دراگان اسكوچیچ:

شایسته حضور در جام جهانی هستم

شایسته حضور در جام جهانی هستم

ساماس: به گزارش ساماس، سرمربی تیم ملی فوتبال با اشاره به اینکه عده ای قصد دارند کارهایش را در ایراان بی ارزش کنند، اظهار داشت: انتظار ندارم برایم فرش قرمز پهن کنند اما شایسته حضور در جام جهانی هستم.به گزارش ساماس به نقل از مهر، در روزهایی که هنوز حضور دراگان اسکوچیچ روی نیمکت تیم ملی ایران برای حضور در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر قطعی نیست و یکی از انتخابهای ریاست فدراسیون فوتبال هم اعلام نموده به کارلوس کی روش فکر می کند، اسکوچیچ در مصاحبه ای به این مورد واکنش نشان داد.
اسکوچیچ در تازه ترین گفتگوی خود تصریح کرد که شایستگی حضور در جام جهانی را دارد؛ هرچند که انتظار ندارد به خاطر سریع ترین راهیابی به جام جهانی برایش فرش قرمز پهن کنند.
این مربی همینطور تایید نمود که در صورت عدم تغییر برنامه، ایران در اردوی اتریش با اروگوئه و سنگال دیدار می کند.
مشروح گفتگوی اسکوچیچ که تاکید دارد به خاطر آرامش تیم ملی در ارتباط با رسانه های ایران محتاط بوده است، در ادامه می آید:
* گمانه زنی های زیادی در مورد جدایی شما از تیم ملی ایران وجود داشت، با این وجود مربی ماندید و بزودی برنامه های آماده سازی را آغاز خواهید کرد.
- به صورت کلی، آدم خود بزرگ بینی نیستم که پس از انجام یک کار خوب انتظار فرش قرمز را داشته باشم، اما حداقل انتظار احترام دارم. چون مشخص است من هم شایستگی حضور در این جام جهانی را دارم. افرادی هستند که برای منافع مختلف تلاش می کنند هر کاری را که تابحال انجام داده ام بی ارزش کنند. وجه مشترک همه آنها اینست که در مقابل حقیقت ها مقاوم هستند. آنها در طول دوره انتخابی جام جهانی تلاش در ایجاد و افزایش تعارض و درگیری و ایجاد مشکل برای تیم ملی داشتند. همه آنها نباید این حقیقت را نادیده بگیرند که این سریع ترین راهیابی به جام جهانی برای یک تیم آسیایی در تاریخ با بیشترین برد و بیشترین امتیاز بود.
* برای آماده سازی تیم ملی، اردوی ایران کجاست و با چه تیم هایی بازی خواهید داشت؟
- در صورت عدم تغییر، اردوی تیم ملی باید در وین باشد و رقبای ما اروگوئه و سنگال هستند.
*شما با تیم ملی ایران به یک موفقیت تاریخی باورنکردنی دست یافتید و چند بازی پیش از آخر مسابقات مقدماتی، جواز حضور در جام جهانی قطر را به دست آوردید. چطور به این موفقیت رسیدید؟
- موفق شدم چون اولاً فقط روی کارم متمرکز بودم، از همه جنبه های بیرونی دیگر غافل شدم، همه حواس پرتی ها و حاشیه های نامربوط را خاموش کردم. این در ایران کار بسیار سختی است، اما من مدت ها پیش درسی یاد گرفتم: یا نظرات را نادیده بگیر یا از آنها را بعنوان انگیزه استفاده کن. من به نظرات توجه نکردم، فکر می کنم مهم بود. از این حقیقت شروع کردم که هیچگاه نمی توانم همه را راضی کنم. همیشه خودم بودم و فکر می کنم که این در کنار کار باکیفیت، بسیار مهم بود. اسکوچیچ در تمرین تیم ملی ایران
* ایران پس از کسب نتایج بد توسط مارک ویلموتس در چهار بازی اول مقدماتی جام جهانیف در ۱۸ بازی با شما ۱۵ برد، یک تساوی و دو باخت به دست آورد و ایران را بعنوان تیم اول راهی جام جهانی کردید. با عنایت به این که در آن زمان تقریبا هیچکس باور نداشت که ایران صعود می کند، به خاطر آن مأموریت غیر ممکن چقدر فشار را احساس کردید؟
- اوایل واقعاً سخت بود، تیم تحت فشار زیادی بود و به علت نتایج بد قبلی اجازه نداشتیم در مسابقات بعدی مقدماتی امتیازی از دست بدهیم. خیلی ها قبلاً ما را از کار خارج کرده بودند. فکر می کنم شناختم از بازیکنان، شرایط و روحیات آنها کمک کرد و بازیکنان در یک موقعیت استرس زا که تقریبا از دست رفته بود، ثبات و شخصیت بالایی از خود نشان دادند. در تلاطم، همه آرامش را نشان دادیم.
