واگذاری سرخابی ها در 15 اسفند به شک و شبهه افتاد

واگذاری سرخابی ها در 15 اسفند به شک و شبهه افتاد

به گزارش ساماس مدیرعامل فرابورس ایران اظهار داشت: اگر شرایط مذکور در قانون را سرخابی ها تامین نکنند، امکان واگذاری آنها نیست.به گزارش ساماس به نقل از مهر، در ایام اخیر واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به مراحل نهایی خود رسیده و قرار شده ۱۰ درصد سهام این دو باشگاه از ۱۵ اسفند در بورس ارائه شود.
با این حال این دو باشگاه مشکلاتی دارند که تا آن زمان که این مشکلات برطرف نشود، امکان عرضه آنها در بورس وجود ندارد.
میثم فدایی مدیرعامل شرکت فرابورس ایران بامداد امروز یکشنبه ۸ اسفند در برنامه زنده رادیویی درباره آخریون وضعیت واگذاری سرخابی ها اظهار نمود: بحث ارزش گذاری این دو باشگاه توسط کارشناسان رسمی دادگستری انجام شده و این گزارش ها به تأیید هیئت واگذاری شامل وزرای دادگستری، ورزش و جوانان و امور اقتصادی و دارایی است، رسیده و ارزش گذاری این دو باشگاه، نهایی شده است.
وی اضافه کرد: مرحله بعدی، ثبت نزد سازمان بورس و اوراق بهادار بود که این دو شرکت باتوجه به مصوبه شورای عالی بورس در سازمان بور سو اوراق بهادار ثبت شدند و سازمان بورس این دو باشگاه را برای درج در فقرابورس به این شرکت ارجاع داد.
مدیرعامل فرابورس ایران افزود: این شرکت با بررسی گزارش های کارشناسی و مدارک و مستندات این دو باشگاه با شروطی مربوط به مباحث مالی و حسابداری و حقوقی دو باشگاه مصوب کرد که بعد از حل این ۵ مورد، می توانند در بازار پایه فرابورس درج شوند.
وی اشاره کرد: یکی از این شروط، مربوط به تکمیل اعضای هیئت مدیره هر دو باشگاه و تعیین تکلیف وضعیت ثبتی آنهاست هم اکنون باشگاه ها به لحاظ ثبت اعضای هیئت مدیره و۴ نفر هستند که این تعداد باید اصلاح گردد.
فدایی شرط بعدی را اصلاح وضعیت برند باشگاه های سرخابی عنوان و اشاره کرد: باید مالکیت برند این دو باشگاه به نام آنها منتقل شود.
وی شرط سوم تعیین تکلیف مالیکت کمپ مرحوم ناصرحجازی، شهید مرغوبکار و ورزشگاه شهدای گم نام دانست و اظهار داشت: هیئت وزیران در دولت قبل مصوب کرده بود که در ضمن یک مدت زمانی اگر این دو باشگاه در بازار سرمایه عرضه شوند، این ورزشگاه ها متعلق به آنهاست و اگر عرضه نشوند، این مصوبه کأن لم یکن است؛ این مصوبه منقضی شده؛ پس هیئت وزیران باید مصوبه جدیدی درباب مالکیت این ورزشگاه ها به دو باشگاه مذکور تهیه نماید.
مدیرعامل فرابورس ایران افزود: موضوع بعدی ارائه گزارش ارزش گذاری سهام این دو باشگاه است که برمبنای دستورالعمل های موجود باید شرکت های تامین سرمایه یا شرکت های مشاور سرمایه گذاری آنرا انجام دهند؛ هم اکنون گزارش ارزش گذاری دو باشگاه توسط کارشناس رسمی دادگستری انجام شده که طبق بخشنامه سازمان بورس به فرابورس ایران برای درج شرکتها در بازار پایه، باید گزارش ارزش گذاری را شرکت تامین سرمایه یا مشاور سرمایه گذاری تدوین کند؛ پس منتظر هستیم تا گزارش مربوطه را شرکت های مذکور تهیه و به فرابورس ارایه کنند.
وی اشاره کرد: مورد آخر بحث تأییدیه حسابرس در مورد بهره مندی باشگاه ها از سیستم حسابداری مطلوب است که به ایجاد کمیته های حاکمیت شرکتی و سیستم های کنترل داخلی باید منجر شود؛ وقتی دو باشگاه در بازار سرمایه پذیرش می شوند باید سیستم حسابداری مطلوب و حاکمیت شرکتی را پیاده سازی کرده باشند تا منافع سهامداران را به حداکثر برسانند.
فدایی درباره عرضه سهام دو باشگاه سرخابی در ۱۵ اسفند اظهار داشت: امکان این که در طول این مدت قسمتی از شرایط را اجرائی کنند، امکان پذیر هست بطورمثال بحث تعیین تکلیف برند یا ورزشگاه های این دو باشگاه در صورتیکه هیئت وزیران مصوبه قبلی را تمدید کند، دو شرط از شروط مذکور اجرا می گردد. همین طور دولت، وزارت ورزش را باید مکلف به انتقال مالکیت برندها به باشگاه ها کند. امکان تهیه گزارش ارزش باشگاه ها از طرف شرکت های تامین سرمایه وجود دارد. راه اندازی سیستم های حسابداری مطلوب و حاکمیت شرکتی نیز قابل اجرا در مدت محدود باقی مانده تا ۱۵ اسفند است.


منبع:

1400/12/08
11:28:57
5.0 / 5
765
تگهای خبر: پذیرش , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان ساماس
ساماس - یوگا