۱۴۰ کیلومتر تا قطر یک دوره جام جهانی، یک دنیا فرصت

۱۴۰ کیلومتر تا قطر یک دوره جام جهانی، یک دنیا فرصت

به گزارش ساماس بوشهر جام جهانی فوتبال پربیننده ترین رویداد اختصاصی ورزشی است که به صورت معمول در چند شهرِ کشوری بزرگ برگزار می شود؛ اینبار اما داستان فرق می کند میزبان کشوری است که در مقایسه با میزبانان قبل وسعت و امکان پذیرش گردشگری کمتری دارد.


آمارها نشان میدهد استقبال از جام جهانی در ادوار مختلف سیر صعودی داشته است بطوریکه ۲۰۱۸ در روسیه ۷.۷میلیون توریست به این کشور سفر کرده، درحالی که جام جهانی برزیل ۲۰۱۴ حدود ۵.۲ میلیون نفر توریست داشته است.
به طور معمول در همه ادوار جام جهانی کشورهای همسایه میزبان از فرصت همسایگی برای بهره بردن از این رویداد بزرگ ورزشی استفاده می نمایند. اینبار اما می توان گفت حق همسایگی به شکل ویژه تری قابل دسترس کشورهای همسایه است. چونکه پیش بینی می شود قطر بعنوان میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ تنها برای ۱.۵ تا ۲میلیون میهمان ظرفیت داشته باشد.
یک کارشناس فوتبال در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: جام جهانی فوتبال تنها مربوط به یک رشته ورزشی خاص نیست بلکه یک بیزینس و سرفصل کاملاً معتبر در دنیای عصر جدید است. این مساله به نگاه هر قاره، کشور و سیاستی نسبت به بهره مندی از این پدیده اجتماعی که اسمش فوتبال گذاشته شده است، برمی گردد.

جام جهانی و فرصت هایی برای همسایه میزبان
فاضل قنبرپور افزود: نگاهی به تجربه های میزبانان ادوار گذشته جام جهانی نشان میدهد که در هر دوره جام جهانی کشورهای همسایه میزبان از برگزاری رقابت ها سود و منفعت داشته اند. برای مثال اگر جام جهانی در برزیل برپا بوده است کشورهای همسایه اش مثل آرژانتین و کلمبیا از این صنعت توریستی به خوبی بهره برده اند یا اگر جام ملت های اروپا در کشوری مثل دانمارک برگزار شده بطور قطع کشورهای حوزه اسکاندیناوی آنها هم به شرایطی رسیده اند که از این برگزاری این رقابت ها سود برده اند.


وی اشاره کرد: حالا نوبت به قطر رسیده است، کشوری کوچک در همسایگی ایران و بوشهر. این اتفاق می تواند برای کشور و استان ما با نگاه اقتصادی و سیاسی حکمرانان میمون باشد.
فاصله نزدیک ۱۴۰ کیلومتری بندرهایی استان بوشهر تا کشور قطر، شرایط مشابه آب و هوایی و اقلیمی، ارتباطات فرهنگی، اجتماعی و سابقه دیرینه مبادلات تجاری و تجاری میان مردمان تاجر پیشه بوشهر با قطری ها مزیت های هستند که در این دوره از جام جهانی می توانند برای این استان فرصت باشند.

جام جهانی و فوتبال از اقتصاد جدا نیستند
این کارشناس با اعلان اینکه جام جهانی و فوتبال از اقتصاد جدا نیستند، اضافه کرد: فوتبال یک پدیده مهم اجتماعی در هر کشور، قاره و هر لیگ است که اگر درست به آن نگاه شود می توان بعنوان یک صنعت درآمدزا آنرا تلقی کرد
قنبرپور اشاره کرد: اگر بخواهیم واقع بین باشیم استان بوشهر بعنوان دروازه ورود فوتبال به کشور ایران در بیش از ۱۰۰ سال پیش همیشه استان با داشتن استعدادهای کم نظیر مورد توجه بوده است، اما متاسفانه فوتبال در این استان چنان از لحاظ ساختاری و سرمایه گذاری ضعیف است که بزرگ ترین تیم های استان بوشهر با مشکلاتی پیش پا افتاده ای همچون رفت و آمد مواجهند. بطوریکه گاهی یک تیم فوتبال از پایتخت انرژی برای رفتن به تهران پول پرواز را ندارد. درطول سالهای اخیر تیم های بزرگ و نامدارای مثل ایرانجوان و شاهین با این مشکلات عجیب و می توان گفت مضحک مواجه بوده اند.