* با عنایت به این که سیاست همیشه با ورزش عجین است، چه انتظاری از بازی با آمریکا دارید؟ با عنایت به این که تنش سیاسی بین دو کشور وجود دارد، چگونه بازیکنان را برای آن مسابقه آماده خواهید کرد؟
- نمی توانیم اهمیت سیاسی این مسابقه را نادیده بگیریم. مطمئنم بازیکنانم برای آن بازی انگیزه بالایی خواهند داشت چونکه این مسابقه برای همه در ایران اهمیت زیادی خواهد داشت. مطمئناً احساسات بسیار زیاد خواهد بود و نکته کلیدی امکان دارد دقیقا نحوه کنترل این احساسات و نحوه تمرکز بازیکنان بر روی خود بازی باشد.
* ایران هیچگاه از دور اول جام جهانی عبور نکرده است. در جام جهانی قطر که از آبان ماه شروع می شود، ایران در گروه B با انگلیس، آمریکا و ولز همگروه خواهد بود. آیا در ایران توقع دارند که شما و تیم ملی برای نخستین بار در این حوزه موفق شوید، آیا از قبل فشاری روی شما وجود دارد؟
- البته چنین انتظاراتی وجود دارد چون همانطور که گفته شد ایران هنوز تجربه عبور از دور اول را ندارد. انتظارات من هم به آن سمت می رود، اما مشخص است که در همه اینها باید مقداری عینیت و فروتنی وجود داشته باشد. این تنها راهی است که می توانیم به بالاترین سطح ممکن برسیم. پس از حضور در جام جهانی که هدف ما بود، در اهداف خود تجدید نظر کردیم. من به خودم فشار می آورم چون می خواهم کاری را انجام دهم که هیچ کس نتوانسته است انجام دهد، حتی باوجود این که می دانم چقدر سخت خواهد بود.
- در قریب به ۱۰ سال گذشته، شما مربیگری چهار باشگاه در ایران را برعهده داشتید، بدیهی است که نتایجتان آنقدر خوب بود که به شما سمت مربیگری پیشنهاد شد.
- بدون شکسته نفسی کاذب فکر می کنم در همه تیم ها خوب کار کردم. در فدراسیون ایران افرادی بودند که این را تشخیص دادند و به من ایمان داشتند. فکر می کنم جواب اعتماد آنها را دادم. همه انتظار یک نام بزرگ -مربی بزرگ- را داشتند. این برای من یک شرایط پرفشار بود. زمانی که انتخاب شدم، ابتدا از جانب بخشی از مردم نادیده گرفته شدم و سپس آغاز به انتقاد از من کردند که پیشرفت مشهودی بود. همینطور من مدت زیادی است که در ایران هستم، افراد زیادی فرصت ملاقات و رویارویی با من را داشته اند، امیدوارم افراد زیادی از من قدردانی کنند!
* هم اکنون رابطه شما با رسانه های ایران چگونه است؟
- باید بگویم که اخیراً در ارتباط با رسانه ها کاملاً محتاط بوده ام که این هیچگاه خوب نیست، بلکه فقط به این علت است که فکر می کردم تیمم به آرامش نیاز دارد. به هر حال، من از دلهره بی انتها برای مردم و رسانه ها خوشم نمی آید. من به سختی خودم را مجبور می کنم آنچه را که دیگران می خواهند بشنوند بگویم. من زمان زیادی را برای این مورد صرف نمی کنم و البته از تأثیر رسانه ها آگاهم. شاید یکی از عیب های من همین باشد.
