گزارش ساماس به نقل از ایسنا، چند سال است که در فوتبال دنیا VAR یا همان کمک داور ویدئویی به کمک فوتبال آمده تا اشتباهات داوری را به حداقل برساند. با وجود این که در ابتدا این سیستم به صورت آزمایشی اجرا می شد اما فیفا در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه رسما در یک تورنمنت بزرگ از VAR بهره برد و از آن سال دیگر کم کم لیگ های اروپایی هم این سیستم را راه اندازی کردند تا اشتباهات اثرگذار داورانشان به حداقل برسد.

بر اساس قوانین فیفا، VAR روی خطاهایی درون محوطه جریمه که مشکوک به پنالتی است، صحنه های گل و خطاهایی که منجر به کارت قرمزه می شود ورود می کند و اگر اشتباهی از جانب داور صورت گرفته باشد به داور بازی اعلام می شود تا داور توسط مانیتور کنار زمین صحنه مشکوک را باردیگر بررسی کند.

در چند سال گذشته که VAR در بعضی کشورهای آسیایی هم راه اندازی شده، AFC هم بازی های تحت نظر خودش را با کمک این سیستم برگزار می نماید تا اشتباهات داوری را بکاهد. البته در چند سال گذشته اجرای سیستم VAR در بازی های تحت نظر AFC الزامی نبود ولی اکنون گویا الزامی شده است.

مهدی تاج در یکی از مصاحبه های خود در این حوزه گفته است: "در صورت عدم نصب تجهیزات در رابطه با کمک داور ویدیویی در ورزشگاه آزادی در آینده، بازی های دو باشگاه پرسپولیس و استقلال به ناچار در ورزشگاه های دیگر کشور که به این سیستم مجهز هستند، برگزار خواهند شد، ازاین رو تاکید ما لزوم آماده سازی ورزشگاه آزادی است."

درباره بحث اجرایی شدن سیستم VAR، با حضور معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان، رئیس شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی، مدیرعامل دو باشگاه پرسپولیس و استقلال، دبیرکل فدراسیون فوتبال و رئیس سازمان لیگ، جلسه ای برگزار و تصمیماتی گرفته شده اما مهم ترین نکته در این میان اینست که پرداخت هزینه VAR بر عهده چه کسی است؟ باشگاه ها؟ صاحبان ورزشگاه ها یا فدراسیون فوتبال؟

در حال حاضر برخی باشگاه ها نظیر ذوب آهن، فولاد و گل گهر ورزشگاه اختصاصی خودشان را دارند و اگر قرار به پرداخت هزینه اجرای VAR باشد، این باشگاه ها عملا برای ورزشگاه خودشان هزینه می کنند اما استقلال و پرسپولیس که ورزشگاه اختصاصی ندارند و با اجاره ورزشگاه آزادی بازی هایشان در آن برگزار می شود، آیا باید پول اجرای VAR را پرداخت کنند؟

در این زمینه علی فتح الله زاداه مدیرعامل باشگاه استقلال نظر جالبی دارد. او می گوید: "ما باید ورزشگاه را تجهیز شده اجاره نماییم. اگر ورزشگاهی تجهیزات ندارد برای چه باید اجاره کنیم؟ ما ورزشگاه را اجاره می نماییم و مثل این می ماند که شما خانه ای اجاره کنید و بگویند که دوش های خانه را خودتان نصب کنید. ما بعنوان مستاجر از ورزشگاه استفاده می نماییم و صاحب ورزشگاه نیستیم."

رضا درویش مدیرعامل باشگاه پرسپولیس هم گفته است: "وقتی ورزشگاه آزادی را با امکاناتش اجاره می نماییم و اگر بنا باشد، این تجهیزات (سیستم VAR) به ورزشگاه اضافه شود، شرکت تجهیز اماکن ورزشی یا ورزشگاه آزادی باید آنرا تهیه کنند و بعد روی این مورد روی هزنیه اجاره ورزشگاه اضافه شود."

مالک بیشتر ورزشگاه های کشور نظیر ورزشگاه آزادی، شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشی است که در این حوزه مدیران این شرکت حاضر به پاسخگویی و اعلام نظر نبودند. حالا که VAR برای اجرایی شدن قدم های آخرش را برمی دارد، باید دید آخر چه کسی هزینه اجرایی شدنش را تقبل می کند؟ باشگاه ها؟ فدراسیون یا مالک ورزشگاه؟منبع:

1401/10/28
14:43:45
5.0 / 5
645
تگهای خبر: بازی , تجهیزات , شركت , فوتبال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان ساماس
ساماس - یوگا