وی عنوان کرد: حالا اگر بخواهیم در مورد جام جهانی صحبت نماییم و اتفاقات مثبت اش برای یک مرز آبی طولانی به نام بوشهر با بیش از ۷۰۰ کیلومتر بررسی نماییم باید بگوییم که متاسفانه تا این لحظه جام جهانی قطر دستاوردی برای بوشهر نداشته است.
این کارشناس ورزشی اظهار نمود: با مثال توضیح شفاف تر می شود سخن گفت؛ فاصله پروازی کشور قطر تا شهر بوشهر کمتر از یک ساعت و نیم است. برای مثال توریستی که از برزیل می آید اگر تیم ملی کشورش امروز یکشنبه بازی داشته باشد بازی بعدی تیم برزیل روز چهارشنبه است یعنی روزهای دوشنبه سه شنبه این گردشگر طرفدار فوتبال در کشور قطر با آن مساحت کوچک هر چقدر هم که کشور میزبان جام جهانی امکانات داشته باشد حوصله اش سر خواهد رفت.

چرا بوشهر نه؟
قنبرپور اظهار داشت: این گردشگر کشور همسایه میزبان جام جهانی را برای سفر انتخاب می کند؛ دور از انتظار نیست که این انتخاب اصفهان، مشهد و شیراز باشد. اما سوال اینجاست که چرا بوشهر نه؟. این مهم و ارزآوری از این فرصت نیازمند آ است که از نفر اول استان ما تا کوچکترین فرد برای کسب درآمد و توسعه استاندر بخش های ورزشی مصمم باشند.
وی اشاره کرد: حالا برای محل تمرین برخی تیم های حاضر در جام جهانی جزیره کیش مطرح است. کافی است فقط در چند ماه آتی ورزشگاه های استان بوشهر به سمت و سویی ببریم که شرایط لازم برای تمرین تیم های ملی را داشته باشند. با حضور یک تیم حتی برای یک جلسه استان صاحب یک برند خواهند شد. یک برند تجاری که فوق العاده ستاره های دنیا در آن تمرین کرده اند.
این کارشناس ورزشی بیان کرد: این ظرفیت برای شهری که هم اکنون که در آن با شما صحبت می کنم ستاره های لژیونری همچون مهدی طارمی در پرتغال، محمد محبی در انگلیس و مهدی قائدی در دبی را دارد و باتوجه به صعود قدرتمندانه ایران به جام جهانی دور از انتظار نیست.
قنبرپور اشاره کرد: فراهم کردن زیرساخت ها در استان بوشهر تا قبل از جام جهانی به هیچ عنوان نا ممکن نیست. تنها یک مدیریت قوی می خواهد. در حال حاضر صحبت های پیرامون مراودات تجاری ایران با قطر بوسیله بندر دیر در روزهای جام جهانی مطرح است، اما این ها کافی نیست.


وی تصریح کرد: در ۱۵ سال اخیر کدام اردوی تیم های ملی فوتبال ایران از نوجوانان تا بزرگسالان کدام در بوشهر برگزار شده است؟. هیچکدام و این برای استانی که مهد فوتبال کشور شمرده می شود فاجعه بار است. آیا ما توانستیم اردوی تیم ملی جوانان را در بوشهر برگزار کنیم؟ اگر این اتفاق رخ دهد و ما شرایط سخت افزاری و میزبانی حتی از کوچک ترین تیم های حاضر در جام جهانی را برگزار نماییم می توانیم بگوییم که موفق بوده ایم.