* آیا چیزی وجود دارد که تیم ملی ایران نسبت به دو دوره قبلی جام جهانی که در آستانه صعود به دور دوم بود بهتر باشد؟
- مقایسه تیم ملی ایران در آن زمان و حالا نادرست است. در مسابقات بزرگ اغلب بازیکنان در سطح خودشان بازی می کنند و من در این سال ها شاهد بوده ام که بازیکنان ایرانی می توانند از این سطح بالاتر بروند. من متقاعد شده ام که این خصوصیت مشترک همه نسل هاست. بعضی از تیم ها زمانی که توپ را در اختیار دارند راحت به نظر می رسند و برخی دیگر زمانی که ندارند. من فکر می کنم ایران باید بیشتر روی بازی در جام جهانی تمرکز کند چونکه این در ژن آنها وجود دارد.
* چه چیز دیگری در آماده سازی شما برای جام جهانی مهم خواهد بود؟ صادق محرمی را هم از تیم دینامو زاگرب به تیم ملی دعوت می کنید؟
- البته تا جایی که امکان دارد به همه حریفان احترام می گذاریم، اما معتقدیم که تیم ملی ما از کیفیت کافی برای مقابله با همه حریفان در جام جهانی برخوردار می باشد. این برای ما اهمیت زیادی دارد که پیش از جام جهانی، تا حد امکان بازیکنان زیادی در باشگاه های خود بازی کنند، فرم خوبی داشته باشند و همه در جام جهانی سالم باشند، چونکه فرصت آماده سازی برای جام جهانی هیچگاه کوتاه تر از این نبوده است. ما بازیکنان زیادی در آنجا داریم، تجربه و دانش آنها که از زمینه های مختلف آورده و انتقال می دهند مهم می باشد. محرمی یکی از اعضای استاندارد تیم است. او تقریبا در تمام مسابقات مقدماتی بازی کرد و انتظار زیادی از او دارم.
* به جز شما چه کسی در میان مربیان کروات در کادرفنی حضور دارد؟
- اخیراً کرونوسلاو رندولیچ به کادرفنی پیوست که قبلاً دستیار من بود و در سال های اخیر به صورت مستقل کار می کرد و پیش از آن ماریو توت دستیار و مربی دروازه بان ها ملادن زگانیر بودند. جمع کوچک مربیان کروات را مربیان ایرانی تکمیل می کنند که با ما هم افزایی فوق العاده ای دارند و با هم تیم خوبی می سازیم.
* زمانی که داشتیم صحبت می کردیم، هواداران شما که می خواستند با شما عکس بگیرند، حرف ما را قطع می کردند…
- ایرانیان عاشق فوتبال هستند، تیم ملی ایران برای مردم ایران مهم می باشد، ازاین رو طبیعی است که اینجا با مربی ایران عکس بگیرند.
* شما مدت زیادی است که در ایران هستید، زندگی در این کشور را چطور ارزیابی می کنید؟
- اساسا می خواهم پیشداوری ها و افسانه ها را در مورد ایران بعنوان کشوری منفی بشکنم، همانطور که رسانه های سطحی غربی پیشنهاد می کنند و دنیا را از ایران و ایرانی ها می ترسانند. دوست دارم هر چه بیشتر مردم ایران را ببینند و با آن آشنا گردند چونکه می توانم به آنها قول تجربه ای اصیل بدهم. ایرانیان میهمان ها را دوست دارند، مردم در نخستین تماس شما را جلب می کنند، مطمئناً می توانید انتظار استقبال در ایران را داشته باشید، کشوری است که اغلب بدون درخواست کمک از شما می پرسند که آیا احتیاج به کمک دارید یا خیر. مردم بهترین دلیل برای سفر به این کشور هستند.
- غذای آنها چگونه است؟
- من غذای ایرانیان را دوست دارم چون متنوع و پر ادویه است. برنج و کباب غذای ضروریست و ایرانیان دوست دارند میوه و سبزی بخورند. با این حال، ایرانیان باید بدانند که رقیب بزرگی در غذاهای مدیترانه ای ما دارند.
