ممانعت از حضور یامگا و ژستد؛

تدبیر خیرخواهانه یا آئین نامه ظالمانه ضد استقلال و پرسپولیس؟

تدبیر خیرخواهانه یا آئین نامه ظالمانه ضد استقلال و پرسپولیس؟

در اوج تقابل باشگاه استقلال و سازمان لیگ درتبلیغات محیطی، حالا پرونده تازه ای ضد آبی ها در فدراسیون باز شده؛ ممانعت استفاده از  بازیکنان خارجی به علت عدم عرضه ضمانت نامه بانکی!به گزارش ساماس به نقل از مهر، پرونده هفته ششم لیگ برتر فوتبال شب گذشته بسته شد. با تساوی استقلال مقابل گل گهر و پیروزی پرسپولیس و سپاهان مقابل صنعت نفت و فجرسپاسی، فاصله تیم ها در بالای جدول کم و کمتر شد. حالا اختلاف سپاهان صدرنشین با تیم های آلومینیوم اراک و استقلال و پرسپولیس به ترتیب دو و یک امتیاز است و به نظر سال جاری شاهد رقابت نزدیک تیم ها در بالای جدول خواهیم بود.
اما موضوعی که طی روزهای گذشته مورد بحث قرار گرفت، تقابل سازمان لیگ فوتبال و باشگاه استقلال بر سر استفاده از دو بازیکن فرانسوی بود. بازیکنانی که قبلا برای این تیم به زمین رفته بودند اما در آستانه جدال حساس شاگردان فرهاد مجیدی با یاران امیر قلعه نویی، اجازه بازی به آنها داده نشد. حضور بازیکنان خارجی استقلال در مسابقه با گل گهر قبل از برگزاری بازی های هفته ششم، برای این تیم به بحران تبدیل شد.
آنچه که در رسانه ها و از جانب دو طرف اعلام شد، حاکی از آن بود که مسؤلان سازمان لیگ با حضور ژستد و یامگای فرانسوی در ترکیب استقلال مخالفت کردند. دلیل مخالفت آنها هم عدم عرضه ضمانت بانکی از جانب باشگاه استقلال عنوان شده است. برپایه آئین نامه سازمان لیگ، باشگاه ها موظف به عرضه ضمانت نامه بانکی برای صدور مجوز حضور بازیکنان خارجی در مسابقات هستند.
در سالهای گذشته استفاده از مربیان و بازیکنان خارجی در ترکیب تیم های ایرانی بحران های زیادی را برای فوتبال ایران در سطح بین المللی بوجود آورده است.
بسیاری از باشگاه ها و تیم های دولتی و خصوصی هم از این محل ضربه خورده اند و به دنبال این اتفاقات، حالا تیم هایی که از خارجی ها استفاده می نمایند باید به سازمان لیگ ضمانت نامه بانکی بدهند؛ اما مبحث اینجاست که وضعیت در مورد پرسپولیس و استقلال با سایر تیم ها کمی متفاوت است.
تفاوت اصلی هم در این است که پرسپولیس و استقلال که باشگاه دولتی محسوب می شوند و زیر نظر وزارت ورزش فعالیت می نمایند، بر مبنای قانون و طبق اعلام وزارت خانه به هیچ وجه اجازه صدور و عرضه ضمانت نامه بانکی ندارند و این مورد طی نامه ای به دبیرکل فدراسیون فوتبال هم اعلام شده است.
یعنی نه تنها استقلال، بلکه پرسپولیس هم امکان عرضه ضمانت نامه بانکی جهت استفاده از بازیکنان خارجی را نخواهد داشت.
باشگاه استقلال با عرضه این نامه همینطور ضمانت نامه ملکی و با مجوز دبیرکل فدراسیون فوتبال توانست کارت بازی یامگا و ژستد را بگیرد و این دو بازیکن در بازی های قبلی استقلال موفق به همراهی تیم تهرانی در لیگ برتر شدند اما در آستانه جدال با گل گهر باردیگر با حضور دو بازیکن فرانسوی در ترکیب استقلال مخالفت شد و تاکید شد که استقلال باید ضمانت نامه بانکی ارائه نماید.