یک اتفاق ماندگار به سود ورزش استان بوشهر
این خبرنگار و ورزشی نویس بوشهری اشاره کرد: اردوهای پیش فصل جام جهانی باتوجه به شباهت آب و هوایی بوشهر به قطر برای دیده شدن فوتبال، ورزش و نام بوشهر مفید خواهد بود.
قنبرپور اظهار داشت: مهدی طارمی ستاره بی چون و چرای یک دهه اخیر فوتبال ایران، وقتی در ورزشگاه المپیک رم در رقابت های حذفی لیگ اروپا تیم بزرگی مثل لاتزیو گل می زند اول و آخر پسوند بوشهر در مقابل نامش قرار می گیرد، اما متاسفانه در استان ما نه کسی قدر می شناسد و نه کسی حاضر است از این استعدادهای خدادادی استفاده نماید.
وی اظهار نمود: همه این ها زنگ هشدار یک مدیریت صحیح را برای سران استان به صدا درآورده، بدین جهت لازم است نزد رییس جمهور بروند، صحبت و مذاکره کنند تا یک اتفاق ماندگار به سود ورزش استان بوشهر رقم بخورد.

استفاده از فرصت جام جهانی در جهت پرورش استعدادها
این کارشناس فوتبال اظهار داشت: طبیعی است حضور ستاره های فوتبال جهان در استان بوشهر در کودک، نوجوان و جوان که ظرفیت های این کشور هستند انگیزه بوجود آورد. استعدادهایی که اگر بموقع شناخته شود نتیج درخشانی را در پی دارد؛ نه این که بطورمثال مثل مهدی طارمی در ۲۲ سالگی تازه بخواهد برای رسیدن به آرزوهایش تلاش و سختی های زیادی را تحمل کند.
قنبرپور تصریح کرد: "یوهان کرایف" فقید ستاره بی، چون و چرای دنیای فوتبال، مادرش یک نظافتچی در باشگاه آژاکس آمستردام بود حضور وی در کنار مادر و دیدار بزرگان فوتبال سبب شد یوهان به رویایش که یک ستاره فوتبال بود برسد و الان اگر بخواهیم ۵ ستاره در دنیای فوتبال را مثال بزنیم بطور قطع یکی از این افراد یوهان کرایف فقید است که چند سال پیش به سبب سرطان از دنیا رفت، می خواهم بگویم این مثال مصداق کامل رسیدن به رویاهای هر نوجوانی است که از راه جام جهانی و حضور ستارگان در استان بوشهر به آن برسد.


وی اشاره کرد: لازم است استاندار بوشهر و مسئولین شهری، در این چند ماه باقی مانده فعل خواستن را اجرا نماید.
این خبرنگار و ورزشی نویس بوشهری اظهار داشت: فوتبال یک بیزینس برای درآمدزا در دنیا است، اما در ایران همچنان به نگاه درستی به این رشته ورزشی نمی گردد، یادمان باشد که حالا اگر از این پدیده اجتماعی (فوتبال) در جهت پرورش استعدادها بهره ببریم از دل مدارس فوتبال این استان هزاران مهدی طارمی، مهدی قائدی، حسین ماهینی، دانیال ماهینی و خیلی های دیگر سر بر می آوردند.
قنبرپور بیان کرد: قطر به تنهایی توانایی بسیاری از کارها را ندارد و مجبور است از همسایه ها کمک بگیرند. همین چند وقت پیش هم من دیدم رییس جمهور محترم در دیدار با امیر قطر پیراهن تیم ملی این کشور را هم هدیه گرفت. حالا وقت آن رسیده است که ما نه در حرف بلکه در عمل برای فوتبال بوشهر با این ظرفیت بی نظیر تلاش نماییم.1401/01/23
10:32:34
5.0 / 5
723
تگهای خبر: بازی , پذیرش , فوتبال , هدیه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
ساماس - یوگا