* با عنایت به این که ایرانیان معتقدند کروات ها اصالتاً ایرانی هستند، آیا کسی در این حوزه با شما صحبت می کند؟
- منظورت هراهواتی، سرزمین اجدادی احتمالی ما از ایران باستان است؟ اغلب مردم به من نزدیک می شدند و تلاش می کردند در رابطه با آن مبحث صحبتی را شروع کنند. به نظر آنها و من این مطلب برای ارتباط نزدیکتر با یکدیگر مناسب بود. من چندین بار در مورد آن با سفیرمان صحبت کردم، او مطمئناً برای گشودن معمای مبدأ کرواسی بسیار بهتر از من خواهد بود.
* گرما و ترافیک سنگین در ایران را چطور مدیریت می کنید؟ آیا شما رانندگی می کنید یا راننده دارید؟
- پس از این همه سال حضور در ایران با گرما کنار آمده ام. در مورد ترافیک، من راننده دارم، یک مرتبه خودم تلاش کردم در تهران رانندگی کنم، اما سریع متوجه شدم که این کار من نیست. ترافیک ایران به من آموخت که چگونه در هرج و مرج کنترل شده ای که ایرانیان در آن برتری دارند، آرامش پیدا کنم. شما باید صبر زیادی داشته باشید، ایرانیان خیلی راحتتر از ما به نظر می رسند.
* آیا تیم ملی کرواسی را دنبال می کنید؟
- البته دنبال می کنم. بخصوص به خاطر اضافه شدن انرژی بازیکنان جوان خوشحالم. فکر می کنم این ترکیبی است که فقط می تواند نتایج خوبی داشته باشد.
* آیا با زلاتکو دالیچ در تماس هستید؟
- نه واقعاً. آخرین باری که صحبت کردیم در دوحه بود که قرعه کشی جام جهانی برگزار گردید. برای او و تیم ملی کشورمان در جام جهانی بهترین ها را آرزو می کنم.
* بعنوان مربی به بازی لوکا مودریچ که وارد سی و هفتمین سال زندگی اش شده است، چگونه نگاه می کنید و می بینید جانشین او کدام بازیکن جوان است؟
- سطحی که لوکا در این سن بازی می کند غیر واقعی به نظر می آید. اعلام نام جانشین او با عنایت به تمام کارهایی که وی در طول دوران حرفه ای خود انجام داده دشوار است. اسکوچیچ در کنار خبرنگار vecernji در هتل المپیک تهران
* آیا مردم ایران استانکو پوکلپوویچ، تومیسلاو ایویچ، میروسلاو بلاژویچ و برانکو ایوانکوویچ و کرانچار را به یاد دارند؟
- اساسا مربیان کروات در هویت فوتبال ایران جا افتاده اند. آنها با موفقیت های خود درهای این کشور پرجمعیت فوتبالی را باز کردند. اگر بگویم برای ایرانیان نخستین ارتباط با کرواسی مربیان کروات هستند، ادعای عجیبی نیست.
* هم اکنون کار در تیم ملی با مربیگری در باشگاه چه فرقی دارد؟
- این یک تفاوت بزرگ است. در تیم ملی زمان زیادی برای آماده سازی وجود ندارد، در باشگاه شما هر روز بازیکن دارید، تأثیر روی آنها بسیار بیشتر است. تیم ملی وقت ندارد. در تیم ملی انتخاب خوب ایده بازی مهم می باشد. ما زمان زیادی را صرف نظارت بر بازیکنان، تحلیل و بررسی حریفان می نماییم. هدف ما اینست که تیمی را متحد نماییم که ناهمگن است. هر بازیکن از یک زمینه متفاوت می آید.
* اصول مربیگری شما چیست؟ - در مورد شکست تردید و شک نکنید و هنگام پیروزی آرام نباشید. دانستن این که چرا باخته اید و مدیریت روحیه مربی در زمانی که در راه صعودی قرار دارد، دارای اهمیت زیادی است. مهم اینست که از اشتباهات درس بگیریم. * در نهایت اگر پیشنهاد مربیگری تیم های دینامو، هایدوک یا رایکا را داشته باشید، به کرواسی بر می گردید؟ - منطقی است که یک روز به فوتبال کرواسی برگردم، اما فعلا به آن فکر نمی کنم.


منبع:

1401/05/31
21:07:41
5.0 / 5
611
تگهای خبر: بازی , زندگی , فوتبال , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
ساماس - یوگا