به این ترتیب، هرچند این روزها پرسپولیسی ها همچنان درگیر پنجره بسته شان به خاطر شکایت کالدرون و مشکلاتی که در راه پرداخت حق و حقوق این مربی با آن دست به گریبان شده اند، هستند، اما پنجره نقل و انتقالاتی شان که باز شود، برای به خدمت گرفتن دو بازیکن تاجیکستانی و تقویت تیم شان با خارجی ها، همچون استقلال با مانع دیگری مواجهند.
سازمان لیگ ضمانت نامه بانکی می خواهد و وزارت ورزش اجازه عرضه این ضمانت نامه را نمی دهد و باشگاه پرسپولیس هم مثل استقلال در این حوزه گرفتار مشکل خواهد شد.
البته که باوجود موانع موجود در مورد عرضه ضمانت نامه بانکی از جانب وزارت ورزش، استقلال نسبت به عرضه ضمانت و تعهداتی به سازمان لیگ در مورد دستمزد بازیکنان خارجی اش اقدام نموده ولی اکنون اعلام شده تنها تضمین مورد تایید سازمان لیگ، ضمانت نامه بانکی است.
البته که پس از تقابل جدی سازمان لیگ و باشگاه استقلال در مورد استفاده از تبلیغات محیطی، به نظر می آید این مورد با این مساله چندان بی ارتباط نباشد. خصوصا این که تا پیش از این کارت بازی برای یامگا و ژستد صادر شده و آنها برای تیم شان بازی کرده بودند ولی اکنون و در آستانه بازی حساس این تیم، از حضورشان در ترکیب استقلال ممانعت شده است.
استقلال نخستین باشگاهی بود که با پافشاری مدیرعاملش موفق به استفاده از حق خود در تبلیغات محیطی شد و در این خصوص تقابل جدی و زیادی با سازمان لیگ پیدا کرد.
از سویی آئین نامه سازمان لیگ به باشگاهها اجازه می دهد از بازیکنان خارجی فصل های گذشته بدون عرضه ضمانت نامه استفاده کنند. بعنوان مثال شیمبا در ترکیب فولاد یا حتی رادوشوویچ در پرسپولیس بدون عرضه ضمانت نامه بازی می کنند در حالیکه این تصمیم از چند جهت ظالمانه به نظر می آید.
اول این که امکان ایجاد بدهی و شکل گیری پرونده تازه بین المللی بدون هیچ تفاوتی برای همه بازیکنان و مربیان خارجی وجود دارد. همانطور که امکان دارد یامگا برای استقلال ایجاد بحران کند رادو یا شیمبا و سایر خارجی های شاغل در لیگ هم می توانند از تیم های طرف قرارداد شکایت کنند.
از سوی دیگر با عنایت به محدودیت های قانونی دو باشگاه پرسپولیس و استقلال بر طبق این آئین نامه شرایط یکسان رقابتی برای ۱۶ تیم حاضر در لیگ ایجاد نمی گردد. خصوصا دو باشگاه حاضر در لیگ قهرمانان قادر به تقویت خود با جذب بازیکن خارجی نیستند و حتی نسبت به ۱۴ تیم دیگر لیگ هم در این بخش با محدودیت مواجهند.
آنچه مسلم است آئین نامه غیر کارشناسی، نارضایتی مسئولین سازمان لیگ از رویکرد استقلالی ها در کوشش برای احقاق حق خود از درآمد تبلیغات محیطی و البته برخی موارد و موضوعات پشت پرده دیگر باعث شکل گیری ماجرای اخیر شده و باید دید در ادامه تقابل سازمان لیگ و باشگاه استقلال به چه شکل حل و فصل خواهد شد.


منبع:

1400/09/04
20:27:22
5.0 / 5
837
تگهای خبر: فوتبال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
ساماس - یوگا