فرگوسن وطنی کیست؟

فرگوسن وطنی کیست؟

ساماس: عبارت فرگوسن وطنی که از طرف مجیدی مطرح شده، اولین بار در شبکه های اجتماعی متولد شد. این اصطلاح در حقیقت به منتقدانی کنایه می زند که پشت مانیتور نشسته اند و عملکرد مربیان را زیر سوال می برند. فرگوسن وطنی کسی است که بدون دانش و سابقه کار، فقط درحال ایراد گرفتن از مربیان است. بنظر می رسد مجیدی با بهره گیری از این کلمه، به صورتی از منتقدانش گلایه کرده است.به گزارش ساماس به نقل از ایسنا، روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: فرهاد مجیدی پس از اختتام داربی تهران در نشست خبری حاضر شد و ترجیح داد فقط در مورد مسائل داوری حرف بزند. وی در اظهاراتش از اصطلاحی بهره برد که حالا حسابی پررنگ شده است. مجیدی اظهار داشت: «اگر فرگوسن ‎های وطنی ما را متهم به فرار رو به جلو نمی کنند، باید بگویم پنالتی دقایق پایانی بازی می توانست سرنوشت مسابقه را عوض کند.» عبارت فرگوسن وطنی که از طرف مجیدی مطرح شده، اولین بار در شبکه های اجتماعی متولد شد. این اصطلاح در حقیقت به منتقدانی کنایه می زند که پشت مانیتور نشسته اند و عملکرد مربیان را زیر سوال می برند. فرگوسن وطنی کسی است که بدون دانش و سابقه کار، فقط درحال ایراد گرفتن از مربیان است. بنظر می رسد مجیدی با بهره گیری از این کلمه، به صورتی از منتقدانش گلایه کرده است.

فرهاد زیر فشار

نخستین پیام شکایت مجیدی از «فرگوسن های وطنی» این است که او کم کم فشار منتقدان را روی شانه های خودش حس می کند. مجیدی یکی از محبوب ترین بازیکنان تاریخ استقلال بشمار می رود و برای خیلی از هواداران این تیم حکم خط قرمز را دارد. با این وجود دنیای مربیگری بسیار بی رحم است و اگر نتیجه نگیری، دیر یا زود گوشه رینگ می روی. فرهاد مجیدی فصل جدید را مطلقا بدون کم وکاستی و بهانه آغاز نموده است. بدین سبب قابل قبول نیست که وی در پنج بازی اخیر تیمش برابر رقبا تن به تساوی داده باشد. روزهای دور از برد مجیدی به تدریج به درازا کشیده و این مساله حوصله هواداران و پیشکسوتان را سر برده است. حالا اظهارنظرهای منفی در مورد فرهاد هر روز بیشتر می شود و اگر قرار باشد استقلال در بازی پنج شنبه برابر پیکان هم به پیروزی نرسد، حتما عرصه بر مجیدی تنگ و تنگ تر خواهد شد. نیمی از نیم فصل اول گذشته و غیر از نمایش ناامیدکننده استقلال در داربی تهران، این تیم هنوز چند مسابقه دشوارش را انجام نداده است. مصاف با سپاهان یا فولاد جواد نکونام همچون دیدارهای سخت پیش روی استقلال هستند. طبیعتا تحمل قهرمان نشدن تیم در فصل جاری برای هواداران خیلی مشکل خواهد بود و هر قدمی که آنها از این آرزو دورتر شوند، مجیدی باید آماده فشارهای بیشتر باشد.

حق انتقاد در انحصار نیست

بزرگ ترین مغلطه عبارت «فرگوسن وطنی» در این است که حق انتقاد را فقط در انحصار یک عده آدم باتجربه و شناخته شده درمی آورد. این طوری یعنی فقط کسانی حق انتقاد از آلکس فرگوسن را دارند که به اندازه او کار کرده و افتخار آفریده باشند. به عبارت دقیق تر یعنی هیچکس! به همین دلیل لابد فقط کسانی می توانند تصمیمات و عملکرد فرهاد مجیدی را زیر سوال برده باشند که به اندازه او سابقه و تجربه داشته باشند. این یعنی محدوده منتقدان مجیدی (یا یحیی گل محمدی و اصلا هر مربی دیگری) کوچک و کوچک تر می شود. چنین تعبیری اما درست نیست. فوتبال یک پدیده عالم گیر و عامه پسند است و هر آدمی در هر سطحی از تخصص تمایل دارد در مورد آن نظر بدهد. بله؛ ممکنست خیلی از دیدگاه ها فرسنگ ها دور از منطق باشند اما شمار زیادی از صاحب نظران هم هستند که بدون عکس با شورت ورزشی، اتفاقا نظرات دقیق و خوبی دارند. همه جای دنیا این پدیده را داریم و این شامل ایران هم می شود. یک مربی با هیچ ترفندی نمی تواند منتقدانش را خاموش کند، جز با ارائه بازی خوب و کسب نتایج لازم. راهش فقط همین است.»

منبع:

1400/09/17
00:45:10
5.0 / 5
818
تگهای خبر: فوتبال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان ساماس
ساماس - یوگا