هیاهوی فدراسیون دوومیدانی با مدال های کم اعتبار!

هیاهوی فدراسیون دوومیدانی با مدال های کم اعتبار!

به گزارش ساماس، با این که هدف از حضور در مسابقات بین المللی تجربه سطحی بالاتر از رقابت است اما برخی از دوندگان ایران در مسابقات ترکیه با رکوردهایی ضعیف مقام کسب کرده اند که نشان از سطح پایین رقابت ها دارد.به گزارش ساماس به نقل از ایسنا، مدتی است که سه دونده ایران در اردوی ترکیه به سر می برند تا خودرا برای رقابت های پیش رو آماده کنند. نخستین مسابقه پیش روی دوومیدانی ایران قهرمانی داخل سالن آسیا بود که فدراسیون رکوردهایی بعنوان ورودی در نظر گرفت و قهرمانی باشگاه های کشور را برگزار کرد اما مسابقات قهرمانی آسیا به تعویق افتاد و الان تنها مسابقه داخل سالن مورد نظر فدراسیون، قهرمانی جهان است که فقط حسن تفتیان و فرزانه فصیحی موفق به کسب سهمیه آن شده اند.

سجاد هاشمی، میلاد ناصح جهان و مهدی پیرجهان سه دونده ای هستند که از آبان ماه اردوی خودرا آغاز نموده اند. این سه همراه با تعدادی دیگر از ورزشکاران تا حالا در چند مسابقه داخل سالن ترکیه شرکت و بیشتر آنها مقام های اول تا سوم را کسب کرده اند اما نکته قابل توجه ثبت رکوردهایی ضعیف است که نشان میدهد مسابقات سطح بالایی ندارد.

مقایسه رکوردهایی که ورزشکاران ایران در مسابقات داخلی ثبت کردند، نشان میدهد که ورزشکاران در ایران رقابت سخت تری را پشت سر گذاشتند و در بیشتر مواد رکوردهای بهتری هم ثبت کردند.

رضا قاسمی دو مسابقه در ماده ۶۰ متر در ترکیه شرکت کرد و در مسابقه اول با رکورد ۶.۹۴ ثانیه و در مسابقه دوم با زمان ۶.۸۱ ثانیه به مقام قهرمانی رسید اما در ایران این ورزشکار زمان ۶.۷۰ ثانیه را ثبت نمود و و محمد حسین ابارقی هم با ۶.۷۷ ثانیه در جایگاه دوم ایستاد.

امیر مردای در ماده ۱۵۰۰ متر ترکیه با رکورد ۳: ۵۲.۶۶ ثانیه قهرمان شد اما در ایران امیر زمانپور با رکورد ۳: ۵۲.۰۸ ثانیه در جایگاه نخست قرار گرفت.

در بخش زنان هم تنها مریم محبی در مسابقات ترکیه شرکت کرد اما رکوردش ضعیف تر از حدنصابی بود که در ایران بجای گذاشت. در صورتیکه در قهرمانی باشگاه های کشور کژان رستمی از سپاهان اصفهان با ۵۶.۳۴ ثانیه، شهلا محمودی از چادرملو اردکان با ۵۶.۸۵ ثانیه و مریم محبی از پلیمرخلیج فارس با ۵۶.۹۵ ثانیه به ترتیب اول تا سوم شدند، اما محبی در ترکیه با زمان ۵۷.۱۷ ثانیه در جایگاه نخست قرار گرفت.

در ۶۰ متر مانع هم با آنکه رضا بحرینی با ۷.۹۰ ثانیه چهار صدم ثانیه بهتر از رکورد خود در مسابقات باشگاه های کشور (۷.۹۴ ثانیه) دوید اما باز هم رکورد خوبی را ثبت نکرده است. میلاد سیار هم که در این ماده موفق نشد زیر ۸.۰۲ ثانیه بدود.

با این حال فدراسیون در انعکاس خبر عملکرد این ورزشکاران از عناوینی چون "درخشش نمایندگان ایران" بهره برده است اما کدام درخشش؟ آیا سطح مسابقات ترکیه مورد تایید کارشناسان دوومیدانی است؟ اگر قرار به ثبت نتایجی ضعیف تر از مسابقات داخلی است چرا ورزشکاران با هزینه ارزی به کشورهای دیگر سفر کنند؟ مگر هدف از شرکت در مسابقات خارجی تجربه سطح بالاتری از رقابت نیست؟

هرچند تنها سجاد هاشمی، میلاد ناصح جهانی و مهدی پیرجهان با هزینه فدراسیون در ترکیه حضور دارند و بقیه ورزشکاران با هزینه شخصی در مسابقات شرکت کرده اند اما اگر فدراسیون چندین مسابقه داخلی برگزار می کرد، این ورزشکاران راهی مسابقاتی سطح پایین نمی شدند. البته دوومیدانی کاران هم باید به این مساله توجه داشته باشند که جهت شرکت در مسابقات با دقت بیشتری عمل کرده و سود و زیان آنرا به درستی بررسی نمایند. از طرفی دیگر باید دید با تعویق قهرمانی داخل سالن آسیا فدراسیون برای سه ورزشکاری که به ترکیه اعزام کرده چه تصمیمی می گیرد و آیا با ادامه اردوی آنها موافقت می کند یا خیر.

درست است که تنها دو ورزشکار موفق به کسب سهمیه قهرمانی داخل سالن جهان شده اند اما فدراسیون با برگزاری چند مسابقه داخل سالن می تواند به آماده سازی ورزشکاران کمک نماید تا با شرایط بهتری وارد فصل فضای باز شوند و شرایطی فراهم گردد که ورزشکاران بجای صرف هزینه ارزی و شرکت در مسابقاتی سطح پایین، در رقابت های داخلی محک بخورند. البته این به مفهوم ممانعت فدراسیون از حضور در مسابقات خارجی نیست بلکه باید مسابقات دستاوردی برای ورزشکار داشته باشد و امکان رقابت در سطحی بالاتر را فراهم آورد.
1400/11/01
12:21:24
5.0 / 5
946
تگهای خبر: شركت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان ساماس
ساماس - یوگا